Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wiata 80 m2 dobór grubości belek

dzony92 27 Maj 2016 12:54 1812 4
  • #1 27 Maj 2016 12:54
    dzony92
    Poziom 19  

Witam wszystkich, planuję postawić wiatę 10x8m na ciągnik, garaż na samochód z wystającym daszkiem ok 2 m. Planowo ma być przejezdna i będzie mieć inne zastosowanie w sezonie dla rolnictwa. Wiata będzie posiadać dach jednospadzisty, murłaty będą się opierać w najwyższym punkcie dachu o belkę przykręconą do szczytu stodoły. Dach o spadku 10° pokryty będzie blachą trapezową w alucynku.

Moje pytanie do fachowców:
    1. Najważniejsze pytanie. Jak grube powinny być belki drewniane sosnowe 1, 2, 3 aby konstrukcja stała stabilnie. Napisałem wymiary belek o których z początku myślałem.
    2. Rozstaw co 5 metrów (krótsza ściana co 4), w środku też bo będzie ściana - czy nie za rzadko.
    3. Łączenie belek, czy nie będzie problemu z łączeniem grubszych belek 4. Inne sugestie lub rady chętnie wysłucham, nie jestem budowlańcem ale taką wiatę bez problemu wzniosę.

Rysunek i opis rysunku nie jest profesjonalny wykonany na szybko, więc proszę o wyrozumiałość i doradzenie, pozdrawiam Dzony.

szkic z boku

Szkic od frontu

0 4
  • Pomocny post
    #2 27 Maj 2016 14:16
    tomjed
    Poziom 27  

Na priv podesłałem koledze projekt ciut mniejszej wiaty.

pzdr

0
  • #3 05 Cze 2016 18:18
    dzony92
    Poziom 19  

Dzięki bardzo tomjed. Orientujecie się jak wygląda postawienie wiaty bez żadnych zezwoleń?
    Z tego co kojarzę to chyba do 50m^2 wolnostojącą można postawić bez zezwolenia. Jeśli się mylę to proszę mnie wyprowadzić z błędu. Tyle, że ta będzie dostawiona do szczytu stodoły.

0
  • #4 06 Cze 2016 02:10
    SQ9MEM
    Poziom 28  

Niestety do 20m2 bez pozwolenia i nie więcej niż 2 sztuki takich obiektów na działce.

0
  • #5 06 Cze 2016 09:03
    dzony92
    Poziom 19  

Dzięki za sprowadzenie mnie na ziemię SQ9MEM. Jednak doczytałem się, że 25 m^2 a liczba takich obiektów (właśnie dwa) przypada na 500m^2 podwórka.
    Czyli teoretycznie 100m^2 wiaty jeśli mamy podwórko większe niż 1000m^2?
    Czy wiata dostawiona do ściany stodoły może kwalifikować się jako wolnostojąca?

0