Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozbudowa komputera do gier

24 Maj 2016 16:34 1449 32
  • Poziom 3  
    Witam!
    Około 2 lata temu kupiłem na allegro gotowy komputer (tak wiem jaki to wielki błąd, szkoda że dopiero teraz :cry: ).
    Jako że jestem graczem to zależy my na mocy, więc zamierzam go troszkę (lub nawet bardzo) przebudować.
    Dodam, że zależy mi głownie na takich grach jak
    -GTA V(Ten komputer daje rade na wysokich ustawieniach ale w 30fps)
    -CS:GO
    -itp.
    Chcę aby GTA 5 ruszyło na bardzo wysokich w 30fps lub na wysokich w 60

Oto podzespoły
    GPU - MSI GTX 650 1GB GDDR5
    CPU - AMD FX-6300 3.5Ghz (odblokowany, nie podkręcany)
    MOBO - ASUS M5A78L-M LX3 (socket AM3+, AMD 780L/SB710, HT3.0)
    RAM - (chyba GOODRAM) 8gb 1600Mhz DDR3
    PSU - AKYGA 500W (bez certyfikatu 80+, SYF)
    HDD - Seagate Barracuda 2TB
    Cooler - Stockowy AMD
    Wentylator - 1xPrzedni

Jak widać komputer ma dość słabo dobrane podzespoły.

Na obecną chwilę wielkiego majątku na komputer nie mam, więc zamierzam po
    kolei wymieniać części, nie wszystko na raz.

Zaczynając od najważniejszej według mnie powinien być to zasilacz, bo ten AKYGA nie ma żadnych zabezpieczeń więc przy dołożeniu mu nowego GPU albo nie wydoli albo spali komputer przy podkręcaniu (raczej nie zamierzam podkręcać)
    Później kupiłbym cooler by nie przegrzać FX'a który jak słyszałem lubi się grzać.
    No a co w dalszej kolejności to nie zastanawiałem się.

Chciałbym prosić o pomoc w dobraniu odpowiednich lecz nie zbyt drogich części,
    bo nie chce tu zbudować komputera z NASA, oraz ustaleniu od czego zacząć.

Na zasilacz chciałbym wydać około 150zł (za tą cenę kupie zapewne coś biurowego ale i tak będzie lepszy od akygi)
    Cooler widziałem kiedyś SilentiumPC Spartan Pro, nie zbyt drogi, a dobry.
    GPU myślę, że szybko nie zmienię ale miałem na oku coś ala GTX 660ti 2gb (coś w tym stylu)
    A procesor jest nawet ok (sami ocencie) nie wiem czy jest sens go wymieniać, bo na lepszym zestawie mogę podkręcić.

Proszę o szybką odpowiedź i pozdrawiam. :D
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 7  
    Czesc, ja osobiscie moge Ci polecic Nvidia GTX 660 Frzr 2GB, udalo mi sie kupic uzywana za jakies 65 euro. Postaraj sie tez sprawdzic w opcjach karty, czy na pewno masz ustawiona na priorytet wydajnosc i wszelkie oszczedzanie energii wylaczone. WYszlo u mnie ze ta opcja ogranicza FPS i to znacznie. Benchmark Heaven mi pokazal ze mimo potrzeby wydajnosci karta smigala na pol gwizdka.
    CO jeszcze? Bardzo polecam wydmuchanie calego syfu ze srodka zanim zabierzesz sie do zmian.
    W moim przypadku przedmuchanie wszystkiego kompresorem przynioslo ponad 30fps w CSGO.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 3  
    Dzięki za szybką odpowiedź, kupię chyba jakiegoś używanego nie rekonstruowanego BeQuiet'a 500tkę. Co myślicie o coolerze SilentiumPC Spartan Pro i czy sam posiadając podstawową wiedzę i narzędzia dam radę go zamontować?

Nad GPU będę się bardziej zastanawiał później gdy przygotuję już PC'ta na nowy sprzęt.

