Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Blyss - Klimatyzator z Castoramy - czy warto ?

24 May 2016 00:08 41697 28
  • Level 11  
    Panie i Panowie,

przymierzam się do zakupu tego klimatyzatora:
    http://www.castorama.pl/produkty/instalacja/w...zenosny-z-grzaniem-blyss-12k-btu.html#product

Znam wszystkie za i przeciw jeśli chodzi o ogólne informacje na temat klimatyzatorów przenośnych, ale niestety nie mam innego wyboru. Balkon mam zabudowany a wspólnota nie wydaje zezwoleń na montaż na elewacji.

Wracając do tematu - potrzebuję schłodzić pokój 12m2 w którym jest telewizor i 2 komputery. Pokój łączy się z kuchnią która ma 4m2 i nie ma do niej drzwi. Pokój łączy się też z zabudowanym balkonem 2,5m2. Wszystkie pomieszczenia mają okna po nasłonecznionej stronie (słońca wali w okna praktycznie od rana do wieczora), łącznie jakieś 8-9 metrów. Zeszłego lata minimalna temperatura w mieszkaniu to 38 stopni... Przydałoby się chociaż 25.. Czy jest sens kupować ten klimatyzator ? Czy ktoś korzystał ? Jak wrażenia/opinie ? Czy polecacie ewentualnie coś innego w kwocie do 1400zł ?
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 43  
    Phi, 12 000 BTU, niby sporo, aż trudno uwierzyć :D . Tylko pytanie - Jak zamierzasz wyprowadzić rurę do usuwania gorącego powietrza na zewnątrz, a to jest niezbędne - otwór w ścianie ?
  • Level 11  
    Opcje są dwie:
    1. Przez okno w pokoju (zabezpieczone kołnierzem, ewentualnie wytnę białą, nieprzezroczystą pleksi na wielkość okna z dziurą na rurę).
    2. Otworzę okna na balkonie i rurę wyprowadzę na balkon - tam może być gorąco :)
  • Level 30  
    Drugie pytanie kontrolne
    Skąd powietrze do chłodzenia skraplacza?
  • Level 30  
    Skąd Panie, bo dokąd to ja wiem :)
    Montuj tego wynalazka gdzieś przy oknie i prowadź Panie powietrze do niego jak z tak i do.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Helpful post
    Level 25  
    Kupiłem taki w zeszłym roku i oddałem do cast. po miesiącu:
    minusy:
    - b. głośna praca - sprężarkę i wentylatory masz w środku, przeszkadza
    - słabe mieszanie powietrza - dmucha w jednym kierunku i dosyć nisko
    - 2 duże wiadra wody na dzień do wylania - wewnętrzny zbiornik b. mały
    - niską wydajność potęguje konieczność zasysania powietrza z zewnątrz do chłodzenia skraplacza, dodatkowo w bloku wciągasz sobie kominami syfy od innych
    - sterowanie on/off (większy pobór prądu, histereza)
    - osobny zbiornik do wody na tryb grzanie - otwór spustwy bardzo nisko
    plusy:
    - może szybki montaż, ale i tak dużo zabawy z tymi grubymi rurami

Kupiłem splita Gree, montowałem sam (próżna stacją od klimy samochodowej, rurki zamówiłem zakielichowane), aktualne przepisy wymagają chyba montażu przez specjalistę.
    plusy:
    - wysoka wydajność
    - równe rozprowadzenie powietrza
    - cisza
    - sprężarka sterowana inverterem - płynna regulacja mocy
    - o wiele niższe zużycie energii
    Jestem b. zadowolony - polecam wygospodarować jednak miejsce na balkonie, zabudowa nie przeszkodzi jeżeli będzie miał zachowane minimalne odległości
    minusy:
    dałem 2600zł, ale w sumie to w zupełność wystarczył by mniejszy i tańszy
  • Level 11  
    @hubiwit: Dziękuję za informację. Niestety balkon jest zabudowany - balustrada jest zamurowana i są wstawione okna. Na montaż na elewacji nie mam szans :(
  • Level 28  
    Ja mam Fral FSC14SC. W upały daje radę. Nie ma rewelacji, ale w zeszłym roku w najcięższe upały udaje się opuścić do 24-25 stopni, jednak ja użytkuję w taki sposób, że klimatyzator stoi na balkonie i wprowadza chłodne powietrze. Jeżeli z różnych powodów nie możesz instalować splita, to przenośny o mocy 3,5kW to jest absolutne minimum, wspomniany Fral ma 4kW, podobno spotyka się jeszcze większe moce. W moim przypadku musiałby być multisplit na 2 pokoje, po wstępnym rozeznaniu koszty wyniosłyby minimum 7-8k. W moim przypadku jak ustawiłem klimatyzator, tak, żeby sprężarka pracowała cały czas, to uzyskuję akurat odpowiednie warunki w pokoju. Wylot powietrza ustawiałem tak, żeby dmuchał mniej więcej w górę pod kątem 45 stopni, wtedy w całym pokoju było wyczuwalne schłodzenie i ja sam nie byłem owiewany. Oczywiście można wspomóc zwykłym wentylatorem podłogowym, wentylator nie chłodzi, tylko miesza powietrze wprowadzając w ruch.

