Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ponad 50% zużycia procesora i pamięci na czystym systemie

27 Maj 2016 09:25 1887 42
  • Poziom 8  
    To świeżo formatowana Vista z aktualizacjami. No, doinstalowałem ESET i sterowniki do karty graficznej (aktualne). Powyższe zużycie dotyczy już poziomu PULPITU!

Czyszczone Cleanerem, defragmentowane, bez błędnym sektorów na dysku.

PC:
    C2D 2,2GHz
    2 GB RAM
    9500 GT 512/128 bit

Mój ślimaczy laptop zużywa mniej przy tych samych programach, a nawet włączonej przeglądarce, mimo gorszych podzespołów.

Oglądanie filmów online jest niemożliwe, wszystko klatkuje. Zużycie procesora przy 480p na YT sięga 90%, w HD - 100%. VOD TVP - oglądać się nie da, klatka na sekundę.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Jakie pamięci RAM i zasilacz? Sprawdź, ile zabierają procesy w Menadżerze zadań lub Process Explorer. Stawiam na pobieranie aktualizacji przez Svchost. Może zainstaluj wszystkie sterowniki. Zrób w Notatniku skrypt o nazwie np. Zwolnij_Pamięć.vbs. Musi być Vbs! Skrypt:
    Kod: Visual_Basic
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod
    Choć nie wiem, jak i czy zadziała, u mnie działało. :-) Spróbuj wyłączyć Windows Update i aktualizować samemu, manualnie.
  • Poziom 8  
    Hackmsr napisał:
    Jakie pamięci RAM i zasilacz?

Takie, które wcześniej nie sprawiały kłopotu. DDR2. Jeżeli to istotne, podam jakieś szczegóły.

Hackmsr napisał:

Sprawdź, ile zabierają procesy w Menadżerze zadań lub Process Explorer. Stawiam na pobieranie aktualizacji przez Svchost.

Wieczorem przesiądę na tego kompa (nie u mnie w mieszkaniu) i dam screeny. Pobieranie aktualizacji wyłączyłem wczoraj, i poprawy nie było.

Hackmsr napisał:

Może zainstaluj wszystkie sterowniki. Zrób w Notatniku skrypt o nazwie np. Zwolnij_Pamięć.vbs. Musi być Vbs! Skrypt:
    [synta

Zawsze obywałem się bez sterów to płyty głównej, komp nie pokazywał nawet problemów w menadżerze urządzeń. A był "katowany" przez 7 lat.

Zrobię wieczorem ten skrypt.

Dodano po 2 [minuty]:

koala106 napisał:
    Windows Update w tle - wyłącz i aktualizuj manualnie

Jeżeli chodzi o to okno z wyborem aktualizacji (ręcznie, automatycznie), to wyłączenie nie pomogło. Jeżeli o wyłączenie procesu w tle (zapewne z poziomu managera urządzeń?), to tak zrobię.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Co do ostatniego cytatu, to zaktualizowałem post i dodałem skrypt. Podaj pełną specyfikację sprzętową i szczegóły. Lepiej zainstaluj! A zasilacz gdzie, nie ma go w komputerze? Procesów, zwłaszcza Svchost lepiej nie wyłączaj, u mnie skutkiem był reset komputera z poziomu przycisku "Reset" :-) .
  • Pomocny post
    Poziom 39  
  • Poziom 8  
    Na dzień dobry włączony PC pokazał niskie zużycie procesora i 50 % pamięci. Nic nie robiłem. Wyłączyłem usługę aktualizacji. Skrypt nie zadziałał.

Czy filmy się zacinają - tak, choć o dziwo nie zawsze zużycie sięga 100%, tak jak wczoraj. Właściwie płynność to pojęcie względne, ale chyba jednak nie jest ok.

Nie ma konfliktów w managerze. Daję usługi:

Ponad 50% zużycia procesora i pamięci na czystym systemie Ponad 50% zużycia procesora i pamięci na czystym systemie

Raporty o sprzęcie w załączniku.
  • Poziom 22  
    Zresetuj BIOS, miałem na myśli procesy, a nie usługi. Zrób to, o co prosił @koala106 .
  • Poziom 8  
    Hackmsr napisał:
    Zresetuj BIOS, miałem na myśli procesy, a nie usługi. Zrób to, o co prosił @koala106 .

"Manualnie zatrzymaj usługę windows update w narzędziach administracyjnych" - zrobiłem to, o co prosił. Nie rozumiem, jak inaczej miałbym to zrobić. A skrypt nie działa, wywalał błąd w 48 znaku pierwszej linijki.