Ostatnie pytania, co z płytą główną, prockiem i RAMem?
    Czy ten motherboard z wszystkim da radę?
    Czy FX-6300 po podkręceniu daję radę i czy na ten płycie da się podkręcać?
    Czy jest sens dokładać nowe 8GB ramu i zrobić 16-tkę, bo mam 8GB w jednej kości, a wejścia 2

Raczej będę się rozglądał za używanymi podzespołami bo z kasą krucho :|
  • Poziom 25  
    Do gier to do wymiany jest wszystko, zasilacz, karta graficzna i procesor.
    Masz starą podstawkę AMD, oczywiście można by to ulepszać, ale tu nie ma sensu.
    Za taką samą kasę wydaną na modernizację Intel byłby dużo wydajniejszy.
  • Pomocny dla użytkowników
    Płyta główna jest dość licha pod OC. Najwięcej korzyści będzie z wymiany karty graficznej i zasilacza. Reszty bym chyba nie ruszał, lepiej zbierać na nową platformę.
  • Poziom 3  
    Ok posłucham Mario81 i kupię zasilacz z GPU.
    Zasilacz chyba ten używany BeQuiet a grafikę to nie wiem. Na raczej używaną Nvidie. Tylko jaki model?
    tak żeby komputer pociągnął jeszcze przez około rok z nowszymi grami (nie koniecznie wiedźmin 3 w 4k) w minimalnych i średnich ustawieniach.
    A ja już lepiej zacznę zbierać kasę na nowy sprzęt tym razem nie gotowiec z allegro... ;)

Mógłbym sprzedać tego gtx 650 i dołożyć te około 300 bo tyle kosztują używane 650 i kupić jakiegoś używanego radeona r9 270 lub 289
    Moim zdaniem, ta którą wymieniłeś w pierwszym poście, jest bardzo dobrą opcją. Ewentualnie zwykła GTX 660 lub GTX 750 Ti. Można by jeszcze dorzucić R9 270(X) lub HD 7870 (XT).
  • Poziom 3  
    Zastanawiam się nad GTX660 a 750. Rozważałem też opcję dobrania odpowiedniego (całego) zestawu a obecnego sprzedania na części, bo ciężko raczej trafić na kogoś kto kupiłby tak źle dobrany komputer w całości, zwłaszcza używany. Po sprzedaniu miałbym jakieś 1500zł + dozbierać te 5 stów i złożyć zestaw z GTX660ti 2gb jakąś dobrą MOBO i prockiem żeby dało się podkręcać.
    Za 2tys mega zestawu nie złożę, ale na pewno byłby o niebo lepszy niż obecny rupieć :)
  • Poziom 20  
    mati720 napisał:

Czy FX-6300 po podkręceniu daję radę i czy na ten płycie da się podkręcać?

