Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przenośny zestaw głośnikowy do telefonu

26 Maj 2016 15:26 747 16
  • Poziom 7  
    Witam mam zamiar zrobić mniej więcej coś takiego jeśli coś takiego w ogóle opłaca się robić: akumulator żelowy + wzmacniacz jakiś gotowy do kupienia + reszta okablowania zamknięte w drewnianej skrzynce wejście 3,5 żeby można było zabrać to ze sobą np. pod namiot i podłączyć telefon. Jako iż nie mam zbyt dużej wiedzy na ten temat chciałbym was zapytać co kupić (jaki wzmacniacz i akumulator) aby było w miarę wydajne mam do wydania około 300-400 zł tak więc prosił bym was o rady a najlepiej jak dokładnie co kupić jak podłączyć to wiem nie jestem aż tak głupi :) Z góry dzięki ogóle to chciał bym dać 2x głośniki samochodowe po 8w
  • PCBway
  • Poziom 9  
    Jeśli kolega potrafi: czytać schematy, posługiwać się lutownicą oraz ma podstawową wiedzę na temat wzmacniaczy audio. To jak najbardziej może się do tego zabierać :)
    Co do wzmacniacza, można pójść na skróty i kupić na znanym serwisie aukcyjnym gotowy moduł na TDA7297 (koszt 25zł) albo zrobić taki wzmacniacz samodzielnie (posiadam autorskie wzory PCB).
    Posiadasz już te głośniki czy dopiero masz zamiar coś kupić?
    Do tego wzmacniacza nadadzą się 2 głośniki o impedancji 8Ohm każdy.
    Moc każdego z głośników minimum 15W RMS.
    Całość będziesz mógł spokojnie zasilać z akumulatora żelowego 12V.
    Zastanów się jeszcze jak będziesz ładował taki akumulator. Jeśli posiadasz odpowiednią ładowarkę to z obudowy wyprowadź jakieś gniazdo tak aby ładowarkę podłączać bez rozbierania kolumny.
  • Poziom 40  
    Domyślam się, że skoro to głośniki samochodowe to mają impedancję 4 Ω?
    Jeśli tak możesz użyć tego wzmacniacza:
    http://sklep.semicon.com.pl/shop2/?lang_id=2&id_category=690&id_product=4302
    Do tego akumulator AGM 12 V 10 Ah i będziesz miał kilka godzin grania. Akumulator oczywiście możesz kupić także większy - czym większa pojemność tym dłużej będzie grał wzmacniacz, ale waga i koszt akumulatora również rosną.
  • Poziom 7  
    Podstawowa wiedza jest :) Tak jak napisałeś chce zrobić to w takiej obudowie drewnianej i wszystkie końcówki wbudowane w obudowe. Czy do tego wzmacniacza co wymienil Xantix jest jakaś minimalna moc głośników? A i jak z regulacja poziomu głośności? I czy nie przegrzeje sie ten wzmacniacz?
  • Poziom 9  
    Minimalna moc głośników jakie musisz zastosować dla wzmacniacza TDA1554 (ten zaproponowany przez Xantix) to 20W każdy. Oraz powinny one mieć impedancję 4Ohm każdy.
    Regulację głośności w prosty sposób możesz dorobić za pomocą potencjometru logarytmicznego 2x 10kom. (podłączenie tak jak na obrazku)
    Faktycznie radiator załączony do tego kitu może być nie wystarczający i wzmacniacz może się przegrzewać. Dokup jakiś większy radiator (tylko bez przesady) oraz pastę termo przewodzącą którą posmarujesz radiator i układ scalony.

A tak wygląda podłączenie od strony wzmacniacza:

Ponieważ wzmacniacz zasilasz z akumulatora, nie musisz używać przewodów ekranowanych do podłączenia sygnału.
  • Poziom 7  
    Dziękuje za porządne wytłumaczenie.A ile mi to mniej więcej będzie działać na jednym naładowaniu przy 2x20w przy np graniu na full/połowie mocy ? Prosił bym jeszcze o pomoc w doborze głośników
  • PCBway
  • Poziom 40  
    loti990 napisał:
    A ile mi to mniej więcej będzie działać na jednym naładowaniu przy 2x20w

Na akumulatorze nie uzyskasz 2x20 W. Przy zasilaniu 12 V i 4 omowym głośniku wyciągniesz jakieś 13 W mocy na kanał. Ile będzie to grało? Czysto teoretycznie: przy pełnej mocy wzmacniacza na akumulatorze 12 V 10 Ah będzie grało ponad 3 godziny. W praktyce pewnie dłużej bo wzmacniacz nie pobiera mocy w sposób ciągły tylko impulsowy. Przy graniu "na połowie mocy" czas grania wydłuży się 2 krotnie. Jak dasz większy akumulator to także odpowiednio czas grania się wydłuży.
    Ważne Akumulator musisz zabezpieczyć za pomocą układu rozłączającego automatycznie akumulator po rozładowaniu. Dzięki temu zabezpieczysz aku przed głębokim rozładowaniem i znacznie wydłużysz jego żywotność.