Tutaj ja szerzej opisywałem wrażenia z użytkowania tego klimatyzatora:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2983504.html

95% klimatyzatorów przenośnych może pracować tylko na jeden sposób, ten, który jest najbardziej popularny, czyli stoi w pomieszczeniu i jest jedna rura wyprowadzająca powietrze na zewnątrz. W takim sposobie pracy, powietrze do skraplacza jest pobierane bezpośrednio z pomieszczenia, a potem wyprowadzane przez rurę, którą należy wyprowadzić przez okno.

Z tego właśnie powodu w pomieszczeniu następuje podciśnienie i dochodzi do zaburzenia wentylacji (wymuszenie ciągu wstecznego) i dużych strat mocy chłodniczej.
  • Level 20  
    hubiwit wrote:
    Kupiłem taki w zeszłym roku i oddałem do cast. po miesiącu:
    minusy:
    - b. głośna praca - sprężarkę i wentylatory masz w środku, przeszkadza
    - słabe mieszanie powietrza - dmucha w jednym kierunku i dosyć nisko
    - 2 duże wiadra wody na dzień do wylania - wewnętrzny zbiornik b. mały
    - niską wydajność potęguje konieczność zasysania powietrza z zewnątrz do chłodzenia skraplacza, dodatkowo w bloku wciągasz sobie kominami syfy od innych
    - sterowanie on/off (większy pobór prądu, histereza)
    - osobny zbiornik do wody na tryb grzanie - otwór spustwy bardzo nisko
    plusy:
    - może szybki montaż, ale i tak dużo zabawy z tymi grubymi rurami

Kupiłem splita Gree, montowałem sam (próżna stacją od klimy samochodowej, rurki zamówiłem zakielichowane), aktualne przepisy wymagają chyba montażu przez specjalistę.
    plusy:
    - wysoka wydajność
    - równe rozprowadzenie powietrza
    - cisza
    - sprężarka sterowana inverterem - płynna regulacja mocy
    - o wiele niższe zużycie energii
    Jestem b. zadowolony - polecam wygospodarować jednak miejsce na balkonie, zabudowa nie przeszkodzi jeżeli będzie miał zachowane minimalne odległości
    minusy:

W przypadku Gree przy własnym montażu nie masz gwarancji na urządzenia !!!
    wymagania gwaranta :
    - instalacja przez autoryzowanego instalator
    - 2 przeglądy w ciągu roku
    W przypadku autoryzowanego instalatora wykonującego instalację i braku przeglądów gwarancja kończy się po 12 miesiącach.
    Wszystko musi być udokumentowane wpisami i pieczątka w karcie.
  • Level 25  
    Wiem, wiem, najwyżej zapłacę za naprawę, nie miałem czasu czekać autoryzowanego gwaranta, liczę na to że przeżyje okres gwarancji ;)
  • Level 11  
    hubiwit wrote:

A za ok 600zł więcej (jeśli jest to 3,5kW) miałbyś z gwarancją, montażem - gdzie nic by Cię nie interesowało (no, może - gdzie chciałbyś żeby się znajdowała).

