Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WDC WD10JPCX-24UE4TO - Dziwne zachowanie dysku talerzowego

25 Maj 2016 20:03 1536 19
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 23  
    Sprawdź w ustawieniach zaawansowanych zasilania w Windows-ie czy masz w ustawieniach planu włączone oszczędność energii na portach USB, magistrali PCI, dyskach.
    Zmień by nic się nie wyłączało, selektywne wyłączanie było wyłączone, etc.
  • Poziom 23  
    Szukaj opcji by dysk nie szedł w uśpienie. Objawy ewidentnie na to wskazują. Nie wiem jak jest w win10, ja zostałem na Win7, więc nie pomogę odnośnie znalezienia opcji w systemie.
  • Poziom 43  
    Użyj wdidle3 i ustaw maksymalną wartość (5 minut).
    Pokaż SMART tym:
    www.hdsentinel.com
  • Poziom 43  
    Program uruchamia się z bootowalnego nośnika z DOS. Pod Windows nie uruchomisz.
  • Poziom 43  
    Poza tym, że dysk ma ponad 60 tysięcy parkowań głowicy. Przełącz na pokazywanie w wartościach dziesiętnych i porównaj z czasem pracy dysku.
    Niestety te dyski parkują głowice co kilka sekund w imię chorej pogoni za "oszczędnością energii" a zapomina się, że przy rozruchu dysk pobiera wielokrotnie większy prąd.
    Taki "chłit materkingowy" dla miłośników"oszczędnych" komputerów :D
  • Poziom 43  
    Niecałe 6 tysięcy przebiegu, to dla dysku jest NIC :)
  • Poziom 43  
    Przecież napisałem. W zbyt częstym parkowaniu głowicy. W moim WD Blue tak to wygląda po zastosowaniu wdidle3 zaraz po kupieniu dysku:

WDC WD10JPCX-24UE4TO - Dziwne zachowanie dysku talerzowego

Jest różnica? :)
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Unlucky napisał:
    dziala normlanie jako jedyny dysk

Tu bym polemizował :lol:
    Możliwe, że jest to właściwość adaptowanego kontrolera napędu optycznego.
    Zwróć też uwagę, że na niecałe 6 tysięcy godzin pracy, dysk wyłączył się ponad 21 tysięcy razy (atrybut 04). Taka to uroda tych Blue i chyba w WD doszli do wniosku, że przegięli, skoro udostępnili narzędzie do poprawy tego babola :)
  • Poziom 43  
    Wystarczy, że użyjesz tego. Nie kombinuj z "tweakami" pod Windows.

Cytat:
    Once in MS-DOS, type "wdidle3.exe" without the quotes and press enter. The wdidle3.exe utility should run. From there, you can use the following commands:

wdidle3.exe /r
    -this will provide you info on the drive including the current timeout. Factory default is 8 seconds.

wdidle3.exe /s300
    -this will change the autopark timer to 300 seconds (5 minutes) which is the maximum allowed.

You can also do another wdidle3.exe /r after you make the change to see that the drive has accepted the new timer.
  • Poziom 43  
    Unlucky napisał:
    Więc chyba nie o to chodzilo.

Zdecydowanie nie :lol: