Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budzik na ATxmega z graficznym wyświetlaczem OLED

Ty-grysek 28 Maj 2016 22:20 16008 33
 • Budzik na ATxmega z graficznym wyświetlaczem OLED

  Celem projektu było zbudowanie budzika z pseudo-analogową tarczą i możliwością zaprogramowania kilku czasów budzenia z uwzględnieniem dni roboczych i wolnych - także świąt. Dlaczego OLED? Ze względu na wysoką jakość i niski pobór prądu. No i trzeba iść z postępem! :-)

  Nieprawda! Celem projektu była nauka (już nie takiej) nowej serii mikrokontrolerów Atmel.

  Jak zwał, tak zwał. Oto co następuje:

  Podstawą jest kolorowy wyświetlacz OLED 128x128 pikseli 1,5" z kontrolerem SSD1351. Dostępne na polskim rynku moduły wyświetlacza mają domyślnie ustawiony interfejs SPI, ale wystarczy przelutować rezystory R8 i R10 na R7 i R9 aby ustawić interfejs równoległy. Sterowanie równoległe w połączniu z mikrokontrolerem ATxmega256A3U 32MHz, zapewnia dostatecznie szybkie odświeżanie ekranu. Wskazówki z zegara wyświetlane są z anyaliasingiem, a to wymaga względnie sporej mocy obliczeniowej. W wyświetlaczu musiałem także zmienić fabrycznie wlutowane męskie złącze na żeńskie: wykonane domową metodą PCB nie pozwala na metalizację otworów więc musiałem przylutować złącze po stronie elementów – a to da się zrobić tylko dla męskiego złącza goldpin. Innego pomysłu na układ ścieżek nie miałem. Wielkość PCB została dostosowana do wielkości wyświetlacza. Do zasilania użyłem ładowarki od starej Nokii wraz z gniazdem zasilania zdemontowanym z tejże Nokii (nie pamiętam modelu). Na dzień dzisiejszy dałbym po prostu pionowe złącze micro-USB. Pomiar czasu jest realizowany przez precyzyjny DS3231. Bateria podtrzymująca została wlutowana na stałe, z moich wyliczeń wynika że teoretycznie powinna wystarczyć na ponad 1000 lat. Sprawdzę i dam znać :-P Zamontowany rtęciowy czujnik przechyłu pozwala na łatwe włączenie funkcji drzemki. Buzzer BOT-03D jest dość głośny (90dB), aby obudzić każdego śpiocha, oczywiście można regulować jego (tzn. buzzera a nie śpiocha) głośność a także można ustawić narastający dźwięk budzika. Zastosowany termometr DS18B20 zamontowany tak jak na zdjęciu mierzy temperaturę systemu a nie otoczenia, więc należałoby go wyprowadzić poza obudowę urządzenia. Za pomiar światła otoczenia odpowiada fototranzystor BPW85. Sterowanie urządzeniem odbywa się za pomocą joysticka APLS AKQU – rozwiązanie praktyczne i wygodne.
  Z powodu niewielkich rozmiarów złącze programowania PDI zostało wyprowadzone na nietypowym złączu a do programowania używam specjalnie zrobionej na tę okoliczność przejściówki.

  Funkcje budzika:
  - tarcza analogowa lub cyfrowa,
  - automatyczny czas letni / zimowy (można również wybrać manualnie),
  - wyświetlanie nazw świąt (dni ustawowo wolne od pracy, kalendarz gregoriański) – także święta ruchome,
  - możliwość ustawienia 4-ch alarmów,
  - programowanie alarmu na wybrane dni tygodnia lub na dni robocze / wolne (uwzględnia święta),
  - symbol włączonego alarmu jest wyszarzony, jeśli alarm jest ustawiony ale wypada później niż 24 godz.,
  - regulowana głośność alarmu, w tym dźwięk narastający,
  - różne dźwięki / melodie alarmu,
  - 3 czasy drzemki, o programowalnej długości,
  - uruchomienie drzemki poprzez potrząśnięcie budzikiem,
  - dioda LED sygnalizująca aktywne budzenie, tzn. mruga także podczas drzemki,
  - automatyczne dostosowanie jasności wyświetlacza do światła otoczenia.

  W planie:
  - bardziej skomplikowane metody wyłączenia budzika (rozwiąż zadanie, odpowiedz na pytanie, przejdź labirynt itp.) aby skuteczniej rozbudzić śpiocha,
  - zaimplementować minutnik oraz kalendarz.