Choć ustawa F-gazowa trochę powinna trochę zmniejszyć "samodzielne" montaże :lol:
  • Level 11  
    Wczoraj miałem okazję używać go pierwszy raz "w boju":
    - temp. na zewnątrz, 30-34 stopnie
    - temp. w mieszkaniu, 28 stopni
    - temp. zadana, 20 stopni
    Po około 10-15 minutach temperatura spadła do 24 stopni (według wskazań urządzenia, nie mierzyłem własnym termometrem). Po około 30 minutach spadła do 22-23 stopni. Na drugim końcu pokoju nie było tak zimno jak w okolicach klimatyzatora, ale zmiana temperatury na niższą była ewidentnie odczuwalna. Klimatyzator chodził "dorywczo", kiedy była taka potrzeba. Dam znać jak się sprawuje gdy nadejdzie fala upałów.

Jeśli chodzi o komfort - faktycznie urządzenie jest głośne, ale - przynajmniej mnie - to nie wkurza. Poziom hałasu niweluje radość z chłodu :) I faktycznie, trzeba się trochę namęczyć z rurami.
  • Level 38  
    SebaSRS wrote:
    Choć ustawa F-gazowa trochę powinna trochę zmniejszyć "samodzielne" montaże :lol:

Wcale tak różowo nie będzie. No chyba że towar będzie na półce i kupi go tylko monter. Obecnie kupno czegokolwiek nie stwarza żadnych problemów. Głównie chodzi mi o czynniki chłodnicze.
  • Level 9  
    mirek301 wrote:

No i ?, po co gwarancja jak jest rękojmia. Gdzie nie obowiązują żadne wymogi na temat konserwacji i serwisu.

Montowałem sam 3 klimatyzacje bez użycia pomp itp i nie ma żadnego problemu z pracą oraz reklamacja jako rękojmia.
  • Level 25  
    SebaSRS wrote:
    hubiwit wrote:

A za ok 600zł więcej (jeśli jest to 3,5kW) miałbyś z gwarancją, montażem - gdzie nic by Cię nie interesowało (no, może - gdzie chciałbyś żeby się znajdowała).

Rozumiem podejście osób które zarabiają na przysłowiowy chleb w tej branży, ale mając niezbędny sprzęt i wiedzę, wolałem zamontować sam niż szukać kogoś i umawiać się itp. Tym bardziej, że montaż wymagał użycia technik linowych, wiec nie sądzę, że skończyło by się na 600 zł.
  • Level 20  
    Camis wrote:
    mirek301 wrote:

No i ?, po co gwarancja jak jest rękojmia. Gdzie nie obowiązują żadne wymogi na temat konserwacji i serwisu.

Montowałem sam 3 klimatyzacje bez użycia pomp itp i nie ma żadnego problemu z pracą oraz reklamacja jako rękojmia.

To ja współczuje użytkownikowi tak zainstalowanych systemów bez robienia próżni.
    To numer na jeden raz i w przypadku gdy jest upał, a instalacja ma do 3m. Wilgoć i tak została w instalacji. Nie chce mi się więcej pisać na temat takich montaży bo to żenada.
    Już spotkałem się z takimi urządzeniami gdzie nie było autoryzowanej instalacji. Sprzęt przyjęto do naprawy dystrybutor zwrócił z adnotacja ''montaż wykonano niezgodnie z procedurą, utrata praw do jakichkolwiek roszczeń"
  • Level 28  
    Czy to znaczy, że w klimatyzatorach opisanych jako "do samodzielnego montażu", ten samodzielny montaż to jest tylko chwyt reklamowy, wyciąganie pieniędzy i wymigiwanie się od gwarancji przez producenta? W takiej instalacji z założenia nie zrobi się próżni i zapewne prawdopodobieństwo błędu, który unieważnia gwarancję wydaje się być wysokie.
  • Level 20  
    andrzejlisek wrote:
    Czy to znaczy, że w klimatyzatorach opisanych jako "do samodzielnego montażu", ten samodzielny montaż to jest tylko chwyt reklamowy, wyciąganie pieniędzy i wymigiwanie się od gwarancji przez producenta? W takiej instalacji z założenia nie zrobi się próżni i zapewne prawdopodobieństwo błędu, który unieważnia gwarancję wydaje się być wysokie.

