Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Step-down/A8498 - Prosty schemat przetwornicy step-down do sprawdzenia

ADI-mistrzu 28 Maj 2016 13:37 3336 10
  • #1 28 Maj 2016 13:37
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

Witam,

Potrzebuję wykonać przetwornicę step-down na 12V na ponad 2A.
    W tym celu znalazłem układ A8498 firmy Allegro, niby prosta ale mam kilka niejasności w jej przypadku.
    Od razu piszę że wiem że na wejściu brak kondensatorów, na razie ich nie umieszczałem w schemacie ponieważ jeszcze nie wiem jakich użyję.

Główne pytanie to odnośnie VBIAS, za wiele się na jego temat nie rozpisują, jedynie że powinien być podłączony do źródła pomiędzy 3.3V a 5V.
    Z racji że na wyjściu potrzebuje 12V, podłączyłem go po przez stabilizator 5V LDO, pytanie czy takie rozwiązanie może być czy jednak są jakieś powodu dla którego powinno się to zrobić inaczej?
    Czy lepiej może zamiast zasilać z wyjścia zasilić z wejścia (także przez LDO) ?

Reszta powinna być ok.

Pozdrawiam

0 10
  • Pomocny post
    #2 29 Maj 2016 09:15
    ZbeeGin
    Poziom 38  

Myślę, że nie potrzebujesz aż tak skomplikowanego układu. Wystarczyłoby napięcie wyjściowe doprowadzić przez prosty obwód z diodą Zenera 5,1V (stabilizator parametryczny) do VBIAS. Tam potrzeba nie więcej niż 5mA zatem rezystor szeregowy byłby w granicach 750Ω-1kΩ.

Co do samego schematu to jeszcze brakuje w nim diody Schottkiego z LX do masy.

0
  • #3 29 Maj 2016 20:30
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

Pozostawię stabilizator, jeden w sumie niewielki element, stabilniejszy a koszt jego żadny.

Dzięki za przypomnienie o diodzie, już dodane, wybrałem MBRS360T3G.

0
  • #4 31 Maj 2016 23:34
    Dar.El
    Poziom 40  

Dlaczego ten scalak? Chodzi o te wysokie napięcie wejściowe? Robisz tylko jedną sztukę czy ma być to powielane?

0
  • #5 01 Cze 2016 07:03
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

Przetwornica będzie używana w kamerze IP, chce ją zasilać jako POE.
    Z racji iż posiada doświetlanie IR (około 10W) to potrzebuję większego prądu wyjściowego.

Ta wydaje się mieć dobrą sprawność, wystarczający prąd i chodź standard POE mówi raczej o napięciu do 57V, to mając to z tyłu głowy zastosują zasilacz o niższym napięciu.

Planuje że będzie to raczej jedna sztuka, powstaje z potrzeby chwili.
    Wymiary 38x38mm

0
  • #6 01 Cze 2016 20:16
    Dar.El
    Poziom 40  

Ta wydaje się mieć małą sprawność z powodu dużej rezystancji klucza. Raczej nie mogę nic pomóc, parametry utrzymujesz w tajemnicy. Są na allegro miniaturowe przetwornice w niskiej cenie, po co tracić czas na robienie jednej sztuki.

0
  • #7 02 Cze 2016 07:31
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

Ogólnie kamera zasilana jest standardowo z 12V, są tam 4 diody IR po około 2W.
    W sumie 8W na diody + jakieś 2W na elektronikę sterującą.
    Rozmiar płytki dedykowany jest mocowaniem które znajduje się już wewnątrz, dlatego tak też wygląda.

Jeśli jesteście zainteresowani to wieczorem mogę zrobić zdjęcia i wrzucić jak wygląda kamera w środku.

Mam do wykonania i tak kilka płytek PCB, więc ta zrobi się, że tak powiem, przy okazji.
    Może ktoś zna w takim razie ciekawszy układ? Można by było wziąć np. LTC3824, z racji że tranzystor kluczujący jest po za układem, można go sobie dobrać.
    Wada taka że ten układ kosztuje już kilka razy więcej...

0
  • #8 02 Cze 2016 15:31
    Dar.El
    Poziom 40  

Z czego chcesz to zasilać, jaki zakres napięć wejściowych? Czekam na tą informacje.

0
  • #9 02 Cze 2016 15:48
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

Zasilacz 24V 2A na szynę DIN, leży mi niepotrzebny dlatego tez chętnie bym go wykorzystał.

Zasilenie, jak wyżej pisałem, po przez przewód ethernet (POE).

0
  • Pomocny post
    #10 02 Cze 2016 20:33
    Dar.El
    Poziom 40  

Zastosuj MP1584 do kupienia na allegro, moduły jak i same scalaki.

0
  • #11 03 Cze 2016 07:45
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

Układ wygląda ciekawie, faktycznie nawet prościej będzie go zastosować.
    Schemat w sumie z datasheet przerysowany, jedynie elementy dobrane.

0
  Szukaj w 5mln produktów