  Budzik na ATxmega z graficznym wyświetlaczem OLED Budzik na ATxmega z graficznym wyświetlaczem OLED Budzik na ATxmega z graficznym wyświetlaczem OLED Budzik na ATxmega z graficznym wyświetlaczem OLED Budzik na ATxmega z graficznym wyświetlaczem OLED Budzik na ATxmega z graficznym wyświetlaczem OLED Budzik na ATxmega z graficznym wyświetlaczem OLED Budzik na ATxmega z graficznym wyświetlaczem OLED Budzik na ATxmega z graficznym wyświetlaczem OLED Budzik na ATxmega z graficznym wyświetlaczem OLED Budzik na ATxmega z graficznym wyświetlaczem OLED Budzik na ATxmega z graficznym wyświetlaczem OLED Budzik na ATxmega z graficznym wyświetlaczem OLED

  Program wymaga jeszcze wielu poprawek i rozbudowy, ale w takiej formie jak zamieszczam działa poprawnie. Trzeba także popracować nad szatą graficzną, bo – niestety – tutaj zabrakło mi zmysłu artystycznego… No cóż – pozostawiam kod programu otwarty. Mam nadzieję, że jeśli ktoś uzna projekt za warty kontynuacji, również podzieli się swoimi osiągnięciami.

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
 • PCBway
 • #2
  gufim
  Poziom 10  
  Witam bardzo fajny projekt masz w planach zastosowanie jakiejś obudowy czy projekt jest tylko edukacyjny .
 • #3
  Ty-grysek
  Poziom 9  
  Tak, obudowa będzie. Projekt, mimo że w założeniu edukacyjny, doczekał się praktycznego użycia - zastąpił stary budzik. Tak więc obudowa być musi.

  Dodam jeszcze że w rzeczywistości wyświetlacz wygląda znacznie efektowniej niż na zdjęciach.
 • PCBway
 • #4
  tmf
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  @Ty-grysek Bardzo fajnie ci to wyszło. Ale oczywiście zawsze można się do czegoś przyczepić :) Na schemacie masz błąd - napisałeś na wyjściu stabilizatora 5V, powinno być oczywiście 3,3V, przy 5V spalisz XMEGA. To tylko błąd w opisie, bo elementy są ok, ale warto to poprawić, żeby ktoś nie popełnił takiej fatalnej pomyłki. Druga sprawa - użyłeś XMEGA256A3U, gdybyś użył podobne XMEGA256A3BU to mógłbyś wykorzystać obecne w niej podtrzymywanie napięcia i podtrzymywany RTC, dzięki czemu niepotrzebny byłby zewnętrzny RTC. I na koniec - widzę, że 1-wire realizujesz w oparciu o IO. Taka realizacja nadaje się tylko do prostych zastosowań i jest meganiepraktyczna. W XMEGA masz pełno UARTów i właśnie UART należałoby wykorzystać do implementacji 1-wire. Dzięki temu wszelkie zależności czasowe realizowane są sprzętowo.
  Ale poza tym projekt bardzo fajny i superestertycznie wykonany GUI.
 • #5
  Ty-grysek
  Poziom 9  
  1. 5V jest na wejściu - przed stabilizatorem i pochodzi z zasilacza od komórki.
  2. Zastosowałem zewnętrzny RTC ze względu na jego wysoką, niespotykaną w innych układach dokładność.
  3. Trochę walczyłem z tym 1-Wire, niestety nie udało mi się uruchomić sprzętowej implementacji. A w necie wciąż jest mało na temat Xmeg.

  Dzięki!
 • #6
  waldekgg
  Poziom 11  
  Pojawiało tu się już parę zegarków, ale ten " cyfrowa-analogowy" jest jak dla mnie ekstra. Spróbuję się do niego przymierzyć. Dzięki za pomysł. Pozdrawiam.
 • #7
  BartekWB
  Poziom 27  
  Mam nietypową prośbę. Mógłbyś zrobić i wstawić tutaj zdjęcie zegarka w ostrym słońcu? Jestem ciekaw jak się sprawują te ekrany w takich warunkach.
 • #8
  yogi009
  Poziom 42  
 • #9
  Ty-grysek
  Poziom 9  
  Orientacyjne koszta:
  - OLED 1,5" SSD1351: 81 zł
  - ATxmega256A3U: 30 zł
  - DS3231: 8 zł (z demontażu z nowego modułu - tak wyszło taniej)
  - DS18B20: 4 zł
  - buzzer BOT-03D: 1,20 zł
  - BPW85: 1,5 zł
  - joystick ALPS: 6 zł
  - bateria: 1,5zł
  - czujnik przechyłu 1,5zł
  Całość, razem z pozostałą drobnicą, jakieś 150zł
 • #10
  Pyzaczek
  Poziom 19  
  Projekt doskonały - gratuluję.
  Jako przysłowiowy "kamyczek" wrzucam to: Link
 • #11
  ferdos
  Poziom 2  
  Świetny projekt i super wykonanie :D
 • #12
  JanuszArtur
  Poziom 14  
  Świetny pomysł! Od dawna szukałem bezgłośnego zegara analogowego... Nawet znalazłem LED ale cena powala :) Tańsze są LCD ale ze znaczkami chińskimi/japońskimi. Szkoda, że nie robią dużych (dostępnych dla przeciętnej kieszeni) wyświetlaczy, np 21x21 cm - to byłby super zegar.
 • #13
  patrx
  Poziom 16  
  Zegarek wygląda efektownie. Piszesz, że idziesz z postępem dlatego OLED plus ATxmega na dokładkę - to super i chwali Ci się. Ale tak do końca to tego postępu u Ciebie nie widać, a nawet gorzej - cofasz się. Czy naprawdę koniecznie musiałeś użyć tego okropnego rtęciowego czujnika przechyłu? Teraz kiedy za kilka złotych można kupić scalony akcelerometr? Przecież szklana bańka może się rozszczelnić przy mocniejszym uderzeniu w zegarek i rtęć wyleci sobie na zewnątrz, a w najgorszym przypadku opary powędrują do Twoich płuc!

