Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podtrzymanie bateryjne przepływowego, gazowego piecyka

GoLLaB 27 Maj 2016 13:22 1182 11
  • #1 27 Maj 2016 13:22
    GoLLaB
    Poziom 12  

Witam wszystkich,

Od pewnego, dłuższego już czasu użytkuję przepływowy podgrzewacz wody marki Ferroli. Zasilany on jest nominalnie 2 bateriami, nominalne napięcie ok. 3V.

Jako, że w moim przypadku wymiana baterii odbywała się co około 1,5 miesiąca, postanowiłem podpiąć się jednak zasilaczem, który nabyłem. Wszystko od dłuższego czasu działa super. Jedyny minus, jaki zauważyłem, to brak zasilania w momencie braku prądu. Zimą poradziłem sobie w ten sposób, że piecyk był też podpięty do UPSa, który podtrzymywał też piec pelletowy.

Po sezonie grzewczym, jako, że wodę i tak podgrzewam jedynie przepływowo, piec stoi i ze względu na oszczędność prądu, chciałbym wyłączyć UPS (jestem świadomy i pamiętam o 'konserwacji' akumulatora).

Zacząłem szukać zatem jakiegoś układu, który działałby na zasadzie zasilacz + gdy brak napięcia, podtrzymanie z baterii (tak, jak miało to miejsce w oryginale). Miałem nadzieję znaleźć już gotowe takie układy do kupna (np. sprzedawane przez AVT), ale nie znaalzłem (albo źle nazywam to, co chcę kupić).

Google jednak przyszedł z pomocą i widać, iż nie ja pierwszy o czymś takim myślę. Co prawda chyba nikt nie chciał tak podtrzymywać piecyka, ale kontrolery. Znalazłem np. układ z opisem na poniższej stronie (na elektrodzie też widziałem kilka tematów, ale ten jest chyba najprostszy):

http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/podtrzymanie-zasilania-mikrokontrolera.html

Mam kilka pytań do ekspertów, czy dobrze rozumiem:
    1) W opisie jest mowa o 5V dla zasilania z zasilacza oraz 3,6V dla zasilania z baterii oraz uwaga o tym, że napięcie z zasilacza powinno być wyższe niż to z baterii. Rozumiem, że źródło, które podaje wyższe napięcie jest aktualnie zasilające. Mój piecyk miał 3V z baterii i zasilacz też mam ustawiony w tej chwili na nastawę 3V.
    Rozumiem, że gdy podłączę nowe baterie, które miałyby napięcie wyższe niż zasilacz, do momentu rozładowania do poziomu, który daje zasilacz, napięcie pójdzie z baterii a następnie będzie działać to tak, jakbym potrzebował?

2) W komentarzach doczytałem o tym, jak powinny być dobrane diody. Istotny jest prąd, który trzeba by zmierzyć oraz dobrać pewien zapas. Co do napięcia powiedziane jest, iż najmniejsze dostępne (im mniejsze tym lepiej).
    Przejrzałem katalog TME, znalazłem diody Schottky, przełączające, najmniejsze napięcie to 4V. Czy takie będzie wystarczające, czy powinno być bliższe, niższe niż planowane 3V, na których miałoby to działać? Wybór wartości prądu wydaje się być duży, więc z tym nie powinno być problemu. Wezmę miernik i coś się dobiorę.

3) W układzie jest kondensator 100nF, zalecany ceramiczny albo tantalowy. Zostało także zaznaczone, że jeżeli układ pobiera znaczne ilości prądu, kondensator można zwiększyć. Jako, że 'znaczne' jest dość subiektywne, czy istnieje jakiś wzór na to, ile powinienem dobrać? Jeśli należy dobierać to z obserwacji, na co powinienem zwrócić uwagę - szybkość rozładowywania baterii?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za każdą pomoc.

0 11
  • #2 27 Maj 2016 14:12
    rb401
    Poziom 33  

Moim zdaniem kluczowa jest odpowiedź na pytanie, czy piecyk bez konsekwencji znosi przerwę zasilania o długości powiedzmy kilku dziesiątych sekundy.
    Jeśli tak by było to można po prostu dać przekaźnik z cewką zasilaną przed stabilizatorem, który nie zasilany przełączy baterie do piecyka. Zaletą jest brak spadku napięcia przy zasilaniu bateriami i brak konieczności przejmowania się poziomami napięć.

0
  • #3 27 Maj 2016 15:22
    GoLLaB
    Poziom 12  

Zrobiłem mały test, z którego wynika, że nie powinno być problemu.

Puściłem wodę, piecyk się załączył, odpiąłem zasilacz, piecyk gaśnie po mniej więcej 2-3s, więc przerwa rzędu ułamka sekundy jest praktycznie żadna.

Zgaszony piecyk, przy odkręconej wodzie, po pojawieniu się zasilania zapala się samoczynnie, więc takie rozwiązanie brzmi bardzo obiecująco.

Pytanie tylko, jaki przekaźnik z cewką powinienem zastosować?
    Znalazłem taki temat, rozumiem, że to miałeś na myśli?
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1801119.html

I schemat, na którego podstawie powinienem działać?

Moje pytania (zakładając, że poprawnie zidentyfikowałem Twój pomysł):
    1) Jaki przekaźnik do tego użyć?
    2) Jaką diodę użyć?
    3) Czy dioda nie powinna też być na tej ścieżce idącej do akumulatora (u mnie baterii)?

0
  • Pomocny post
    #4 27 Maj 2016 15:39
    rb401
    Poziom 33  

GoLLaB napisał:
    Moje pytania (zakładając, że poprawnie zidentyfikowałem Twój pomysł):
    1) Jaki przekaźnik do tego użyć?
    2) Jaką diodę użyć?
    3) Czy dioda nie powinna też być na tej ścieżce idącej do akumulatora (u mnie baterii)?

Przekaźniki, które są łatwo dostępne zaczynają się od 5V (cewka).
    I wybór trzeba by zacząć od decyzji jakiego zasilacza użyjesz. Jeśli weźmiesz 5V zasilacz to jeszcze powinieneś dołożyć trzykońcówkowy stabilizator np. 3,3V (bo łatwo dostępny, typowy).
    Prąd styków przekaźnika nie musi być duży, choć podejrzewam że piecyk bierze więcej w momencie jak zapala gaz.
    Jeśli wejdziesz np. na allegro i wrzucisz szukanie "przekaźnik 5V" od minimalnej ceny to zobaczysz o co mniej więcej chodzi.

Diodę możesz dodać do wersji z przekaźnikiem, choć nie jest konieczna. Nawet zwykłą, prostowniczą. Poprawi ona podtrzymanie napięcia, ale tylko na czas przełączenia. Zresztą przy zasilaniu na poziomie 3V stosowanie diody nawet schottky to procentowo spora strata na napięciu.

Edytuj

0
  • #5 27 Maj 2016 16:33
    GoLLaB
    Poziom 12  

Ok. Dziękuję bardzo za wskazanie rozwiązania.

Jeśli chodzi o zasilacz, mam kilka nastaw, więc nie muszę go zmieniać. Jest tam też i 5V, więc spokojnie mogę zastosować przekaźnik na 5V + stabilizator na 3.3V.

Jutro wybieram się zatem do sklepu i mam nadzieję złożyć to, co potrzebuję.

Dam znać, jak wyszło.

Pozdrawiam.

0
  • #6 27 Maj 2016 20:24
    Bobbo
    Poziom 22  

Czytałem tylko pobieżnie posty ale zwróciłem uwagę na napięcie zasilania . Chyba jest 1.5 V . Lepiej sprawdz . żeby nie uszkodzić sterownika.w Ferolli.

0
  • #7 27 Maj 2016 23:21
    GoLLaB
    Poziom 12  

Hej,

W moim na pewno są 3V :). Koszyk jest na 2 baterie R20 size D (1.5V).
    Jako, że są w szeregu, są 3V. Od mniej więcej roku piecyk działa też na zasilaczu z nastawą na 3V.

0
  • #8 29 Maj 2016 21:32
    GoLLaB
    Poziom 12  

Jestem już po montażu układu, który działa.

Okazało się jednak, że wcześniejsze zaobserwowane zachowanie piecyka było najprawdopodobniej spowodowane chwilowym podtrzymaniem przez zasilacz, dzięki czemu piecyk nie wyłączał się od razu, ale po ok. 2s.

Teraz na układzie działa to następująco.
    Piecyk działa na zasilaniu sieciowym (zasilacz), po czym odłączam zasilacz:
    - piecyk wyłącza się od razu
    - nie załącza się ponownie po zmianie zasilania na bateryjne [wcześniej było tak, że wkładałem zasilacz i odkręcona woda powodowała ponowne odpalenie się piecyka, nawet po jego zgaśnięciu]. Teraz gaśnie i po przełączeniu na baterię, nie załącza się już sam - nawet jak zwiększę przepływ odkręconej wody.
    - aby zapalić piecyk, należy wodę zakręcić, po czym ponownie odkręcić, wtedy już na zasilaniu bateryjnym odpala się i działa

Sytuacja odwrotna, piecyk działa na baterii, następuje pojawienie się zasilania:
    - piecyk działa nieprzerwanie.

Sytuacja ta generalnie jest akceptowalna, bo da się jednak wykąpać, gdyby brakło prądu. Pytanie jest, czy przy pomocy jakiegoś kondensatora np. jest szansa podtrzymać chwilowo napięcie, by piecyk działał nieprzerwanie?

0
  • Pomocny post
    #9 29 Maj 2016 21:52
    rb401
    Poziom 33  

GoLLaB napisał:
    Pytanie jest, czy przy pomocy jakiegoś kondensatora np. jest szansa podtrzymać chwilowo napięcie, by piecyk działał nieprzerwanie?

Możesz oczywiście dołożyć kondensator na piecyku (np. 1000uF lub więcej), skoro jak zaobserwowałeś działał na ładunku w kondensatorach zasilacza. Możesz też niezależnie dołożyć diodę (zwykłą prostowniczą np. 1N4007) pomiędzy plus baterii a plus piecyka, katodą (paskiem) na piecyk.
    Ta dioda zagwarantuje że nie będzie zaniku całkowitego przy przełączeniu a jedynie spadek na gdzieś 2,3V. Może piecyk to zaakceptuje.

0
  • #10 29 Maj 2016 23:05
    GoLLaB
    Poziom 12  

Dziękuję za kolejne rady.

Zastanawia mnie jeszcze, czy może lepiej zamiast prostowniczej, jednak wrzucić jednak diodę Schottkiego, która ma rzekomo spadek napięcia ok. 0.3V. Wtedy przy zaniku zasilania z zasilacza byłoby wciąż około 3V (zakładam 2,84, bo wg. mojego miernika 3,14V dawały nowe baterie, które dziś włożyłem). Wydaje mi się, że różnica wychodzi nadal 0.42V, więc nie powinno rozładowywać baterii (3,26V pokazuje mój miernik po stabilizatorze).

0
  • #11 30 Maj 2016 00:10
    rb401
    Poziom 33  

GoLLaB napisał:
    czy może lepiej zamiast prostowniczej, jednak wrzucić jednak diodę Schottkiego, która ma rzekomo spadek napięcia ok. 0.3V.

Co do schottky to owszem, w zasadzie spadek jest mniejszy niż zwykłej diody (choć bardzo zależy od typu diody i wartości prądu). Ale diody schottky mają generalnie dużo większe prądy upływu w stanie zaporowym (nawet rzędu dziesiątych części mA przy małych napięciach wstecznych), co może skutkować ciągłym prądem płynącym do baterii. Trudno mi powiedzieć czy i na ile to będzie miało konsekwencje, np. w kwestii żywotności baterii.
    Ale jeśli masz już przekaźnik to w zasadzie nie ma spadku (i to jest chyba jedyna zaleta tego rozwiązania), tylko lekki problem w czasie przełączenia, który może załatwi kondensator.

0
  • #12 30 Maj 2016 19:45
    GoLLaB
    Poziom 12  

Dorzuciłem dzisiaj kondensator 1000µF, jak doradziłeś. Kupiłem od razu 2200, gdyby ten był za mały, ale wystarcza. W krótkim teście działa perfekcyjnie, na dłuższą metę zobaczymy. Ogromne dzięki!

0
  Szukaj w 5mln produktów