Dodano po 2 [minuty]:

loti990 napisał:
    Prosił bym jeszcze o pomoc w doborze głośników

Mogą być takie jak poleca kolega @loti990
    Cytat:

Minimalna moc głośników jakie musisz zastosować dla wzmacniacza TDA1554 (ten zaproponowany przez Xantix) to 20W każdy. Oraz powinny one mieć impedancję 4Ohm każdy.

W praktyce lepiej dać nieco większe głośniki niż za małe.
  • Poziom 9  
    Załóżmy, że zasilasz całość z w pełni naładowanego akumulatora o pojemności 10Ah.
    I teraz najważniejsze, jaki pobór prądu ma wzmacniacz. Niestety nie posiadam takiego wzmacniacza więc nie mogę go zmierzyć. Jednak założymy, że wzmacniacz będzie pobierał ok. 4A prądu.
    A więc 10 : 4 = 2,5
    2,5 * 60 = 150 // tyle minut wzmacniacz będzie grał przy pełnym wysterowaniu, a więc są to 2h 30min.
    Oczywiście są to tylko obliczenia teoretyczne, wszystko zależy od tego jaki pobór prądu będzie miał wzmacniacz. Należy również pamiętać, że wzmacniacz wzmacniając muzykę pobiera prąd impulsowo więc ten czas może się znacznie wydłużyć.
    Co do głośników, skoro kolumny używać będziesz tylko "wypadowo", to nie muszą być one jakiejś najlepszej jakości.
    Wystarczą tu zwykłe głośniki samochodowe.
    PIONEER TS-G1331i powinny się nadać. Jednak przy wyborze głośników musisz również kierować się wymiarami, aby zmieściły Ci się do obudowy.
    Szukając przetworników nie oglądaj się za "no name", lepiej kupić raz a dobrze.
    Nie patrz też na moce maksymalne które podają sprzedawcy. Mogą napisać, że głośnik ma moc 150W a faktycznie ma ok 20W mocy skutecznej. Ja od siebie polecam Pioneer'y ponieważ wiem, że ładnie grają (jak na głośniki samochodowe).
  • Poziom 7  
    Czyli te Pioneery będą dobre do tego wzmacniacza http://sklep.semicon.com.pl/shop2/?lang_id=2&id_category=690&id_product=4302 do tego akumulator żelowy 15 ah 12v + coś do pokazywania na ile akumulator jest naładowany i to wszystko razem powinno w miarę dobrze chodzić ? W tych głośnikach piszę moc znamionowa a Xantix pisał że będę mieć 13 W na kanał. Jeszcze wszystko do zrobienia nawet obudowa tak więc wszystko można pozmieniać na razie zbieram informacje.

Xantix napisał:
    Na akumulatorze nie uzyskasz 2x20 W. Przy zasilaniu 12 V i 4 omowym głośniku wyciągniesz jakieś 13 W mocy na kanał.
  • Poziom 9  
    Cytat:
    Xantix pisał że będę mieć 13 W na kanał.

Dokładnie tak, przy tym napięciu wyższej mocy się nie osiągnie. Jednak te 13W to już dosyć sporo. Te Pioneer'y taką moc uciągną.
    Życzę Ci powodzenia w wykonywaniu tej kolumienki :)
  • Poziom 7  
    A mógł bym jeszcze dostać linka do tego potencjometru i jak osiągnąć większą moc ? Wystarczy akumulator więcej V?
  • Poziom 7  
    Ok dzięki wszystkim za rady na pewno z nich skorzystam :) Jak zrobię ten zestaw wstawię zdjęcia. A co można by było jeszcze wstawić coś takiego żeby pokazywało stan naładowania akumulatora najlepiej w % lub na kilkunastu diodach (np. 10)
  • Poziom 40  
    Możesz zrobić linijkę diodową na LM3914. Albo prościej - są specjalne zabezpieczenia odcinające akumulator gdy napięcie spadnie poniżej określonego poziomu. Takie zabezpieczenie to kilka złotych - można je złożyć samemu - to raptem 5 elementów.
  • Poziom 9  
    Przykładowy kity:

https://sklep.avt.pl/avt1533.html

Nie ma on wskaźnika naładowania akumulatora. Odłącza obciążenie (w tym wypadku wzmacniacz) gdy akumulator będzie zbyt rozładowany.
    O odłączeniu obciążenie informuje czerwona dioda led, którą możesz umieścić na panelu przednim obudowy.
  • Poziom 7  
    Teraz przeczytałem że akumulator żelowy nie może pracować w pozycji odwrotnej czyli mogę do np. przewozić w odwrotnej pozycji ale podczas używania już na niej nie może być ?
  • Poziom 40  
    Gdzie to przeczytałeś? Akurat akumulator żelowy może pracować w dowolnej pozycji - nawet do "góry nogami". W akumulatorze żelowym elektrolit jest uwięziony w żelu - a więc nie ma ryzyka jego wycieku. Można go stawiać w dowolnej pozycji.
    Tylko w pozycji stojącej mogą pracować akumulatory kwasowe z płynnym elektrolitem - np. samochodowe. Ich nie wolno kłaść na boku ani przechylać - groźba wylania się elektrolitu.