Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki menedżer plików z obsługą exFAT na Androida?

27 Maj 2016 09:47 3726 8
  • Poziom 32  
    Witam.
    Pendrive: Sandisk Ultra Dual Otg Micro Usb/Usb 3.0 64Gb
    Mam taki problem, że chciałbym mieć możliwość przenoszenia na pendrive plików większych niż 4 GB, więc system plików FAT32 odpada. Słyszałem, że NTFS skraca żywotność pendrive'ów, bo zawsze gdy jest podpięty to wykonuje zapis (w swoim dzienniku czy coś takiego), a pendrive ma ograniczoną liczbę zapisów. Zostaje system plików exFAT - ale menedżer plików, który używam (ES File Explorer) obsługuje tylko FAT32 i NTFS. Wbudowany menedżer plików nie czyta pendrive, bo pisze, że jest uszkodzony po tym jak go sformatowałem na exFAT. Więc mam pytanie:

Czy znacie jakiś menedżer plików na androida, który obsługuje system plików exFAT.

Jakby to trzeba było to: LG G3 - Android 6.0
  • Poziom 32  
    Próbowałem. Nawet z plugiem USB. Jakaś totalna lipa, bo nawet nie widać tego pendrive, ale dzięki za propozycje.
  • Poziom 25  
    Telefon widzi tego pendrive jak go podłączysz do telefonu?
    Sformatuj go z poziomu telefonu, on sam powinien wykryć pojemność pendrive i sformatować go do odpowiedniego systemu plików. W tym przypadku 64gb do exFat.
  • Poziom 32  
    humbel napisał:

Sformatuj go z poziomu telefonu, on sam powinien wykryć pojemność pendrive i sformatować go do odpowiedniego systemu plików. W tym przypadku 64gb do exFat.

No właśnie teoria jest taka jak napisałeś. W praktyce jest trochę trudniej. Jak chcesz to przeczytaj ten temat (założony przeze mnie)

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3206555.html
  • Poziom 37  
    Przeczuwam że chcesz za pomocą Pendrive przenieść plik większy niż 4 GB.
    A co powiedział byś a by go skompresować ten plik w raz z podziałem na mniejsze części. A potem rozpakowanie z scaleniem z poszczególnych plików w jeden duży.
    Przyznam się szczerze że tak wielkich plików nie przenosiłem. Ale podział wraz z z późniejszym scalaniem stosowałem z powodzeniem i bez kompresji która zabiera czas tak że.
  • Poziom 32  
    No wiem, że tak można ale po co kompresować plik i go dzielić skoro powinno się dać odczytać tego pendrive z systemem exFAT. Gdyby się dało to w przyszłości oszczędziłbym czas na to potrzebny, bo czasami przenoszę duże pliki. Może jest jakiś menedżer plików, który go odczyta?
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    To odczytania systemu plikow bezproblemowo potrzeba modulu do kernela, ktory to rusza a nie menadzera plikow. Jest niby soft Paragonu (dostepny w google play), ale nie dziala poprawnie powyzej Androida 5.0. Jesli masz taka potrzebne to pozostaje ci poszukac jakiegos kernela, ktory ma taki modul badz uzywac innego systemu plikow. Np. czegos takiego: http://forum.xda-developers.com/lg-g3/development/d85x-solid-kernel-v1-0-t3263770

Nie marwilbym sie tez specjalnie pendrivem sformatowanym w NTFS, to bedzie dzialac latami o ile nie zdechnie z innego powodu. Mozna tez sprobowac uzyc np. ext2 (bez dziennika bo ext3/4 juz z tego korzysta), ale tu znowu pojawi sie problem z dostepem pod Windowsem.
  • Poziom 32  
    No to teraz już czegoś konkretnego się dowiedziałem. Próbowałem ten Paragon już wczoraj i nie działa (czyli tak jak dzisiaj napisałeś). Z tego co wiem to do wgrania kernela trzeba mieć odblokowany bootloader. Raczej nie za bardzo chce mi się z tym bawić jednak przynajmniej będę wiedział dlaczego exFAT nie działa.

Ale to nie zmnienia faktu, że ktoś musiał być powalony (albo nawalony) skoro domyślnie telefon formatuje na exFAT i potem nie może go odcztać ;)

Pozostaje tylko pytanie dlaczego po ponownym sformatowaniu na FAT32 pisze (w telefonie), że pendrive jest uszkodzony skoro był na ten system plików fabrycznie sformatowany i wtedy przed tymi formatowaniami ten komunikat się nie wyświetlał.

Dodane w dniu 18.07.2016
    Pendrive oddałem na gwarancje. Przysłali nowy, teraz działa i nie wywala żadnego komunikatu i uszkodzeniu (ma FAT32 i wolę już go nie formatować, bo znowu będzie mi smartfon wywalał komunikat o uszkodzeniu)
    Dzięki za odpowiedzi. Temat do zamknięcia.