Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Realtek HD Audio, Lenovo T430 - Dźwięk na dwóch wyjściach

prosiak_wej 24 Maj 2016 23:29 1851 13
 • #1 24 Maj 2016 23:29
  prosiak_wej
  Poziom 26  

  Witam,

  W układach audio Realtek HD wszystkie wejścia oraz wyjścia są wybierane programowo. W laptopie normalnie grają wbudowane głośniki, po podłączeniu słuchawek głośniki są odłączane - przez sterownik. Chciałbym, aby po podłączeniu wtyczki do laptopa wbudowane głośniki nie były wyłączane. Jaki mam w tym cel? Otóż głośniki w laptopie są nawet głośne i grają bardzo sympatycznie, ale brakuje im niskich tonów. Podłączyć chciałbym małe radyjko Tivoli, które oferuje dość bogaty dźwięk, również w kierunku dołu pasma. Idealnie uzupełniałoby ono głośniki laptopa. Oczywiście w Menedżerze Realtek HD Audio jest 'tryb wielostrumieniowy', jednak w głównym oknie menedżera mogę wybrać głośniki LUB wyjście:

  Realtek HD Audio, Lenovo T430 - Dźwięk na dwóch wyjściach Realtek HD Audio, Lenovo T430 - Dźwięk na dwóch wyjściach

  Laptop to Lenovo T430, Windows 7 x64 Pro

  0 13
 • #2 25 Maj 2016 00:07
  DriverMSG
  Admin grupy komputery

  Nie wiemy jaki to laptop, więc strzelam, że w nim wybór głośniki/słuchawki może odbywać się mechanicznie, poprzez przełącznik w gnieździe audio.

  1
 • #3 25 Maj 2016 00:09
  prosiak_wej
  Poziom 26  

  Laptop to Lenovo T430, co napisałem w poście. Wybór nie jest mechaniczny, mogę przełączać pomiędzy głośnikami a słuchawkami za pomocą menedżera Realtek.

  0
 • #4 25 Maj 2016 00:12
  DriverMSG
  Admin grupy komputery

  prosiak_wej napisał:
  Lenovo T430
  Umknęło mi, takie dane powinny być w temacie.

  prosiak_wej napisał:
  mogę przełączać pomiędzy głośnikami a słuchawkami za pomocą menedżera Realtek.
  Rozumiem, że ten sam menadżer nie pozwala na jednoczesne odtwarzanie z obu źródeł?
  Nie wiele można zdziałać. Pozostaje szukać inną wersję sterowników i oprogramowania audio.

  0
 • #5 25 Maj 2016 00:37
  prosiak_wej
  Poziom 26  

  Już poprawiłem temat.

  Niestety, ten menedżer pozwala na wybranie głośników albo słuchawek. W stacjonarnym komputerze na Realtek HD nie miałem problemów z wypuszczeniem analogowego dźwięku na kilka wyjść (poza wyjściem cyfrowym - tu nie da rady wysłać równocześnie na cyfrowe i analogowe). Na laptopie próbowałem także nasłuchu miksu stereo na drugie wyjście (słuchawki), ale okazuje się, że nawet miksu stereo nie ma w opcjach nagrywania.

  Myślałem może nad nieoficjalnym, alternatywnym sterownikiem do Realteka. Kiedyś przerabiałem temat z Creative Audigy, z którego sterownik robił X-Fi Extreme i możliwości się poszerzały.

  0
 • #6 25 Maj 2016 01:01
  DriverMSG
  Admin grupy komputery

  Cytat:
  Here's the trick to do it (and it's been verified on 3 other Win 7 systems):
  1) R click on your speaker icon, select 'Recording Devices' (if you have the sounds dialog up, it's the 2nd tab 'Recording')
  2) R click in the white space, be sure that BOTH "show disabled devices" AND "show disconnected devices" are checked.
  3) **Now this step is going to take a little bit of thought for each computer being used: on my laptop (HP Elitebook) I get a device "Stereo Mix", ENABLE this device.
  4) Click on Properties, go to the tab 'Listen'
  5) Check the box "Listen to this device", also change the drop-down box below "Playback through this device" to be your second audio device
  -- To verify that you've done this correctly, go back to the Sound dialog tab Playback, you should now see both of your audio devices showing the little green graphs moving.

  http://www.sevenforums.com/sound-audio/226248...-my-laptop-speakers-headphones-same-time.html

  0
 • #7 25 Maj 2016 01:04
  prosiak_wej
  Poziom 26  

  Właśnie, nie mam miksu stereo...

  0
 • #9 25 Maj 2016 01:21
  prosiak_wej
  Poziom 26  

  Tak to u mnie wygląda:

  Realtek HD Audio, Lenovo T430 - Dźwięk na dwóch wyjściach

  Gdy przełączę menedżera w tryb wielostrumieniowy, to wygląda to następująco:

  Realtek HD Audio, Lenovo T430 - Dźwięk na dwóch wyjściach

  Identyfikatory sprzętu:

  Code:
  HDAUDIO\FUNC_01&VEN_10EC&DEV_0269&SUBSYS_17AA21F3&REV_1002
  
  HDAUDIO\FUNC_01&VEN_10EC&DEV_0269&SUBSYS_17AA21F3


  Gdyby był osiągalny miks stereo, to włączyłbym jego nasłuch na drugie wyjście i po problemie. Szukam alternatywnych sterowników, jednak na razie bezskutecznie.

  0
 • #11 25 Maj 2016 01:28
  prosiak_wej
  Poziom 26  

  Bez przesady, umiem instalować sterowniki ręcznie, nie tylko przez 'setup.exe'...

  Mam wrażenie, że opcje i funkcje są zdefiniowane w firmware w Realteka i oficjalny sterownik się do tego odnosi, co skutkuje m.in. brakiem nagrywania z miksu stereo. Cóż, jutro (dziś) będę ściągał, instalował, próbował... Może któryś się wyłamie.

  0
 • #12 25 Maj 2016 20:37
  prosiak_wej
  Poziom 26  

  Tak teraz mi do głowy przyszedł pomysł... Skoro można rozdzielić słuchawki i wbudowane głośniki na dwa różne strumienie (których Realtek nie może użyć jednocześnie z jednego źródła), to może użyc jakiegoś programu emulującego kartę dźwiękową, "ją" ustawić jako urządzenie domyślne dla wszystkiego, a z niego wykierować dwa osobne strumienie na dwa osobne wyjścia...

  Bawiłem się kiedyś jakimś programem typu DJ... i miał on możliwość wypuszczenia dźwięku głównego na jedną kartę dźwiękową (i dalej wzmacniacz) a dźwięku odsłuchowego na drugą kartę (i dalej słuchawki).

  0
 • #13 25 Maj 2016 21:52
  DriverMSG
  Admin grupy komputery

  prosiak_wej napisał:
  miał on możliwość wypuszczenia dźwięku głównego na jedną kartę dźwiękową (i dalej wzmacniacz) a dźwięku odsłuchowego na drugą kartę (i dalej słuchawki).
  Jak dokupisz drugą kartę dźwiękową, to taki trik może się udać.

  0
 • #14 25 Maj 2016 23:01
  prosiak_wej
  Poziom 26  

  Chyba Admin nie zrozumiał... Przytoczenie programu DJ było tylko przykładem użycia dwóch różnych wyjść. Jeżeli Realtek może działać w trybie dwóch różnych strumieni, każdy ma swoje wyjście, to wystarczyłoby do każdego z nich wpuścić dźwięk z tego samego źródła. Jako, że typowe programy odtwarzające (Winamp, VLC czy nawet flashowy odtwarzacz w Firefoksie) odtwarzają na tylko jedno urządzenie (zazwyczaj wybrane jako domyślne w ustawieniach audio, w panelu sterowania), potrzebny byłby program, który emulowałby kartę dźwiękową, która byłaby ustawiona jako domyślne urządzenie audio w Windowsie. Program musiałby działać w tray'u lub nawet jako proces i to co dostaje na emulowaną kartę dźwiękową kierowałby w dwóch identycznych strumieniach na oba wyjścia Realteka.

  Próbowałem z Virtual Audio Cable, utworzyłem w nim dwa wejścia. Jedno ustawiłem jako domyślne dla Windowsa, na które grały wszystkie programy, odtwarzacze. W programie przekierowałem to wejście na wyjście słuchawkowe Realteka, a w zarządzaniu urządzeniami audio ustawiłem nasłuch z wejścia VAC na drugie wyjście z Realteka (głośniki w laptopie). Niestety, wystąpiły trzy problemy:

  1. opóźnienie między wyjściami na tyle spore, że uniemożliwiające słuchania czegokolwiek
  2. Po pewnym czasie dźwięk zaczął się przerywać
  3. Regulacja głośności nie działała w ogóle lub działała tylko na jedno wyjście

  Dlatego porzuciłem VAC i nie znalazłem jeszcze nic ciekawego, co spełniałoby jedną, prostą funkcję...

  0