Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung PS64E8000 - Panel nie pracuje - fonia obecna...

Darek.S 27 May 2016 14:05 2451 11
    Darek.S
    Level 33  
    Witam. Pacjent niestety był u mnie niecałe 4 miesiące temu na okazję uszkodzonego zasilacza PFC. Tym razem PFC ma się dobrze a przypuszczam, że i cały zasilacz, bowiem po załączeniu na chwilę pojawiają się prawidłowe Vs i Va po czym napięcia te są wyłączane. Przez tą chwilę pobór mocy to nieco ponad 100W przy czym nie obserwuje by panel w jakikolwiek sposób zaświecił ( próba w prawie całkowitej ciemności :| ). Potem pobór mocy to zaledwie kilkadziesiąt watów - dokładnie 33W :| . Po pewnych zabawach pilotem ( niestety na ślepo) udało mi się włączyć fonię. Na szybko nie obserwuję zwarć w YSUS ani ZSUS. Prośba o jakieś sugestie.

Dodano po 3 [godziny] 59 [minuty]:

ZSUS tutaj to LJ41 09453A KB789BA1 28P 0B0-BA1. Telewizor jest tak użytkowany, że praktycznie pracuje 24/24 :cry: . Pytanie czy w tej sytuacji naprawa będzie na jakiś dłuższy okres? Bo używki póki co dostępne.
    lisek
    Service technician RTV
    Jaki panel PDP ?
    Jaki Logic?
    Darek.S
    Level 33  
    S64FH-YB01. Logic PCB LJ4110272A, PBA LJ92-01889A na na nalepce JL889A A1 288 1C9-AA1. I druga nalepka z wersją softu 64ES SEC 120801 A6B3. Sprawdziłem testerem diodowym większe półprzewodniki jak i elektrolity pod kątem ESR na obu SUS-ach i zasilaczu. I tutaj nie było się czego czepić. Podobnie luty wręcz w idealnym stanie W czasie "pracy" kontrolka st-by nie świeci a zielona dioda na logic gaśnie na sekundę co 5 czy 6 sekund. Z pilota normalnie wyłącza do czuwania. Jak wspomniałem jest fonia, ale żeby się pojawiła trzeba trochę popieścić ten joystkick we wszystkie strony i po chwili jest. Nie wiem czemu tak jest z tym dźwiękiem ale nie mam OSD . TV jest użytkowany jako monitor w zasadzie 24 na dobę i pewnie ma wyłączoną fonię i może włącza się na AV czy HDMI
    https://obrazki.elektroda.pl/3238167100_1464513837.jpg

Znalazłem "punkt zaczepienia". Jest na ZSUS taka przetworniczka DC-DC na FM300N na której absolutnie nic się nie dzieje. Nie ma nic ani na drenie ani na VCC. Skutkiem tego na C5143 także nic nie ma. Podobna sytuacja z C5113. Nutki bardzo by pomogły
  • Helpful post
    lisek
    Service technician RTV
    Czytaj jako Farchild FM300N , FM260N , FM261N

Podobny Logic (BN41-01785A) (ten sam kontroler ) i "wyglada podobnie" (elementy IC ,DC-DC) dla panelu S51FH-YB01
    - lvds off
    -zworka w poł.3-4 ... i wł.

- na logic zworka w poł.3-4
    - kabel od main of , złącze SN801/CN801 > tam pin.1 (PS-ON ) do masy
    Darek.S
    Level 33  
    Darek.S wrote:
    Owszem jest elektrolit i zenerka do masy ale zasilania coś nie widać :cry:

Po założeniu "bryli" wyszło, że to D5006 :| Na zdjęciu w cieniu ale pod C5099. Zamawiam FM. Ciekawostką jest tutaj zastosowanie na paru elementach (w tym na Owym FM) ceramicznych płytek w charakterze radiatora... A pisze bo w innych konstrukcjach tego nie obserwowałem ( lub umknęło uwadze :wink:)

Dodano po 4 [godziny] 32 [minuty]:

I jeszcze jedno. Zauważyłem już wcześniej ale dopiero teraz piszę... Równolegle do C5058 i C5081 są 22omy. Być może prawidłowo - wartość hmm z szeregu ale znowu obok nie widzę :| ( ech te nuty jak ich brakuje...) a być może ... i naszą przetworniczkę coś dławi
    Darek.S
    Level 33  
    Za porada kolegi "liska" wstawiłem FSDM0565R Link_ przeróbka
    I przetwornica ruszyła tyle, ale poszedł mały dymek z 2,2 Oma z prawej. Na tyle szybko wyłączyłem, że opór nie padł. Sprawdzam jeszcze to i owo i...
    Darek.S wrote:

