Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie PWM poprzez transoptory?

26 Maj 2016 10:38 1392 9
  • Poziom 8  
    Hej, mam problem otóż narysowałem układ i chodzi mi o rozdzielenie masy. Czy poniższy układ jest prawidłowo zaprojektowany? Czy driver będzie sterowany sygnałem PWM poprzez transoptor?

Nie jestem pewny działania sygnału PWM przez transoptory i podciągnięcia wyjścia transoptorów do +5V, wewnętrzna struktura wejścia drivera Hin i Lin jest podciągnięta do masy poprzez rezystor. Nakierujcie mnie na poprawny układ jeżeli ten jest błędny.
  • Poziom 28  
    Witam, widzę tu 2 błędy:
    1. Zbyt wolne transoptory, chyba że częstotliwość sterująca będzie max. kilka kHz to od biedy mogą być. Użyj 6N137 lub podobnych.
    2. W stanie spoczynkowym (przy wyłączonym zasilaniu sterownika) załączone będą jednocześnie oba wyjścia, co spowoduje spalenie tranzystorów. Należy wstawić inwertery między transoptorami, a układem IR.
  • Poziom 8  
    OgoN92 napisał:
    wewnętrzna struktura wejścia drivera Hin i Lin jest podciągnięta do masy poprzez rezystor

Nie możesz podciągać LIN i HIN do Vcc właśnie dlatego, że wewnętrznie w układzie są one podciągane do GDN. Zerknij dokładnie do noty. Tam chyba stan aktywny to wysoki. Musisz doprowadzić 5V przez transoptor.
  • Poziom 8  
    komatssu napisał:
    Należy wstawić inwertery między transoptorami, a układem IR.

Chodzi o wstawienie negacji w tym miejscu? I mógłby to być układ scalony np. 74AHC04D.112?

Denar83 napisał:
    Tam chyba stan aktywny to wysoki. Musisz doprowadzić 5V przez transoptor.

Tak stan aktywny to wysoki, ale nie bardzo rozumiem jak doprowadzić 5V przez transoptor, ponieważ on steruje masą? Jedyne co mi do głowy przyszło to bramka NOT jak na zdjęciu powyżej?
  • Pomocny post
    Poziom 8  
    "Przepuść" zasilanie przez transoptor pomijając tą masę. To nie jest zwykły tranzystor z wyprowadzoną bazą.
  • Poziom 8  
    Nie wiedziałem, że tak można. Poprawiłem, rezystory R2 i R4 dobiorę do ograniczenia prądu Ic transoptora.

Ten układ jest już poprawny aby sterować PWM'em przez transoptory?
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Elegancko, a teraz zbuduj prototyp i zmierz czasy propagacji.
  • Poziom 8  
    Dzięki Wam za pomoc, zbuduję układ, sprawdzę działanie i napiszę jak jeszcze coś będzie dla mnie niejasne. Dla szybszego działania zastosuję transoptor 6N137, który zaproponowałeś.
  • Poziom 28  
    Tylko pamiętaj, że 6N137 nie jest klasycznym transoptorem i potrzebuje zasilania 5V po stronie odbiorczej.
  • Poziom 8  
    Witam, już od długiego czasu walczę z driverem L6388E i nie wiem już o co chodzi, sygnały dochodzą.
    Raz podaje sygnały z większą czestotliwością, później z mniejszą, albo łączę na stałe, ale nic się na wyjściu drivera nie dzieje.
    Zacząłem także testować IR2101, ale jest dokładnie to samo.

Schemat jest taki jak w poście wyżej, może jakieś warunki muszą być spełnione o których nie wiem?