  Powiem tak: nie chciałbym mieć budzika, który zawiera wewnątrz płynną rtęć!
 • #14
  szymon122
  Poziom 37  
  Zegarek ciekawy ale bardziej mnie zainteresował interfejs graficzny.
  W jaki sposób projektowałeś grafikę (ikonki, poziom głośności itp)?
  Jak są one zapisane w pamięci? Jaki jest pobór prądu całości?
 • #16
  yogi009
  Poziom 42  
  patrx napisał:
  nie chciałbym mieć budzika, który zawiera wewnątrz płynną rtęć!


  Nie popadajmy w przesadę. Autor wymyślił sobie taką konstrukcję i ją dobrze wykonał. To nie jest produkcja zabawek dla dzieci (a sądzę, że chińskie plastiki i farby są nie mniej szkodliwe). Ekologia ekologią, ale jednak czasem używajmy własnych szarych komórek.
 • #17
  Ty-grysek
  Poziom 9  
  szymon122 napisał:
  W jaki sposób projektowałeś grafikę (ikonki, poziom głośności itp)?
  Jak są one zapisane w pamięci? Jaki jest pobór prądu całości?


  Bitmapy pochodzą z internetu - zwykłe pliki graficzne. Napisałem na PC-ta prosty programik konwertujący bitmapy na postać tablicy HEX, tablice te znajdują się w załączonych źródłach w pliku images.h. Każdy piksel jest reprezentowany przez słowo (16 bit), SSD 1351 ma dostępny taki tryb pracy. Podobnie postąpiłem z czcionkami, zwykłe czcionki windowsowe przekonwertowałem na bitmapy, potem na tablice HEX.

  Pobór prądu próbowałem mierzyć miernikiem poboru energii, dokładnie takim.
  Po kilku dniach: 0,00 kWh :-) Jak będzie okazja zmierzę jeszcze pobór prądu po stronie 5V zasilacza.
 • #18
  kaczy99
  Poziom 23  
  Czegoś tu nie rozumiem. Zastosowano drogi moduł OLED a kolory poza czernią przynajmniej na zdjęciach zdają się mieć jakość co najwyżej starych wyświetlaczy LCD stosowanych w pierwszych kolorowych telefonach Nokii. Celowo zastosowano taką kolorystykę interfejsu czy naprawdę kolory są tak kiepskie?
 • #20
  Ty-grysek
  Poziom 9  
  Znalazłem kilka błędów w źródłach + kilka poprawek i aktualizacji, w załączeniu zaktualizowane źródła.

  Co do zdjęć - jak już pisałem wyszły niezbyt atrakcyjnie. Niestety chwilowo nie zamieszczę nowych zdjęć. Od pierwszych testów do zaprezentowania na forum efektu minęło trochę czasu i walki, wyświetlacz tę walkę przegrał. Tzn. zmęczyłem go za bardzo. Taśemka z kontrolerem (łącząca sam wyświetlacz z płytką drukowaną) jest bardzo delikatna. To tak w ramach ostrzeżenia dla tych co podejmą projekt.
 • #21
  hummer130
  Poziom 11  
  BartekWB napisał:
  Mam nietypową prośbę. Mógłbyś zrobić i wstawić tutaj zdjęcie zegarka w ostrym słońcu? Jestem ciekaw jak się sprawują te ekrany w takich warunkach.


