Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sterowanie stroną pierwotną transformatora

rrytel 26 Maj 2016 16:59 798 4
  • #1 26 Maj 2016 16:59
    rrytel
    Poziom 14  

Witam,
    Kolega poprosił mnie o pomoc w zbudowaniu regulatora prądu dla obciążenia rezystancyjnego (o zmiennej rezystancji). Wspomniał też że zamierza wstawić na stronie pierwotnej transformatora ściemniac dla możliwości regulacji napięcia na wyjściu.
    Pomyślałem że można by było to połączyć i sterować ściemniaczem w zależności od prądu wyjściowego
    sterowanie stroną pierwotną transformatora
    na podanym wyżej schemacie wypełnienie pwm byłoby sterowane przez regulator prądu po stronie wtórnej.
    Czy ktoś próbował stosować takie rozwiązanie lub się z takim spotkał?
    Jeśli nie to co o tym sądzicie? Będzie działać czy dostanę fragmentem tranzystora w twarz?

0 4
  • Pomocny post
    #2 26 Maj 2016 20:24
    janszy3643
    Poziom 29  

Przy sterowaniu pierwotna strona transformatora, należy uwzględnić przesuniecie kątowe prądu względem napięcia, po co kombinować jak ktoś kiedyś wymyślił układ U209 specjalnie do tego celu.

1
  • #3 27 Maj 2016 13:00
    rrytel
    Poziom 14  

przy U209 mamy sterowanie fazowe, a mój plan to zastosowanie sygnału pwm o częstotliwości np 5 kHz, u zmiana wypełnienia na bierząco w zależności od prądu na wyjściu. Iść w tą stronę czy może lepiej pozostawić regulację jedynie po stronie wtórnej?

0
  • Pomocny post
    #4 28 Maj 2016 20:54
    DVDM14
    Poziom 35  

Twoje rozwiązanie nie ma prawa działać, pomijając że sterowanie trafa sieciowego w ten sposób nie ma racji bytu, to kondensator 1µF zniszczy klucz gwałtownie rozładowując się gdy ten zostanie otwarty...
    Sterowanie fazowe po stronie pierwotnej to też kiepski pomysł, ale jakoś by tam działało...

rrytel napisał:
    Iść w tą stronę czy może lepiej pozostawić regulację jedynie po stronie wtórnej?

Zdecydowanie skup się na regulatorze po stronie wtórnej.

0
  • #5 30 Maj 2016 07:39
    rrytel
    Poziom 14  

ok, dzięki.

0
  Szukaj w 5mln produktów