Płyta do podkręcania kiepska jak koledzy wcześniej zauważyli jednak odnośnie samego procesora ma bardzo duże możliwości OC.
    Co prawda u mnie jeździ na płycie M5A99FX Pro R2.0 ale podbiłem go do 4.5GHz\rdzeń bez większego problemu (chłodzenie powietrzem).
    I ja tylko w kwestii tego jednego pytania.
    Jeśli bierzesz pod uwagę zmianę platformy na używaną i na starcie masz 500 zł, to sprzedajesz obecną kartę graficzną za jakieś nieco ponad 200 zł. W sumie masz około 700 zł, za co dostaniesz płytę główną H81 + procesor Core i5-4430/4440. Pamięć RAM i dysk zostawiasz. Obudowę być może również. Możesz to chwilowo odpalić na tym Akyga 500W (wszak teraz nowy zestaw w takiej konfiguracji będzie pobierał jeszcze mniej mocy) albo szukasz 100-150 zł i kupujesz dobry, używany zasilacz 500-600W (Seasonic, Corsair, Enermax, Antec itp.). Sprzedajesz resztę podzespołów czyli płytę główną, procesor i zasilacz, myślę, że wpadnie za to około 450 zł, trudno mi dokładnie powiedzieć. Teraz trzeba by jeszcze dozbierać do około 700 zł i można polować na odpowiednią kartę graficzną dla takiego procesora jak Core i5-4430/4440, czyli np. coś pokroju R9 280X lub GTX 960.
  • Poziom 3  
    Dziękuję za ten plan. Na pewno skorzystam, a karte graficzną raczej wybiorę nvidia bo jestem zwolennikiem tej marki.
    Tylko że taka rozbudowa napewno zajmnie trochę czasu, pisze pan że sprzedaję karte graficzną na początku, wymieniam cały zestaw i dopiero później kupuję GPU. Czyli, że komputer chwilę będzie bezużyteczny dopóki nie kupię grafiki.
    i5-4430 ma w sobie grafe czy mam kupić tego GTX 660/750 chwilowo?
    I czy stockowy BOX wystarczy do tego procesora i obciążenia go grami?
    Wiem że zadaję dużo pytań, ale chciałbym rozwiać wątpliwości
    Core i5 ma zintegrowaną grafikę, wystarczy do internetu, filmów FullHD i prostych gierek w przeglądarce. A chłodzenie wystarczy BOXowe za 15 zł, temperatury są bezpieczne, miałem na i5-4440 przez pół roku, jednak później wymieniłem na lepsze ponieważ lubię ciszę ;)
  • Poziom 3  
    Ok, w takim razie nie będę się spieszył z tym upgrade'm. Pozbieram jeszcze trochę kasy i kupie wszystko tak abym długo nie musiał czekać na części.
    Ale w jakim sensie? Co z nią nie tak?
  • Poziom 3  
    Kiedyś ktoś mi powiedział że to istny piekarnik. Będę musiał dokupić dodatkowy wiatrak? Bo ta ma tylko jeden
    Ludzie czasami przesadzają, być może między innymi dlatego, że mają w pamięci dawne lata, kiedy mocniejsza karta nvidii z ledwie średniej półki potrafiła wciągać około 200W, dzisiaj jej "odpowiednik" wciąga poniżej 100W i ewentualnie może bez stresu pracować w byle jakiej nowej obudowie za 50-60 zł, jeśli tylko jej blachy nie telepią :lol:

Jeśli bez większego namysłu możesz wydać więcej pieniędzy na lepszą obudowę, to polecam co najmniej Antec GX-500:
    http://allegro.pl/obudowa-antec-gx500-usb-3-0-3-wentylatory-120mm-i5825926768.html
    Wśród obudów do 200 zł, posiada bardzo dobre możliwości odprowadzania ciepła, do tego trzy wentylatory które są podpięte pod regulator obrotów.

Natomiast jeśli chciałbyś przekonać się, czy stara obudowa wystarczy, możesz spróbować ją wyczyścić, dołożyć wentylator na tył (albo kupić za 25 zł dwa nowe np. SilentiumPC Mistral 80 oraz SilentiumPC Zephyr 120), odpowiednio ułożyć kable zasilacza aby nie zaburzały obiegu powietrza i powinno być nieźle. Jeśli podczas obciążenia grami, ciągła temperatura nie będzie przekraczała ~70 stopni dla procesora, ~80 stopni na karcie graficznej i ~45 stopni na dysku twardym, to nie ma się co martwić.

Ja miałem Core i5 na fabrycznym chłodzeniu + podkręconą MSI R9 270 w obudowie o gorszych właściwościach odprowadzania ciepła niż u Ciebie, ponieważ miałem miejsce tylko na jeden 80 mm wentylator z tyłu, to była buda z allegro za 40 zł z czasów Pentium III. Nie miałem żadnych problemów z temperaturami. Nawet zapisywałem sobie, jakie występowały temperatury. Najwyższe jakie zanotowałem:
    Data: 08.04.2014, Gra: Wiedźmin 2, Temp. w pokoju: 18 st, CPU: 58 st, GPU: 66 st.
    Data: 08.06.2014, Gra: Rage, Temp. w pokoju: 25 st, CPU: 58 st, GPU: 66 st.
    Oczywiście inaczej byłoby przy karcie pokroju R9 290X ;)

