Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie silnika przez tranzystor BC337-40

marijuz 28 Maj 2016 20:21 669 10
  • #1 28 Maj 2016 20:21
    marijuz
    Poziom 18  

Witam.

Próbuję podłączyć silnik elektryczny na prąd stały przez tranzystor BC 337-40. Mam do dyspozycji prąd sterujący 0,12A (3,3V), który podłaczam do bazy tranzystora przez rezystor (o jego wartości później). Do zasilania silnika mam prąd 0,8A (24V), który podłaczam + do styku silnika, - do masy. Drugi styk silnika podłączam do kolektora.

No i mam problem z dobraniem wartości rezystora. Chciałbym uzyskać Ic=0,8A, więc rozumiem że muszę wywołać na bazie odpowiednie natężenie. Jestem zielony w tej kwestii i mam ogromny problem z odczytaniem współczynnika Hfe z noty katalogowej tranzystora. Według tabelki Hfe wynosi od 250-630, za to na wykresie wygląda to tak, jakby dla mojego Ic Hfe wynosiło 50 (chyba, nie potrafię tego czytać).

Przyjąłem Hfe jako 50. Ze wzoru Ib=Ic/Hfe wyliczyłem Ib na 0,016A
    Wartość rezystora ze wzoru na R=U/I wyliczyłem na 162,5Ω (za U podstawiłem 2,6V, ponieważ odjąłem 0,7V które "pożera" sam tranzystor). Uce wynosiło ok 20V, ale Ic wynosiło raptem 6mA.

Potem przyjąłem jako Hfe 630, a rezystor wyszedł mi na 2KΩ. Natężenie Ic nadal było śmiesznie niskie. Tak samo kiedy przyjąłem Hfe=250 (rezystor wyszedł mi 0,8KΩ).

Co robię nie tak? Dziękuję wszystkim cierpliwym za pomoc.

0 10
  • #2 28 Maj 2016 20:39
    D214d3k
    Poziom 39  

Najprostszy miernik za 15 złotych mierzy wzmocnienie tranzystora.

Moderowany przez trymer01:

Miernik mierzy betę przy jakim prądzie? - 0,8A?
    Prosimy o lepsze porady.

1
  • Pomocny post
    #3 28 Maj 2016 20:53
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

No i tranzystor uwalony :cry: Za mały tranzystor na takie prądy, no i co z diodą zwrotną na silniku, tłumiącą przepięcia ?

0
  • Pomocny post
    #4 28 Maj 2016 21:29
    slawmog
    Poziom 13  

Witam, trochę mało informacji podałeś. Ten silnik jest na 24V i pobiera 0,8A? Przy prądzie 800mA w kolektorze trudno z charakterystyk odczytać jakie jest wzmocnienie tranzystora, po za tym w danych różnych producentów można wyczytać, że np. dla prądu kolektora 500mA wzmocnienie przyjmują 10, a napięcie baza emiter do 2 V. Mierzyłeś napięcie na bazie i na kolektorze?

0
  • #5 28 Maj 2016 21:47
    marijuz
    Poziom 18  

Za duże prądy? Przecież w nocie jest napisane że Ic = 800mA, czyli jak znalazł. Z tym silnikiem to już nie chciałem mieszać, ale tak naprawdę to jest silnik krokowy na 24V, a właściwie jedna jego cewka, bo na tym tranzystorze i kilku innych chcę zbudować sterownik do niego (wiem że są scalone mostki H za grosze, ale chodzi o to, żeby nauczyć się działania tranzystorów bipolarnych). Wiem że silnik nie bedzie się kręcił po takim podłączeniu, jego jedyną reakcją bedzie zablokowanie silnika (zresztą testowałem to zjawisko podłączając tę cewkę do 24V 800mA bez tranzystora). Nie mierzyłem Ubc, a do czego to można wykorzystać? A jeszcze jedno pytanie - w jaki sposób ten miernik mierzy Hfe? Chodzi mi oczywiscie o zasadę. Takie urzadzenie które mierzyłoby Hfe dla dowolnego Ic byłoby bardzo cenne. Wiem że te tanie mierniki tego nie potrafią, ale może da się to jakoś zmierzyć domowym sposobem...?

EDIT: Ubc = -0,07V

0
  • Pomocny post
    #6 28 Maj 2016 22:03
    vodiczka
    Poziom 43  

Chcesz sterować obrotami silnika czy tylko realizować funkcję włącz - wyłącz ?

marijuz napisał:
    Za duże prądy? Przecież w nocie jest napisane że Ic = 800mA, czyli jak znalazł
    Przy rozruchu prąd będzie kilkakrotnie większy, prawdopodobieństwo "uwalenia" tranzystora jest bardzo wysokie.
    Ponadto ten tranzystor ma bardzo małą moc, nadaje się jako przełączający a nie sterujący.

0
  • #7 28 Maj 2016 22:12
    marijuz
    Poziom 18  

Ale mój zasilacz ma wydajność prądową 800mA, przecież nie wygeneruje więcej

0
  • Pomocny post
    #8 28 Maj 2016 22:15
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  
  • Pomocny post
    #9 28 Maj 2016 22:19
    slawmog
    Poziom 13  

Chodziło mi o napięcia na bazie i kolektorze względem emitera. Ale tak jak piszą inni do tego zastosowania, to nie jest dobry tranzystor.

0
  • Pomocny post
    #10 28 Maj 2016 22:20
    vodiczka
    Poziom 43  

marijuz napisał:
    Ale mój zasilacz ma wydajność prądową 800mA, przecież nie wygeneruje więcej

Moc tego tranzystora to tylko ok. 600mW. Wystarczy by przy tym prądzie spadek napięcia na złączu kolektor-emiter przekroczył 0,8V i po tranzystorze. Dlatego pytałem czy ma działać jako elektroniczny wyłącznik czy sterować obrotami silnika.

0
  • #11 28 Maj 2016 22:28
    marijuz
    Poziom 18  

Ok, rozumiem że ten tranzystor się nie nadaje. Dzięki za pomoc i pozdrawiam.

0