Doinstaluję te sterowniki (których nigdy nie instalowałem, bo manager urządzeń ich nie wymagał), powalczę z resetem BIOS-u, jednak dopiero w poniedziałek - pracuję teraz po 8 h dziennie do niedzieli włącznie, a jak pisałem, komputer nie u mnie. Także byłbym wdzięczny za Panów cierpliwość.
  • Poziom 22  
    Sprawdź teraz, może wcześniej skopiowałeś z tagami Syntax? Ja błędów w skrypcie nie widzę, ale nie widzę też screen'a z procesów.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Zostaw ustawienia BIOS w spokoju, to bezcelowe. Uważam podobnie jak koala106, że problemem są procesy związane z aktualizacją (Windows Update - Typ uruchomienia - wyłączony). Wyłącz też indeksację (Windows Search - Typ uruchomienia - wyłączony), bo w dziadowskiej Viście jest najbardziej aktywna w trzepaniu dyskiem.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    Wyłączyłem te dwa procesy, i obecnie zużycie procesora i RAM-u na czystym systemie, bez uruchomionych aplikacji, jest ok, jak na screenie. Na tymże screenie daję podgląd procesów z managera zadań. Zainstalowałem sterowniki, które można było zainstalować. Filmy - obejrzałem jeden w HD na YT i zasadniczo się nie przycinał, drugi w HD tylko trybie "niepełnokeranym" działał fajnie. Czy w kwestii płynności filmów można zrobić coś jeszcze? Nie chcę poruszać gór, do komputer matki zasadniczo :) Ponad 50% zużycia procesora i pamięci na czystym systemie
  • Poziom 39  
    Jeszcze jedno bardzo ważne - czy w Menedżerze urządzeń widać kartę graficzną jako GF 9500 czy tylko VGA?
    Jeśli zainstalowałeś sterowniki od płyty głównej i aktualne od karty graficznej to tylko można dołożyć pamięci RAM. I nigdy nie instaluj 2 antywirusów, bo wtedy komputer to ślimak.
  • Poziom 8  
    W ślepo mogę powiedzieć, że PC pracuje na 9500 GT - zintegrowana oferuje naprawdę niską jakość wyświetlania w przypadku tego komputera, widziałbym, że stery "siadły". Nie mam dwóch antywirusów, nie rozumiem tej wypowiedzi. Natomiast jeżeli chodzi o filmy, to przed formatem było ok. Zużycie RAM-u w przeglądarce jest teraz niskie (czasem proc ma bliskie sto procent), wiec nie stąd zacinanie.

Ostatecznie mogę sprawdzić, co pokazuje się w managerze, ale jak mówię, PC nie u mnie, także wszystko będzie z opóźnieniem.

Edit.
    Nie cytuj w całości postu poprzedzającego, nie ma takiej potrzeby. RADU23
  • Poziom 22  
    Dobrze. Tym razem daj tego screen'a, ale nie wyłączaj niczego i pokaż procesy wszystkich użytkowników.
  • Poziom 31  
    Podejrzewam, że problem aktualizacji z serwerów micromiętkiego dosięgnął także i Vistę. Spróbuj zostawić komputer z włączonymi aktualizacjami na dłużej. W 7 problem rozwiązuje instalacja (KB3125574). Jest to zestaw aktualizacji od SP1 do kwietnia 2016.
  • Poziom 8  
    Co rozumiesz przez "zostawić na dłużej"?

Dodam na marginesie, że wszystkie aktualizacje systemowe zainstalowałem, z SP2 włącznie.
  • Poziom 31  
    Na noc na przykład no chyba, że ta czysta instalacja nie jest taka czysta. Czy instalujesz z pewnego nośnika?
  • Poziom 8  
    Pewny nośnik, oryginalna płytka z Vobisa. Nigdy problemów nie było. A po cóż ja mam ten komputer zostawić? :D
  • Poziom 22  
    Podłączony do internetu, z włączonym Windows Update. Najlepiej na całą noc. Niech pobierze to, czego być może się domaga.
  • Poziom 8  
    Dobrze, zrobię tak, aczkolwiek rozumiem, że przeczytaliście w pierwszym poście, iż komputer w Windows Update wyświetla na zielono, że wszystko jest zaktualizowane? Neta odciąłem tak naprawdę dopiero wczoraj, bo przyniosłem jednostkę centralną do siebie do domu, co by nie latać.

Poza tym naprawdę myślicie, że zacinanie się filmików ma związek z aktualizacjami Windows?

Moderowany przez RADU23:

Edytowałem.
    Nie cytuj w całości postu poprzedzającego, nie ma takiej potrzeby.

• Poziom 8  
    Z włączony apdejtem i wyszukiwaniem aktualizacji w tej chwili, jak chcieli koledzy wyżej. Jak co mogę dać z wyłączonym po tych "paru godzinach".

Czy na pewno idziemy w kierunku zacinających się filmów? Problem z RAM-em został rozwiązany po wyłączeniu apdejtów i indexowania.
  • Spec od komputerów
    Aktualizacje mozesz juz wylaczyc, lacznie z zatrzymaniem i wylaczeniem uslugi.

Czy wtedy tez wystepuje jakies obciazenie? Filmy nadal sie zacinaja?
  • Poziom 8  
    No Panie, doceniam szczerze chęć pomocy, ale do wszystko napisałem w poprzednich postach. Proszę bardzo, powtórzę :D : wyłączenie apdejtów i indexowanania (usługa) zwolniło pamięć i procesor, co widać na screenach, a problem ze sprawnością występuje nadal TYLKO w przypadku filmów online (np. YT). Czego być może jasno nie powiedziałem, to praca z kilkoma aplikacjami, przeglądarką, również po wyłączeniu owych procesów jest stabilna, bez ścinek.

Flash przeinstalowywany był. Stery grafy aktualne.

Edit. RADU23
  • Poziom 8  
    Kolobos napisał:
    Pytalem dlatego, ze na poprzednich screenach nadal bylo widac obciazenie.

Powiedziałbym, że tego obciążenia już nie ma: 38% ram i 0-50% procesor. Ten niski RAM widać a screenach. Obciążenie mogło wyniknąć z Wasze prikazu włączenia apdejtów.

Przeglądarka FF, najnowsza wersja, ale na Chrome też perfekcyjnie nie jest. Czy we Flashu? Nie wiem. Flasha program się nie domagał na YT, potem doinstalowałem na wszelki wypadek.

Uzupełniam: film z YT w HD działa w miarę płynnie (ok) na Chrome, beznadziejnie na FF. Serial z VOD TVP tnie się na obu.

Jako ciekawostkę pewnie Wam znana powiem, że na moim 10 komputerze z Sempronem również mogę oglądać filmy z YT płynnie, poprzez program VLC - w przeglądarce nie jest to możliwe.