I tu się nieco mylisz. Tak opisane klimatyzatory mają z góry zadana długość rurociągu tj 2, 3, 8 mb a rurociąg jednostka wew. i zew. są zakończone szybkozłączkami "Parker" Próżnia jest już w nich zrobiona ( szybkozłączka ma zawór podobnie jak przewodach hydrauliki siłowej) a po podłączeniu wypełnia przewody czynnik chłodniczy zgromadzony w jednostce zewnętrznej. Taką instalację można przenieść itp bez utraty czynnika i bez potrzeby robienia próżni.
    O ile pamiętam coś takiego ma 'Remko"

Ale by mieć pełną gwarancje i tak muszą być w kartę wpisane przeglądy przez autoryzowanego instalatora.
  • Level 9  
    mirek301 wrote:
    Już spotkałem się z takimi urządzeniami gdzie nie było autoryzowanej instalacji. Sprzęt przyjęto do naprawy dystrybutor zwrócił z adnotacja ''montaż wykonano niezgodnie z procedurą, utrata praw do jakichkolwiek roszczeń"

W przypadku rękojmi sklep realizuje reklamacje, dystrybutor nie ma nic do gadania.

Klimatyzatory chodzą po dzień dzisiejszy już kilka lat.
  • Level 20  
    Camis wrote:
    mirek301 wrote:

W przypadku rękojmi sklep realizuje reklamacje, dystrybutor nie ma nic do gadania.

Klimatyzatory chodzą po dzień dzisiejszy już kilka lat.

To muszę Cię rozczarować, bo to różnica pomiędzy marketową tandetną chińszczyzna,a czymś co będzie działać. Sieciówka kupi od chińczyka kilkanaście kontenerów urządzeń po 80 - 100 dolcy za sztukę. sprzeda za 1200 to jak wymieni parę sztuk lub odda kase i tak wyjdzie na swoje.

Scyzoryk otwiera się w kieszeni jak słyszę zamontowałem klimatyzacje bez robienia próżni !!! I pewnie szczelność połączeń kielichowych sprawdzałeś woda mydlaną. Zamiast detektorem. Piana nie pokaże wycieku czynnika 5 gramów na dobę, a po paru tygodniach instalacja pusta. A jak urządzenie stanie to czym zrzucisz czynnik? Wypuścisz do atmosfery ???

Amatorszczyzna jakich mało, brać się za jakąś robotę bez odpowiedniej wiedzy i podstawowego sprzętu.

Spotkałem się z instalatorami (jakiej firmy nie wymienię, ale duża )co skręcili kielichy i nawet nie sprawdzali szczelności, puścili czynnik, skasowali klienta i dalej.
    Po 2 tygodniach dzwoni klient, że klima nie działa, to instalator butle z czynnikiem, zegary i do klienta. Wszak i tak zapłaci bo był nieco za mało na tą instalację i trzeba dopuścić (stara śpiewka)

Na szczęście szanujący się producenci żądają teraz pozostawiania pozostawia instalacji na próżni, potem pozostawienia instalacji pod ciśnieniem na 24h i dopiero start urządzenia. A wszelkie ciśnienia i czasy muszą zostać wpisane w kartę łącznie z numerem autoryzacji instalatora. Bez tego gwarancji nie ma, a bez przeglądów najwyżej 12 miesięcy.

Może dzięki temu i przepisach o f-gazach zmniejszy się ilość takich domorosłych instalatorów Adam Słodowy zrób to Sam.
  • Level 9  
    Kupiłem tą klimę z Castoramy Blyss 12000