  Witaj. Powiem ci na moim przykładzie. Wyświetlacz czarno biały w papierosie elektronicznym Vamo v5. W słońcu nic nie widać. :cry:
  Edit.
  Tzn. widać "coś tam" ale trzeba przykryć dłonią żeby mieć komfort odczytu.
 • #23
  jacynka84
  Poziom 26  
  To jest lepsze niż super.
  Też robiłem zegar z kartą microSD i eksploratorem plików ale w bascom na xmega, było super.
  Była nawet "mapka" pokazująca miejsce Ziemi oraz Marsa względem słońca (na podstawie zwracanego dnia roku z rtc), wszystko na 128x160.
  Zegarek sam bez karty też zrobiłem na 128x128 na mega32.
  Ale ja nie bardzo rozumiem jak zrobić antyaliasing, byłbyś w stanie mi wytłumaczyć algorytm czy sposób
  działania tego kodu do antyaliasingu abym mógł go sobie przełożyć na bas?

  Budzik na ATxmega z graficznym wyświetlaczem OLED
 • #24
  Ty-grysek
  Poziom 9  
  Dzięki za słowa uznania :D

  Co do antyaliasingu, jest to nieznacznie rozbudowany Algorytm Bresenhama:
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Algorytm_Bresenhama
  Algorytm ma dwie ścieżki: "oś wiodąca X" i "oś wiodąca Y" - w zależności od kąta: <45st i > 45st. W każdej ze ścieżek algorytm zapala piksel po pikselu wzdłuż osi X lub Y a co pewien piksel (w zależności od kąta nachylenia) następuje przeskok o 1 piksel wzdłuż osi odpowiednio Y lub X.

  Najlepiej na przykładzie:

  Code:
            XXXXX
  
       XXXXX
  XXXXX


  mamy tu oś wiodącą X, co 5 piksel następuje zwiększenie wartości Y.
  - Pierwszy od lewej piksel zapalam jak leci.
  - drugi piksel zapalam z intensywnością* 4/5 i dodatkowo zapalam piksel powyżej (bo oś wiodąca X i odcinek pnie się w górę) z inetnsywnością* 1/5,
  - Trzeci piksel z intensywnością* 3/5 + piksel powyżej z intensywnością* 2/5,
  i tak dalej. Jest to oczywiście algorytm przybliżony, ale w zupełności wystarczający do tych zastosowań.

  *Moja funkcja obliczająca kolor w zależności od intensywności to:
  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod

  gdzie c1: kolor piksela, c2: kolor tła, frac: liczba rzeczywista 0-1 określająca intensywność piksela. Zwróć uwagę, że przed zapalaniem piksela muszę pobrać kolor tła!

  PS.
  Wiem że mój kod jest mało czytelny, ale to się niedługo zmieni - polecam "Czysty kod" Robert C. Martin :-)

  Dodano po 1 [minuty]:

  Fajna obudowa - drukarka 3D ?
 • #25
  Freddy
  Poziom 43  
  Ty-grysek napisał:
  Podstawą jest kolorowy wyświetlacz OLED 128x128 pikseli 1,5" z kontrolerem SSD1351.
  Układ bardzo mi sie podoba, profesjonalne wykonanie.
  Mam pytanie, czy próbowałeś go wykonać z wiekszym wyświetlaczem?
 • #26
  jacynka84
  Poziom 26  
  Tak drukarka oczywiście. Ale są mocno przereklamowane te na filament druciany.
  Wielkie dzięki za przetłumaczenie.
 • #27
  noel200
  Poziom 25  
  pier napisał:
  Jeśli Użyłeś DS3231 z modułu za 8zł to na pewno nie jest to oryginalny DS3231.

  Ja w swoich projektach stosowałem kilkukrotnie moduły gotowe kupione bezpośrednio z chin właśnie za kilka złotych.
  Układy działają dobrze, czas odmierzają precyzyjnie, mierzą temperaturę, rejestry alarmów i konfiguracyjne działają jak trzeba.
  Jak więc jest różnica praktyczna pomiędzy DS3231 oryginalnym, a podróbką?
 • #28
  pier
  Poziom 23  
  noel200 napisał:
  pier napisał:
  Jeśli Użyłeś DS3231 z modułu za 8zł to na pewno nie jest to oryginalny DS3231.

  Ja w swoich projektach stosowałem kilkukrotnie moduły gotowe kupione bezpośrednio z chin właśnie za kilka złotych.
  Układy działają dobrze, czas odmierzają precyzyjnie, mierzą temperaturę, rejestry alarmów i konfiguracyjne działają jak trzeba.
  Jak więc jest różnica praktyczna pomiędzy DS3231 oryginalnym, a podróbką?

  Różnica pewnie taka że nie uzyska się z takiej podróbki dokładności oryginalnego DS3231. Sam mam taki tani moduł jak i oryginalne pracujące DS-y z sampli.
  Ale jeszcze nie używałem tego DS-a z modułu więc na pewno nie wiem jaka jest różnica.
  Ale na pewno układy nie są takie same bo to widać gołym okiem.