Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Schemat regulatora barwy dźwięku

czarek3233 25 May 2016 14:20 1404 11
    czarek3233
    Level 5  
    Potrzebuję schematu regulatora barwy dźwięku z regulacją przynajmniej tonów wysokich i niskich (mogą też być średnie). Schemat którego potrzebuje może mieć wzmacniacz operacyjny, regulacje głośności lub balans, ale nie musi. Musi natomiast być zasilany napięciem +12V, pojedynczym.

P.S. Jeżeli wybrałem zły dział proszę o przeniesienie go w odpowiednie miejsce.
    sherman34
    Level 18  
    Wpisz w Google hasło "741 tone control" znajdziesz proste schematy do regulacji tonów niskich i wysokich. Między innymi na zasilanie 12V (niesymetryczne, takie jak chcesz).
    czarek3233
    Level 5  
    Znalazłem. Nie że wybrzydzam, ale wolałbym układ z regulacją tonów wysokich, niskich i średnich
    sherman34
    Level 18  
    czarek3233 wrote:
    Znalazłem. Nie że wybrzydzam, ale wolałbym układ stereo i z regulacją tonów wysokich, niskich i średnich

Mówiłeś, że nie średnie "mogą" być a zatem nie muszą. Do stereo wystarczy zbudować takie dwa.
    Jak chcesz wysokie, niskie i średnie to może to:
    http://www.zen22142.zen.co.uk/Circuits/Audio/3band.htm
    Jeśli chcesz regulować oba kanały jednocześnie, to potrzebujesz podwójne potencjometry.
    czarek3233
    Level 5  
    Ok dzięki. Wykorzystam go, ale powiedz mi, co znaczą takie oznaczenia rezystorów:
    1k8
    3k3
    I które potencjometry odpowiadają za jakiś tony.
    sherman34
    Level 18  
    czarek3233 wrote:
    Ok dzięki. Wykorzystam go, ale powiedz mi, co znaczą takie oznaczenia rezystorów:

1k8 -> 1,8 k? = 1800 ?
    3k3 -> 3,3 k? = 3300 ?
    czarek3233 wrote:
    I które potencjometry odpowiadają za jakiś tony.

Od góry do dołu: niskie, średnie, wysokie.
    czarek3233
    Level 5  
    Xantix wrote:
    Zobacz układ z załącznika - może Cię zainteresuje? Ma regulację w 5 zakresach.

Miałem zamiar go zbudować, ale ma to być prosty i w miarę mały. Poza tym, ma on być regulatorem podłączonym pod sumator 4 kanałów stereo, a koszt 2 modułów (pod jeden kanał stereo) wyniósłby 50zł. Nawet zakupiona osobno płytka PCB i elementy kosztowałyby 40 zł. Dla 4 kanałów, sumatora i zasilania byłoby to już 200zł. Zrezygnowałem.
    A czy ten regulator ma wbudowany wzmacniacz?
    Jeśli tak, to jakie jest jego wzmocnienie? Ja osobiście chciałbym osiągnąć wzmocnienie w wysokości 1,2 - 1,5.
    sherman34
    Level 18  
    czarek3233 wrote:
    A czy ten regulator ma wbudowany wzmacniacz?
    Jeśli tak, to jakie jest jego wzmocnienie? Ja osobiście chciałbym osiągnąć wzmocnienie w wysokości 1,2 - 1,5.

Te regulatory są aktywne, co oznacza, że mają wzmocnienie. Ten proponowany przez kolegę Xantix posiada zakres +/-12dB, co oznacza, że można dany zakres częstotliwości regulować w miarę indywidualnie w tym właśnie zakresie.
    +12dB to wzmocnienie rzędu prawie czterokrotnego, czyli na każdy wolt na wejściu, uzyskasz około 3,98V na wyjściu w obrębie danego zakresu który regulujesz jeśli rozkręcisz go "na maksa".
    Te układy nie maja na celu wzmacnianie sygnału per se (do tego jest wzmacniacz mocy i poprzedzające go stopnie) lecz regulacja barwy bez znaczących, niechcianych strat. Każdy z tych układów możesz zmontować bez układów scalonych/tranzystorów/lamp i będą "działać" lecz zaobserwujesz znaczące straty. Taki układ nazywa się biernym regulatorem barwy.
    Wzmocnienie wielkości 1,2 czy 1,5 nic nie znaczy, bo czego niby, koni, słoni, osłów? "Głośność", to co słyszysz nie jest liniowo zależna od wzmocnienia napięciowego uzyskanego w układzie, czy to liczonego w woltach na wolt, czy w decybelach. Głośność mierzy się bodajże w fonach czy sonach, praktyczne wykorzystanie tych jednostek jest poza moimi możliwościami więc tu się nie wypowiadam.
    czarek3233
    Level 5  
    Ok. Ale jak takie uzyskać. 4-krotne wzmocnienie nie jest mi potrzebne. Mi wystarczy tylko w przedziale 1.2 - 1.5. Liczyłem na taką odpowiedz
    sherman34
    Level 18  
    czarek3233 wrote:
    Ok. Ale jak takie uzyskać. 4-krotne wzmocnienie nie jest mi potrzebne. Mi wystarczy tylko w przedziale 1.2 - 1.5. Liczyłem na taką odpowiedz

Nie rozumiesz z czym się wiąże wzmocnienie rzędu 12dB, nic złego w tym, bo to dosyć abstrakcyjna rzecz. W każdym razie zakres +/-12dB to w miarę standard we wszystkich korektorach barwy. Jeśli wszystkie potencjometry ustawisz w pozycji zerowej to wzmocnienie będzie 0dB czyli nic. Korektor barwy pozwala na regulację w w górę i w dół w zakresie do maksymalnie 12dB, ale w praktyce nie ustawia się suwaków na skrajne pozycje. Uwierz mi na słowo, że podane przez nas konstrukcje spiszą się, a od ciebie zależy którą wybierzesz, czy chcesz regulować tylko tony niskie i wysokie, czy średnie też, czy może chcesz mieć 5 zakresów. Wybór zależy od ciebie. I proszę nie mów już o wzmocnieniu "1.2-1.5" bo to nic nie znaczy.
    czarek3233
    Level 5  
    Ok dzięki. Do zamknięcia