Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dospel - jak odłączyć T od L po włączeniu zasilania, gdy przewód 2-żyłowy

26 Maj 2016 14:53 1083 2
  • Poziom 11  
    Witam, mam wentylatory Dospel z wyłącznikiem czasowym, ale podłączone przewodem 2 żyłowym z zasilaniem przez wyłącznik fazy L.
    Rozumiem, że konstruktorzy przewidywali, iż wentylator będzie na stałe zasilany z sieci do L, a T podłączone do włącznika, np. światła, ale co zrobić, gdy w łazience kable już pod płytkami i nie chcemy ich skuwać?

Jeśli T połączone na stałe z L to wyłącznik czasowy nie działa, bo na T jest zawsze 230V, a gdy ktoś jest w łazience np. 15 minut, to wentylator działa non-stop aż wyłączy się światło w łazience.

Dlatego pytanie, jak podłączyć T do L aby po kilku sekundach to napięcie na T zanikło do poziomu który nie wzbudzi ponownie startu silnika?
    Myślałem tu o kondensatorze miedzy T i L, który w momencie włączenia zasilania L stanowi "zwarcie" między T = L. a po naładowaniu wywoła "przerwę" T<>L, jednak próba z C=1 µF była negatywna, tzn. C był widziany jak drut, silnik się nie wyłączał.

Czy ktoś ma jakiś pomysł co zrobić?
  • Relpol przekaźniki
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 11  
    Dzięki, ten pomysł też brałem pod uwagę, ale są pewne minusy, PIR z przekaźnikiem (te które widziałem) nie wchodzą do obudowy wentylatora, a sam moduł PIR operuje na poziomie TTL a nie 230V więc albo trzeba wiedzieć gdzie go włączyć na płytce sterownika Dospel, albo samemu dodać kontaktron do PIR i odpowiednie zasilanie modułu PIR, czyli trochę za dużo zachodu. No i wentylator chodzi wtedy też cały czas pobytu w łazience, nawet jak się tylko myje zęby.

A może wystarczyłoby dobrać odpowiednio wartość C i ewentualnie dodać odpowiedni Rezystor, tak aby T dostało tylko krótki impuls, a resztę sterowania załatwia już czujnik wilgotności w Dospel gdy załapie parę wodną z powietrza?

Dodano po 50 [minuty]:

Trochę zbadałem PCB sterownika Dospel i odkryłem, że impuls z T wchodzi przez R=120 k na transoptor 4n25, a dostępne jest tez VCC, więc można coś pokombinować albo z modułem PIR (bez przekaźnika/kontaktronu) albo z tym co tu pisałem wcześniej, czyli przy pomocy elementów C/R i ewent. Diody aby T dostało tylko 1-krotny impuls w momencie włączenia zasilenia do wentylatora przełącznikiem przy wejściu do łazienki.
    Ale jak to dokładnie te elementy (R-C-D) zestawić ze sobą?