Pomieszczenie na ostatnim piętrze, 25m2, klimatyzator z rurą wystawioną przez okno przez dziurę w specjalnej i drogiej kurtynie. Przed włączeniem w pomieszczeniu jest 27stopni (sprawdzane zwykłym termometrem). Po odpaleniu klima pokazuje też 27 stopni. Po 15 minutach klima pokazuje już 22 stopnie - ale niestety to ściema, w którą łatwo uwierzyć, bo klimatyzator wymusza cyrkulację powietrza i lekko chłodzi. Ale tak naprawdę mierząc temperaturę 2 metry od klimatyzatora okazuje się, że w pomieszczeniu jest 26 stopni (choć powietrze przy samym urządzeniu ma 10stopni). Po kilku godzinach działania temperatura rośnie do 27 stopni (słońce wyszło za oknem). Sprawdzam ile będzie bez klimatyzatora - po kilku minutach mam 28-29 stopni, po pół godzinie nadal 29stopni.
    Reasumując - klima daje uczucie chłodu ale tylko uczucie. Tak naprawdę zbija temperaturę o 2 stopnie plus wymusza cyrkulację powietrza przez co odczuwalna temperatura jest pewnie kolejne 2 stopnie niższa. Bez porównania do typowej klimy w biurach montowanej na ścianie wewnątrz i na zewnątrz - w innym choć zbliżonym pomieszczeniu taka typowa biurowa klima ustawiona na maksa po pół godzinie robi nam zimę nie do wytrzymania. Trzeba podnieść temperaturę zadaną na 22-23 stopnie. Tutaj temperatura zadana 16 stopni, klima pokazuje 22 stopnie przez cały dzień, a w pomieszczeniu jest 26-27stopni - nie ma nawet co porównywać. Po prostu trochę lepsza od wentylatora bo efekt podobny a nie trzeba ustawiać nawiewu na twarz.
  • Level 20  
    T masz kolego zbyt małe urządzenie do tego pomieszczenia. Klimatyzator przenośny nigdy nie będzie działał tak jak ścienny. Rura wyrzucająca gorące powietrze z jednostki tak by nie podnosić temperatury wewnątrz. Sam fakt umieszczenia takiego urządzenia na podłodze musi mieć konsekwencje. Klimatyzator ścienny montowany jest pod sufitem a wiadomo z fizyki ze właśnie tam zbiera się gorące powietrze.
    Wymiary wymiennika w jednostce montowanej na ścianie są większe łatwiejszy przepływ. Dlatego klimatyzator stacjonarny o takiej samej mocy będzie dawał lepszy efekt od przenośnego.
  • Level 26  
    Mam klimę Blyss o taki zdjęcie zaporzyczone

Klima ma 3,5kW i działa lepiej niż rewelacyjnie faktycznie jest głośna, ale wydajność ma niesamowitą. Po kilku minutach pomieszczenie (poddasze) jest schłodzone do zadanej temperatury w większości przypadków klima ustawiona na 22*C. Następnie agregat się wyłącza i kręci powietrze... gdyby klima zasysała powietrze o temperaturze 26*C to od razu ponownie by się włączyła.

Rura odprowadzająca powietrze to pomyłka robi się gorąca ale wystarczy ją zamienić na taką w otulinie z wełny i tej temperatury już nie czuć.
  • Level 29  
    mirek301 wrote:
    T masz kolego zbyt małe urządzenie do tego pomieszczenia. Klimatyzator przenośny nigdy nie będzie działał tak jak ścienny. Rura wyrzucająca gorące powietrze z jednostki tak by nie podnosić temperatury wewnątrz. Sam fakt umieszczenia takiego urządzenia na podłodze musi mieć konsekwencje. Klimatyzator ścienny montowany jest pod sufitem a wiadomo z fizyki ze właśnie tam zbiera się gorące powietrze.
    Wymiary wymiennika w jednostce montowanej na ścianie są większe łatwiejszy przepływ. Dlatego klimatyzator stacjonarny o takiej samej mocy będzie dawał lepszy efekt od przenośnego.

Nie mów nigdy nigdy :) - występują przenośne klimatyzatory "dwururowe" czyli biorące powietrze "technologiczne" z zewnątrz jedną rurą i wyrzucające drugą i owszem wydajność mają podobną jak splity, choć trochę głośne są...

Jak widać na obrazku - do montażu łatwego raczej w Anglii - USA /okna inaczej się otwierające niż u nas
  • Level 26  
    Są już fajniejsze gdzie na zewnątrz zostawiasz całą klimę a do wewnątrz domu wchodzisz tylko rurą ze schłodzonym powietrzem. Zdjęcie zapożyczone z internetu

Niestety taki montaż ma też swoje wady np. warunki atmosferyczne jednak myślę że może to działać całkiem przyzwoicie. Co nie znaczy że zamienił bym swoją Midee 3,5kW na to to takie, jednak Blyss`a już raczej tak.