Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

regulacja glosnosci wzmacniacza na tda2030

26 Maj 2016 00:00 1314 8
  • Poziom 7  
    Witam. Zrobiłem ostatnio szybki wzmacniaczyk na podstawie tych schematów. Mam jednak dwa pytania: jaka wartoś ma rezystor R6 oraz gdzie zamontowac potencjometr (i o jakiej wartosci) aby regulować głosność wzmacniacza. Na razie zamiast R6 dałem poprostu drucik i wszystko ładnie gra... regulacja glosnosci wzmacniacza na tda2030
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Potencjometr dołączasz zgodnie ze schematem. Zalecana wartość to 22 kΩ. Rezystor R6 zgodnie ze schematem powinien mieć wartość 1 Ω.
  • Admin grupy komputery
    miki333sp napisał:
    jaka wartoś ma rezystor R6
    Przecież jest napisane. 1 Ohm.
    miki333sp napisał:
    gdzie zamontowac potencjometr
    Przed wejściem do wzmacniacza.
    miki333sp napisał:
    jakiej wartosci) aby regulować głosność wzmacniacza.
    To zależy od źródła dźwięku.
  • Poziom 7  
    Czy brak R6 może wpłynać na cokolwiek w jakiś odczuwalny sposób? nie posiadam rezystora 1ohm ewentualnie mogłbym spleść kilka 10ohm - tylko czy warto skoro narazie gra?
  • Admin grupy komputery
    Posiłkuj się innym schematem:
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Rezystor R6 tworzy wraz z kondensatorem C5 filtr dolnoprzepustowy. Filtr ten zapobiega wystąpieniu oscylacji na wyjściu wzmacniacza - zwiększa stabilność wzmacniacza. Albo innymi słowy - ma zapobiegać wzbudzaniu się wzmacniacza.
    miki333sp napisał:
    Czy brak R6 może wpłynać na cokolwiek w jakiś odczuwalny sposób?

Na jakość dźwięku ma niewielki wpływ, ale za to może w pewnych warunkach decydować o prawidłowej pracy układu.
  • Poziom 7  
    Wysyłam wam rowniez parę zdjęć tej masakrycznej konstrukcji :P
    Z powodu póznej godziny testuje na 10% głosnosci - i do zaasilania tego starcza bateria 9v gra tak sobie juz 2h :D Jak myslicie da rade to zasilic na dłuzasza mete z np dwoch szeregowo połaczonych bateri 4,5v (tych płaskich)?
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Bateria 9 V ma pojemność ok. 600 mAh. Natomiast alkaliczna bateria płaska 4,5 V ma pojemność nawet 6000 mAh. Radziłbym zasilić układ z 3 połączonych szeregowo baterii płaskich. Będziesz miał jakieś 10 razy dłuższy czas grania układu.
  • Poziom 7  
    Ok dzieki wszystkim za pomoc, temat uwazam za wyczerpany.