I jeszcze jedno. Zauważyłem już wcześniej ale dopiero teraz piszę... Równolegle do C5058 i C5081 są 22omy. Być może prawidłowo - wartość hmm z szeregu ale znowu obok nie widzę :| ( ech te nuty jak ich brakuje...) a być może ... i naszą przetworniczkę coś dławi

Widzę, że jest połączenie owych 2,2oma (R5055) z tymi kondensatorami, jak i dwoma TLP155E ( U5018 U5031 ), które są równolegle na wtórnych stronach i i są zblokowane właśnie C5058/5081 jak i maleństwami C5142 i C5146. Need Circuit Diagram :|
    Darek.S
    Level 33  
    Darek.S wrote:
    ...poprosiłem o sprawdzenie tych rezystancji 20 omów na transoptorach. I w sprawnym takowa nie występuje. Jutro mam mieć SUS-a...

I już mam. I nawet przykręciłem ale póki co nie włączam bo moduł owszem ma w zasadzie takie same oznaczenia ale na oko już widać, że są mniejsze dwa radiatory :cry: . Wniosek , że nie jest z 64 calowej plazmy a mniejszej.... Różnica oznaczeń jest na nalepce. Oryginalna to KB789B A1 28P 0B0-BA1 a ten co dostałem to KB789A A1 14F 01T-AA1. I znowu pytanie czy mogę to bezpiecznie włączyć. A nawet jeśli ruszy to jak długo popracuje skoro palą ją 24/24 :|
    Sprawdziłem oczywiście rezystancje na TLP155E ( U5018 U5031 ) i jest wyższa. Na teściu diodowym zachowuje się jak dioda - w jedna stronę ok 500mV w drugą ponad 2000mV i rośnie zatem ładuje jakąś pojemność. Z jednej strony ( minus C5058/5081) jest galwaniczne połączenie ( zero) do gorącej masy buforów Y. Zresztą jeśli chodzi o TLP155E to jest ich tu więcej i w tym uszkodzonym SUS-sie 30 omów jest jeszcze na jednym. Oczywiście będę próbował te "zwarcia" namierzyć. Pytanie tylko czy ich usuniecie całkowicie uzdrowi moduł czy będzie kolejny defekt...? Samsung PS64E8000 - Panel nie pracuje - fonia obecna...
    Darek.S
    Level 33  
    Darek.S wrote:
    czy mogę to bezpiecznie włączyć.

sam sobie odpowiedziałem bo ryzyk fizyk włączyłem - mogę :D . Plazma ruszyła tylko siłą rzeczy dwa razy mniejszy radiator grzeje okrutnie. Zatem przekładam radiatory z oryginału a nawet cooler wstawię na te specyficzne warunki pracy.. Jak znajdę zwarcie na oryginale ( a będę szukał choćbym miał mu sekcje zwłok zrobić :wink:) poinformuję.
    Darek.S
    Level 33  
    Darek.S wrote:
    a nawet cooler wstawię na te specyficzne warunki pracy..

Ciut szumi ale rolę spełnia

Darek.S wrote:
    Jak znajdę zwarcie na oryginale ( a będę szukał choćbym miał mu sekcje zwłok zrobić :wink:) poinformuję.

I to by było na tyle w temacie :wink: :D
    lisek
    Service technician RTV
    A co jest napisane na układzie U5013 ?
    - z lewej strony tego waliwego C5117
    Darek.S
    Level 33  
    A chyba już napisałem
    Darek.S wrote:
    Jest na ZSUS taka przetworniczka DC-DC na FM300N

sam doradziłeś mi by zastąpić go DM0565 co uczyniłem
    Darek.S wrote:
    Za porada kolegi "liska" wstawiłem FSDM0565R Link_ przeróbka
    I przetwornica ruszyła tyle, ale poszedł mały dymek z 2,2 Oma z prawej.

I logiczne bo owe 2,2 oma jest w szeregu z ową pojemnością co miała zwarcie. I tak sobie myślę, że ten FM300N to nawet mógł być sprawny tylko
    Darek.S wrote:

A zamiennik z racji większej mocy mimo wszystko wystartował stąd dymek. I ten scenariusz wydaje się najbardziej prawdopodobny :wink:. Summa summarum mam YSUS-a w zapasie ( choć go nie przetestowałem ale może trafi się okazja...)

Dodano po 8 [minuty]:

Darek.S wrote:
    ( ech te nuty jak ich brakuje...)

Mimo wszystko dajemy radę :D