Więc potencjał obudowy zależy również od tego, z jaką konfiguracją ostatecznie skończysz.
  • Poziom 3  
    Mam jeszcze tylko jedno pytanie.
    Czy jeśli wymienię te części to będę musiał robić format? Bo mam zainstalowane sterowniki do obecnej płyty głównej i nie wiem czy da się je odinstalować :)
    Format jest zdecydowanie wskazany.
  • Poziom 3  
    jakiej firmy kupić GPU, aby było nie za drogie ale dobre?
    Na co się zdecydowałeś? Wymiana całej platformy? Pozostanie przy FX-6300? Jaki budżet na kartę?
  • Poziom 3  
    Zdecydowałem się na i5-4430 + H81 + GTX960. Budżet na karte mam około 700zł.
    Chodzi mi o to że np. ASUS jest tańszy niż MSI itp.
  • Poziom 20  
    Każdy producent ma lepsze i gorsze sztuki, akurat MSI i Asus robią dobre karty, więc wziąłbym ten który będzie tańszy ale warto porównywać konkretne modele.
  • Poziom 3  
    Ok. Mój ostateczny plan. Startuje z 700zl i kupuje h81 i i5-4430 oczywiście używane. Wkładam do kompa i stary procek z MObo sprzedaje za około 400zl oraz GPU za 300 zł i kupuje GTX 960.
    Czy chwilowo mogę do tego procesora podłączyć GTX 650?
    Ile maksymalnie bez zagrożenia zestaw będzie mógł pracować na PSU AKYGA 500w? W niedalekiej przyszłości zamierzam tez kupić BeQuiet 500tke oraz później dodatkową kość 8gb ram z takim samym taktowaniem
    Przy Core i5 + GTX 650, ten zestaw wciągnie mniej niż dotychczas, więc pod tym kątem zasilacz wytrzyma ponieważ nic się nie zmieni na gorsze, reszta w rękach losu ;)

Natomiast GTX 960 wciąga ponad dwa razy więcej mocy... co z kolei tak czy inaczej da niewielki, ogólny pobór mocy zestawu, poniżej 200W pod obciążeniem, a patrząc na specyfikację Twojego zasilacza, tu również raczej nie powinno być problemów, tylko, że ten zasilacz chyba nie ma kabla do zasilania karty graficznej, musiałbyś skorzystać z przejściówek, czyli 2xmolex lub 2xsata, nie wiem ile ten zasilacz ma w sumie takich kabli, żeby czasem nie wyszło, że później nie podłączysz dysku twardego (lub dysków). Poza tym, sam pewnie znasz opinię na temat zasilaczy Akyga.
  • Poziom 3  
    zasilacz ma 3xSATA, 2xMOLEX. Z togo co wiem do GTX 960 jest PCI-E 8PIN (6+2). No a zasilacz nie ma tego kabla. Szczerze to słabo znam się na kablach zasilających i ich nazwach, więc nie chcę się bawić w przejściówki. Może po prostu lepiej dozbieram trochę wiecej i kupię używanego BeQueita. :)
    To będzie dobre rozwiązanie ;)
  • Poziom 3  
    Nie wiem jakiego kabla zasilającego używa MSI GTX 960 2gb 6 czy 8 pin.
    Czy 8PIN(6+2) działa jako 6 i 8 jednoczesnie i tych dodatkowych 2 pinów nie trzeba podłączać?
    Gigabyte GTX960 (Nie wiem jak MSI) wymaga podłączenia 2x6pin więc zasilacz musi mieć conajmniej 2x8pin(6+2), dobrze rozumiem?
    Tutaj przykład zasilacza posiadającego 2x8(6+2)PIN:
    Spoiler:
    https://www.morele.net/zasilacz-be-quiet-pure-power-bqt-l8-cm-530w-80-plus-bronze-activepfc-2xpci-e-bn181-418344/

Lecz kosztuje 310zł a takiego budżetu niestety nie posiadam :(
    Dobrze rozumiesz.

Ale nie wszystkie Gigabyte GTX 960 wymagają 2 x 6-pin.

Poza tym, są nowe, markowe zasilacze za 150-200 zł, które mają okablowanie 2 x 6+2 pin, chociaż to podstawowa półka, ale uciągną Core i5 + każdą GTX 960.

Na przykład:
    Corsair VS450
    Antec VP-PC 500W
    SilentiumPC Vero L1 500W
    Be Quiet System Power 8 400W
    Chieftec Smart GPS-600A8 600W
    Thermaltake Thermaltake TR2 S 500W

Albo coś lepszego za 230-280 zł, np.:
    Seasonic S12II-520
    Cooler Master G450M 450W
    XFX TS 550W
    Antec VPF550 550W