Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena zewnętrzna - uziemienie do sieci elektrycznej?

lisiorrr333 27 Maj 2016 22:52 1095 3
  • #1 27 Maj 2016 22:52
    lisiorrr333
    Poziom 5  

Gdy antena zewnętrzna jest podłączona do tunera dvb-t po dotknięciu czasami lekko kopie. Gdy odłączę kabel ant. od tunera lub tuner od telewizora i sieci problemu nie ma. Antena znajduje się na balkonie w bloku i każdy z domowników może jej dotknąć, wobec czego chciałbym pozbyć się tego zjawiska. Wydaje mi się, że problem powoduje brak uziemienia anteny i przewodu, tuner telewizyjny również nie jest uziemiony do sieci energetycznej (II klasa). Eksperymentalnie kawałkiem przewodu połączyłem na chwilę bolec uziemiający gniazdka elektrycznego z oplotem kabla antenowego i problem zniknął jak ręką odjął.

Czy dopuszczalne jest podłączenie takiego uziemienia na stałe? Antena jest na balkonie 2 piętra w 15-piętrowym bloku, raczej nie ma szans żeby piorun mógł w nią uderzyć. Chodzi mi tylko o zlikwidowanie tego efektu "kopania" na konstrukcji anteny. Posiadam instalację elektryczną dwużyłową z zerowaniem (bolec podłączony do przewodu zerowego). Zaznaczam, że przy podłączeniu innego tunera i telewizora problem nie znika, więc nie jest to wina jakiegoś przebicia. Pozdrawiam.

0 3
  • Mitronik
  • Mitronik
  • Pomocny post
    #3 28 Maj 2016 09:26
    LeDy
    Poziom 43  

lisiorrr333 napisał:
    Gdy antena zewnętrzna jest podłączona do tunera dvb-t po dotknięciu czasami lekko kopie. Gdy odłączę kabel ant. od tunera lub tuner od telewizora i sieci problemu nie ma. Antena znajduje się na balkonie w bloku i każdy z domowników może jej dotknąć, wobec czego chciałbym pozbyć się tego zjawiska. Wydaje mi się, że problem powoduje brak uziemienia anteny i przewodu, tuner telewizyjny również nie jest uziemiony do sieci energetycznej (II klasa). Eksperymentalnie kawałkiem przewodu połączyłem na chwilę bolec uziemiający gniazdka elektrycznego z oplotem kabla antenowego i problem zniknął jak ręką odjął.

Czy dopuszczalne jest podłączenie takiego uziemienia na stałe? Antena jest na balkonie 2 piętra w 15-piętrowym bloku, raczej nie ma szans żeby piorun mógł w nią uderzyć. Chodzi mi tylko o zlikwidowanie tego efektu "kopania" na konstrukcji anteny. Posiadam instalację elektryczną dwużyłową z zerowaniem (bolec podłączony do przewodu zerowego). Zaznaczam, że przy podłączeniu innego tunera i telewizora problem nie znika, więc nie jest to wina jakiegoś przebicia. Pozdrawiam.

Jest to normalne zjawisko występujące w sprzętach mających przetwornice w zasilaczach, opisywane dokładnie, wielokrotnie na elektrodzie.
    To nie w antenie jest prąd a poprzez dekoder , telewizor - przewód euro, HDMI, tam się dostaje.
    Jak cokolwiek chcesz robić to nic z bolcem w gniazdku. Jedynie uziemić.
    Zobacz, poczytaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11053806#11053806
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5382626#5382626
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3202581&highlight=

0
  • #4 02 Cze 2016 00:50
    lisiorrr333
    Poziom 5  

Dzięki bardzo za naprowadzenie, separator galwaniczny wspomniany w pierwszym z linków rozwiązał problem prądu w antenie :)

0