Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co zrobić gdy strary i zabytkowy sprzęt na 220V podłączamy obecnie do sieci?

Marian Marduła 28 Maj 2016 09:52 2475 35
  • #31 28 Maj 2016 09:52
    Artur k.
    Admin grupy audio

jaszczur1111 napisał:
    Na żarówkach miałem 260V i zmieniałem je stosunkowo rzadko. Były zasilane prądem stałym bez tętnięć , co akurat moim zdaniem miało znikomy lub żaden wpływ na trwałość, za to za młodu widziałem tętnienia 40W żarówek na prądzie przemiennym i wkurzało mnie to. Stąd pomysł. A przewoltowanie zmieniało nieco widmo w kierunku bardziej białego światła. Całość funkcjonowała przynajmniej 8 lat.

I to jest wystarczający dowód na to, że podwyższenie napięcia ma niewielki wpływ na trwałość urządzeń (w tym wypadku żarówek). Żarówkom szkodzi głównie prąd udarowy przy włączeniu, gdy ich włókno jest zimne.

• #32 28 Maj 2016 13:02
    rafbid
    Poziom 32  

jaszczur1111 napisał:
    za to za młodu widziałem tętnienia 40W żarówek na prądzie przemiennym i wkurzało mnie to
    Masz chyba na myśli przygasanie jak było włączone coś mocnego? Nie da się zobaczyć tętnienia żarówek, przy prądzie przemiennym 50 Hz.

• #33 28 Maj 2016 14:49
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

rafbid napisał:
    Nie da się zobaczyć tętnienia żarówek, przy prądzie przemiennym 50 Hz.
    Da się. Niektóre żarówki o małej mocy z długim włóknem* migają na tyle wyraźnie, ze to bez problemu można zauważyć.

*Długie włókno szybciej stygnie, ze względu na małą bezwładność cieplną.

• #34 29 Maj 2016 00:04
    jaszczur1111
    Poziom 32  

Nietoperzy też nie da się słyszeć a jednak mój syn do 14 roku życia słyszał je doskonale. Teraz twierdzi że już nie słyszy (15 lat) Zaczął słuchać głośno muzy....no i starzeje się. Ja widziałem migotanie ówczesnych 40W żarówek na 50 Hz. I nic na to nie poradzisz.

• #35 29 Maj 2016 01:43
    Artur k.
    Admin grupy audio

Migotania żarówek chyba nigdy nie widziałem, ale za to widzę bez problemu migotanie obrazu wyświetlanego na ekranie CRT, choć wiele osób nie widzi. Jak miałem monitor CRT, to dopiero ustawienie odświeżania na min 85Hz przestawało mnie denerwować, przy każdej mniejszej częstotliwości po prostu drażniło mnie migotanie obrazu. Z telewizorem było nieco lepiej, ponieważ tam migotanie było mniejsze ze względu na wybieranie międzyliniowe, jednak też było dla mnie widoczne.

Niektórzy ludzie mają nieco bardziej czułe pewne zmysły i nie ma w tym nic nadzwyczajnego.

• #36 25 Cze 2016 13:33
    Marian Marduła
    Poziom 10  

Powyższy temat sposobu obniżania napięcia w celu ochrony starego i zabytkowego sprzętu na 220V przed niepotrzebną "nadmiarową" zwyżką napięcia zasilania poprzez zastosowanie układu dodatkowego transformatora obniżającego napięcie poprzez odejmowanie mało mieć charakter porady - a stało się dość kłopotliwym nieporozumieniem z moderatorem i na koniec niepotrzebnym biciem piany.
    Temat wyczerpał swoje ramy i uważam go za zamknięty.