Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomysł - klimatyzator na lato.

28 Maj 2016 12:12 960 3
  • Poziom 2  
    Witam. Jako iż lato zbliża się niemiłosiernie i znów będę mógł smażyć jajka na tapicerce w samochodzie chciałbym zapytać was, czy mój pomysł na klimatyzator do pokoju wypali.
    Mam w pokoju puste akwarium i mam taki plan:

1. kupić rurkę z tworzywa o dobrym przewodnictwie ciepła lub z metalu,
    2. z rurki tej zrobić jakieś zawijasy w środku tego akwarium,
    3. z jednej strony rurki zamontować wiatraczek od starego procesora,
    4. do środka akwarium jakoś wstawić butelki z zamrożoną wodą,
    5. akwarium zalać wodą,
    6. obić te akwarium styropianem.

Po zrobieniu tego akwarium będzie wyglądać tak: Styropianowe pudełko z dwoma wystającymi rurami z góry. Ma to działać na zasadzie chłodzenia się powietrza w środku tych rurek.

Czy pomysł ten wypali?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Nie, za mała wydajność. Nie odczujesz efektu.
  • Poziom 2  
    Czyli muszę użyć lepszego wiatraczka? Mogę ewentualnie ze starego odkurzacza wyciągnąć wiatrak, a to dopiero będzie cug :D
  • Poziom 43  
    Obawiam się że to nic nie da. Zwiększysz przepływ powietrza - nie zdąży się schłodzić - za mała powierzchnia opływu. Przy małym opływie może będzie odrobinę chłodniejsze niż wlatujące - ale efekt mizerny. Próbować można. Zabawę z butelkami lodu i nawiewem sam robiłem więc wiem jak to wygląda. Dla zobrazowania - zamrażarka ma sporą powierzchnię oddawania ciepła a potrzebuje kilkudziesięciu minut - co najmniej - żeby się schłodzić na pusto. Typowa klimatyzacja ma sporą moc pompowania ciepła, której nie dorówna w żaden sposób konstrukcja z butelek z lodem i wentylatora (przenośny klimatyzator o mocy ponad 1 kW już przy średnim pokoju ledwo daje radę, klimatyzator w samochodzie to już kilka kW i spora powierzchnia oddawania, a w zasadzie - pochłaniania ciepła).