Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potrzebuję pomysłu na regulator fazowy ze sprzężeniem zwrotnym.

robokop 24 Maj 2016 11:23 645 6
  • #1 24 Maj 2016 11:23
    robokop
    Moderator Samochody

Jak w temacie - potrzebuje zasilić dość duży transformator (ok. 1,5kVA) poprzez regulator fazowy z triakiem - są proste układy triak+diak+kondensator+potencjometr, ale one nie dają kontroli nad napięciem wyjściowym transformatora - waha się ono w zalezności od obciązenia. Potrzebuję więc gotowca - schemat prostego układu jak wyżej opisany, ze sprzężeniem zwrotnym w postaci np. transoptora sprżęgającego uzwojenie wtórne z układem regulatora. Podrzuci ktoś coś?. Napięcie wtórne 0-30V.

• #2 24 Maj 2016 14:27
    Adam-zw
    Poziom 20  

Witam,
    "regulator fazowy z triakiem - są proste układy triak+diak+kondensator+potencjometr" - Owszem istnieją takie układy, ale one nie nadają się do regulacji napięć zasilających transformatory, owszem można regulować tymi układami moc silników szczotkowych AC a tym samym jego obrotami, czy mocą jasności świecenia żarówek żarowych itp. Natomiast regulacją zasilania transformatora to raczej bym się skłaniał ku regulacji układem PWM, a to już nie jest taki prosty "układzik" :) . Regulator fazowy polega na załączaniu napięcia w odpowiedniej fazie od "0" do "180" stopni sinusoidy czyli w sumie regulacji mocy a nie tylko regulacji napięcia.
    Pozdrawiam

• #3 24 Maj 2016 15:28
    robokop
    Moderator Samochody

Kolego szanowny. Miło że zabrałeś głos, jednakże proszę dać sobie spokój z "doradzaniem" mi. Nie to żebym był niegrzeczny - ale słyszałeś że gdzieś dzwonią, tylko nie bardzo wiesz gdzie. Potrzebuję układ regulacji fazowej, oparty na zmianie kąta zapłonu triaka, ze sprzężeniem zwrotnym na transoptorze do transformatora.

• #4 28 Maj 2016 12:57
    archanoid
    Poziom 25  

Witam . W książce "Tyrystory i ich zastosowania " są przykłady stabilizatorów napięcia zmiennego . Troszkę inne zakresy ale ważna jest zasada działania . Można by po przeróbkach dostosować. Tylko troszkę starawe są te rozwiązania .

• #5 28 Maj 2016 13:59
    Zbigniew 400
    Poziom 33  

Nie polecam zasilania trafo na pierwotnym fazowo, próbowałeś tak sterować na razie bez sprzężenia ?. Harmoniczne będą powodowały duże zakłócenia/ skomplikowane filtry/ i grzanie transformatora. Co będzie zasilał po wtórnej ?

• #6 28 Maj 2016 14:36
    robokop
    Moderator Samochody

Panowie, prosiłem już wyżej - poprosiłem o pomysł, ew. schemat, a usiłujecie mnie pouczać. Wiem co się dzieje z transformatorem przy zasilaniu zniekształconą sinusoidą - mimo to, sterowanie fazowe jest używane. Potrzebuję wypróbować jedną iddeę. W obudowie urządzenia nie ma miejsca na mostek sterowany, transformator nie posiada odczepów - więc "cywilizowane metody" nie dadzą się zastosować dla celów regulacji mocy doprowadzonej do obciążenia.

• #7 28 Maj 2016 17:27
    archanoid
    Poziom 25  

Witam . Można by też wykorzystać gotowy układ U2008 a w gałąź potencjometru wpiąć tranzystor transoptora sterowanego przez TL431 . Sam muszę spróbować czy coś z tego wyjdzie ale trzeba wpierw nabyć U2008 . Można też zrobić to na jakimś małym PIC-u lub ATinny . Sam jestem ciekaw jak to jest z sterowaniem fazowym transformatorów po stronie pierwotnej . W książce "Technika tyrystorowa " jest pokazany schemat (blokowy) takiego regulatora ale 3 fazowego . I jest to zasilacz niskonapięciowy dużej mocy. Tak na marginesie te dwie książki to prawdziwa kopalnia wiedzy o sterowaniu fazowym .

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME