
Kierunkowskazy z przerywaczem.

Jest to modyfikacja kierunkowskazów sprzedawanych w internecie z przeznaczeniem dla jednośladów, quadów z 12 V instalacją elektryczną. Zamiast żarówki 12 V / 10 W świecą diody LED. Użyłem 10 białych diod smd ( mogły być żółte lub bursztynowe) żółtego tworzywa sztucznego i dwóch elementów elektronicznych. Całość umieściłem w kloszu kierunkowskazu na niewielkiej płytce wymontowując wcześniej żarówkę. Płytkę z kloszem połączyłem klejem polimerowym, odpornym na wilgoć, niską i wysoką temperaturę, o elastycznym mocnym połączeniu. Na diody założyłem żółty filtr co dało efekt równomiernego świecenia. Dodatkowo silikonem uniwersalnym uszczelniłem otwór na przewody, połączenie dwóch części klosza i gwint tulei mocującej. Po złożeniu i skręceniu klosza śrubami, otwory śrub zabezpieczyłem silikonem.

Świecenie kierunkowskazu przed i po modyfikacji.

Dla powyższych kierunkowskazów zaprojektowałem przerywacz. Zawiera zabezpieczenie prądowe, generator, sterowanie generatorem i półprzewodnikowy element wykonawczy. Nie ma w nim mechanicznych elementów typu przekaźnik. Maksymalne obciążenie prądowe wynosi 0,9 A przy napięciu 13,5 V - 14,5 V (napięcie alternatora). Przy poborze większego prądu zadziała zabezpieczenie prądowe. Zamiana biegunowości nie uszkodzi układu. W czasie spoczynku przerywacz nie pobiera prądu. Włączenie kierunkowskazów uruchamia przerywacz. Natychmiast po załączeniu kierunkowskazów, kierunkowskazy świecą. Potem migają z częstotliwością 2Hz czyli 120 razy na minutę. Przerywacz nie sygnalizuje uszkodzenia kierunkowskazów. Dla żarówek taką sygnalizację warto zaprojektować.



Układ przerywacza zmontowałem na niewielkiej płytce uniwersalnej, pomalowałem lakierem i zabezpieczyłem folią termokurczliwą. Tak przygotowany modulik umieściłem w obudowie z tworzywa uszczelniając silikonem. Dodatkowo silikon służy do tłumienia drgań mechanicznych. Na obudowę nałożyłem folię termokurczliwą w celu zewnętrznej ochrony przerywacza. Przewidziałem mocowanie przerywacza za pomocą opaski zaciskowej, a połączenie przewodów przez lutowanie.

Schemat podłączenia przerywacza do instalacji. Kontrolki opcjonalnie.
Do budowy użyłem posiadane części. Kupiłem kierunkowskazy i koszulkę termokurczliwą.
Testy przerywacz-kierunkowskazy na stole:
- najniższe napięcie poprawnej pracy to 12,5 V,
- pobór prądu w czasie spoczynku 0 A,
- pobór prądu w czasie pracy 0,5 A przy załączonych dwóch kierunkowskazach,
- układ przerywacza współpracuje z żarówkami o łącznym prądzie 0,8 A,
- z innymi kierunkowskazami LED tylko przy minimalnym prądzie 0,25 A dla dwóch LED-ów.
Zestaw w trakcie testowania w quadzie.
Cool? Ranking DIY