Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik tlenku węgla a temperatura otoczenia

24 Maj 2016 18:33 1956 12
 • Poziom 6  
  Jakiś czas temu kupiłem czujnik czadu, renomowanej firmy, więc zakładam, że jego wskazania są prawidłowe. W łazience do podgrzewania wody służy mi piecyk gazowy typu Junkers. Ostatnio zauważyłem, że po działaniu piecyka (np. w celu podgrzania wody na kąpiel) czujnik CO wskazuje wartość kilkudziesięciu ppm. Wartość ta po wyłączeniu spada z prędkością około 1ppm/minutę (po godzinie wskazuje znowu 0). Wydaje mi się, że w okresie zimowym czujnik cały czas wskazywał wartość 0. Stąd moje pytanie - czy występowanie tlenku gazu ma jakiś związek z nadejściem wysokich temperatur (wydaje mi się, że przepływ powietrza w klatce wentylacyjnej spadł niemal do 0)? Powinienem martwić się takim stężeniem tlenku węgla (50-90ppm) czy też jest on normalny przy stosowaniu piecyka gazowego?
  Z góry dziękuję za odpowiedzi.
 • Poziom 43  
  Ja mam bojler gazowy - czujnik postawiony na nim przy normalnym ciągu milczy i pokazuje zero ale gdy pogoda wywołuje cofnięcie spalin od razu wyje na całego.
  Tutaj masz opisane co i jak robić oraz wskazane dopuszczalne stężenia.
 • Poziom 21  
  Przede wszystkim, póki nie rozwiążesz kwestii poziomu czadu, nie korzystaj z piecyka. Popraw wentylację i ciąg w przewodzie kominowym.
 • Poziom 29  
  Gdy robi się ciepło skuteczność wentylacji grawitacyjnej znacząco spada. Sprawdź, czy masz dostatecznie dobry nawiew do łazienki. Teoretycznie, w/g przepisów, powinna wystarczyć kratka o powierzchni 220cmkw w drzwiach, ale teraz przy superszczelnych oknach często niewiele daje. No i najważniejsze, żeby Ci nie przyszło do głowy zamontować wentylatora, bo to tylko pogorszy sytuację. No i najważniejsze, wietrzyć!
 • Poziom 35  
  To prawda. U mnie "cofki" najczęściej występują w czerwcu, na drugim miejscu jest lipiec. Są to najgorętsze miesiące roku a w czerwcu słońce jest tak wysoko, że świeci niemalże prosto w komin. W zimie na ogół tych problemów nie ma (chyba, że są superszczelne okna).
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Warto zgłosić junkersa do konserwacji. Niski poziom tlenku węgla może wskazywać na brudny palnik i przytkaną nagrzewnicę...Oczywiście małe różnicę temperatur i zmienne ciśnienie mają wpływ na wartość ciągu kominowego...Dalej zgłoś do kominiarza Twoje spostrzeżenia by sprawdził przewód kominowy.
 • Poziom 35  
  serwisszulborski.pl napisał:
  Warto zgłosić junkersa do konserwacji. Niski poziom tlenku węgla może wskazywać na brudny palnik i przytkaną nagrzewnicę...Oczywiście małe różnicę temperatur i zmienne ciśnienie mają wpływ na wartość ciągu kominowego...Dalej zgłoś do kominiarza Twoje spostrzeżenia by sprawdził przewód kominowy.
  Chyba raczej wysoki poziom tlenku węgla może świadczyć o ... . Gdy jest złe spalanie (brudny palnik, brudna nagrzewnica) to poziom tlenku węgla rośnie a nie spada.
 • Poziom 11  
  Brak dobrze działającej wentylacji jest jedyną przyczyną powstawania tlenku węgla.
  BUDYNKI MIESZKALNE
  Strumień objętości powietrza wentylacyjnego w budynku mieszkalnym jest określony przez sumę strumieni powietrza usuwanego z pomieszczeń pomocniczych. Strumienie te powinny wynosić co najmniej :
  ◾ w kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchenkę gazową lub węglową - 70 m3/h
  ◾ w kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchenkę elektryczną - 30 m3/h w mieszkaniu do 3 osób, - 50 m3/h w mieszkaniu dla więcej niż 3 osób
  ◾ w kuchni bez okna zewnętrznego wyposażonej w kuchnię elektryczną - 50 m3/h[u]
  w łazience ( z WC lub bez) - 50 m3/h
  ◾ w wydzielonym WC - 30 m3/h
  ◾ w pomocniczym pomieszczeniu bezokiennym - 15 m3/h
  ◾ w kuchni bez okna zewnętrznego, wyposażonej w kuchnię gazową, obowiązkowo z mechaniczną wentylacją wywiewną - 70 m3/h
  ◾ dla pokoju mieszkalnego oddzielonego od pomieszczeń kuchni, łazienki i WC więcej niż dwojgiem drzwi lub pokoju znajdującego się na wyższym poziomie w wielopoziomowym domu jednorodzinnym lub w wielopoziomowym mieszkaniu domu wielorodzinnego - 30 m3/h
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Zbigniew Rusek napisał: Chyba raczej wysoki poziom tlenku węgla może świadczyć o ... Wszystko OK odniosłem się do postu autora 50÷90 ppm to niski poziom tlenku węgla. Często ten niski poziom od 0-100 ppm jest lekceważony bo jest oznaką, nie cofki czy braku ciągu jako takiego ale zabrudzeniem urządzenia i w konsekwencji złego spalania powodującego odkładaniem się sadzy i wydostawaniem się spalin na pomieszczenie. Zachęcam autora postu : do konserwacji co pomoże wyeliminować urządzenie jako źródło wydostawania się czadu, dalej serwisant oceni czy ciąg jest prawidłowy i czy potrzebna jest interwencja kominiarza...Trzeba działać tlenek węgla to cichy zabójca.
 • Poziom 6  
  Dzięki za wszystkie rady. Niestety mieszkam w bloku, w łazience nie mam okna, jedynie kratka wentylacyjna i wyciąg z piecyka + otwory wentylacyjne w drzwiach. Gdy temperatura na dworze troche spadnie, to stężenie nie przekracza 10ppm. Niestety w gorące dni problem dalej występuje, ale chyba nic poza zachowaniem bezpieczeństwa (otwarte okna, drzwi) z tym nie zrobię. Chyba, że konserwacja piecyka, ale przypuszczam, że jeżeli zauważyłem zależność od temperatury, to nie w tym problem.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Może warto poprawić ciąg poprzez wydłużenie przewodu kominowego przedłużający go rurą kwasoodporny. Można również wykonać ekspertyzę kominiarską kamerą by się upewnić czy kanał nie zaciąga lewego powietrza.
 • Poziom 21  
  Przegląd piecyka mógłby pomóc, jeżeli dawno nie był robiony to warto zainwestować (w tek kwestii nie ma co oszczędzać). Otwory wentylacyjne w drzwiach są konkretne? Czy standardowe cztery przeloty?

  P.S. Ktoś z sąsiadów nie robił remontu? Przewód kominowy może być przytkany gruzem.
 • Poziom 6  
  No właśnie były ostatnio nade mną jakieś remonty, więc ta teoria całkiem możliwa. Chyba postaram się o jakiegoś kominiarza również.