Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie silnika przez tranzystor BC337-40

28 Maj 2016 20:21 876 10
 • Poziom 18  
  Witam.

  Próbuję podłączyć silnik elektryczny na prąd stały przez tranzystor BC 337-40. Mam do dyspozycji prąd sterujący 0,12A (3,3V), który podłaczam do bazy tranzystora przez rezystor (o jego wartości później). Do zasilania silnika mam prąd 0,8A (24V), który podłaczam + do styku silnika, - do masy. Drugi styk silnika podłączam do kolektora.

  No i mam problem z dobraniem wartości rezystora. Chciałbym uzyskać Ic=0,8A, więc rozumiem że muszę wywołać na bazie odpowiednie natężenie. Jestem zielony w tej kwestii i mam ogromny problem z odczytaniem współczynnika Hfe z noty katalogowej tranzystora. Według tabelki Hfe wynosi od 250-630, za to na wykresie wygląda to tak, jakby dla mojego Ic Hfe wynosiło 50 (chyba, nie potrafię tego czytać).

  Przyjąłem Hfe jako 50. Ze wzoru Ib=Ic/Hfe wyliczyłem Ib na 0,016A
  Wartość rezystora ze wzoru na R=U/I wyliczyłem na 162,5Ω (za U podstawiłem 2,6V, ponieważ odjąłem 0,7V które "pożera" sam tranzystor). Uce wynosiło ok 20V, ale Ic wynosiło raptem 6mA.

  Potem przyjąłem jako Hfe 630, a rezystor wyszedł mi na 2KΩ. Natężenie Ic nadal było śmiesznie niskie. Tak samo kiedy przyjąłem Hfe=250 (rezystor wyszedł mi 0,8KΩ).

  Co robię nie tak? Dziękuję wszystkim cierpliwym za pomoc.
 • Poziom 39  
  Najprostszy miernik za 15 złotych mierzy wzmocnienie tranzystora.
  Moderowany przez trymer01:

  Miernik mierzy betę przy jakim prądzie? - 0,8A?
  Prosimy o lepsze porady.

 • Pomocny post
  Poziom 13  
  Witam, trochę mało informacji podałeś. Ten silnik jest na 24V i pobiera 0,8A? Przy prądzie 800mA w kolektorze trudno z charakterystyk odczytać jakie jest wzmocnienie tranzystora, po za tym w danych różnych producentów można wyczytać, że np. dla prądu kolektora 500mA wzmocnienie przyjmują 10, a napięcie baza emiter do 2 V. Mierzyłeś napięcie na bazie i na kolektorze?
 • Poziom 18  
  Za duże prądy? Przecież w nocie jest napisane że Ic = 800mA, czyli jak znalazł. Z tym silnikiem to już nie chciałem mieszać, ale tak naprawdę to jest silnik krokowy na 24V, a właściwie jedna jego cewka, bo na tym tranzystorze i kilku innych chcę zbudować sterownik do niego (wiem że są scalone mostki H za grosze, ale chodzi o to, żeby nauczyć się działania tranzystorów bipolarnych). Wiem że silnik nie bedzie się kręcił po takim podłączeniu, jego jedyną reakcją bedzie zablokowanie silnika (zresztą testowałem to zjawisko podłączając tę cewkę do 24V 800mA bez tranzystora). Nie mierzyłem Ubc, a do czego to można wykorzystać? A jeszcze jedno pytanie - w jaki sposób ten miernik mierzy Hfe? Chodzi mi oczywiscie o zasadę. Takie urzadzenie które mierzyłoby Hfe dla dowolnego Ic byłoby bardzo cenne. Wiem że te tanie mierniki tego nie potrafią, ale może da się to jakoś zmierzyć domowym sposobem...?

  EDIT: Ubc = -0,07V
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Chcesz sterować obrotami silnika czy tylko realizować funkcję włącz - wyłącz ?
  marijuz napisał:
  Za duże prądy? Przecież w nocie jest napisane że Ic = 800mA, czyli jak znalazł
  Przy rozruchu prąd będzie kilkakrotnie większy, prawdopodobieństwo "uwalenia" tranzystora jest bardzo wysokie.
  Ponadto ten tranzystor ma bardzo małą moc, nadaje się jako przełączający a nie sterujący.
 • Poziom 18  
  Ale mój zasilacz ma wydajność prądową 800mA, przecież nie wygeneruje więcej
 • Pomocny post
  Poziom 13  
  Chodziło mi o napięcia na bazie i kolektorze względem emitera. Ale tak jak piszą inni do tego zastosowania, to nie jest dobry tranzystor.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  marijuz napisał:
  Ale mój zasilacz ma wydajność prądową 800mA, przecież nie wygeneruje więcej

  Moc tego tranzystora to tylko ok. 600mW. Wystarczy by przy tym prądzie spadek napięcia na złączu kolektor-emiter przekroczył 0,8V i po tranzystorze. Dlatego pytałem czy ma działać jako elektroniczny wyłącznik czy sterować obrotami silnika.
 • Poziom 18  
  Ok, rozumiem że ten tranzystor się nie nadaje. Dzięki za pomoc i pozdrawiam.