Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gniazdo 400v przeróbka instalacji

28 Maj 2016 23:18 1431 14
  • Poziom 9  
    Witam w garażu mam podłączenie 400v , (gniazdko działa ) .
    Chciał bym podłączyć do niej kompresor ale gniazdko znajduje się na zew budynku.

Widzę dwie drogi długi kabel z kompresora min 10-15 m do starego gniazdka
    lub przeniesienie gniazda do wewnątrz (kable do aktualnego gniazdka są wew budynku na wierzchu ) .
    Pytanie które rozwiązanie jest lepsze ?

Chciał bym się was również zapytać jaki kabel zastosować przy wybranym rozwiązaniu
    posiadam takie gniazdko

Jak rozumiem jest to wersja 4 przewodowa
    3 fazy i masa
    czy lepiej przejść na wersje z uziemieniem ?
    Mowa o tym kompresorze
    https://www.cormak.pl/kompresor-olejowy-cormak-sky-100-400v/produkt-469
    nie planuje nic więcej do tego gniazdka podłączać
    według producenta pobiera od 6 A max
  • Poziom 11  
    Nie "masa" to po pierwsze, a jeżeli chcesz założyć gniazdo na 5 "pinów" to musisz podać układ sieciowy, nie podałeś nic konkretnego.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Całość była robiona w latach 90 .
    Nic więcej nie wiem bo nie ja to robiłem .
    Ze schematów wynikało by że jest to TT albo TN-C

Ten temat wynika z faktu iż kompresor jest dostarczany bez podłączenia wiec można spokojnie podłączyć go do wtyczki 4 pianowej do starego gniazda
  • Poziom 11  
    Hephaestus >>Jak najbardziej tylko że z postu autora wynika że nie chce nowego obwodu tylko ewentualną modernizację istniejącego
    Karenz >> TT albo T-NC, nie dasz rady, tylko elektryk
  • Poziom 9  
    Tak jak pisałem zamierzam korzystać z kompresora który max pobierze 6A .
    Więc nie widzę sensu inwestycji dużych nakładów w tą instalacje .
    Ja to widziałem tak .
    Znaleźć w skrzynce bezpieczników odpowiedni bezpiecznik , wpiąć się do niego tak samo nowym kablem (usuwając stary ) zawiesić gdzieś w garażu takie same gniazdko tak samo podłączone .

Przewód idzie natynkowo więc jeszcze można go uciąć i dołączyć nowy kabel do nowego gniazdka wew .
    Mniej z tym roboty na pewno
    To tak na chłopski rozum chyba że wyprowadzicie mnie z błędu
  • Poziom 11  
    Jeżeli tak to ok, jeżeli zachowasz odpowiedni przekrój przewodu do zabezpieczenia, tylko że pisałeś o zmianie gniazda z 4 na 5, a to już nie takie oczywiste
  • Poziom 9  
    Jaki przewód proponujecie , mam dwie koncepcje
    Przeniesienie gniazda na inna ścianę (ok 10 m przewodu )
    oraz ta sama ściana 2-3 metry
    w dłuższym przypadku 4x4mm
    w krótszym 4x2,5

W tej chwili jest ono ok 1 m od bezpieczników
    No i dalej nie wiem jakie mam gniazdo
    dla mnie wygląda na 16A
  • Poziom 11  
    Przekrój przewodu dobiera się do zabezpieczenia, i nie może być inny (to samo w przypadku gniazda) . Czym zabezpieczony jest istniejący obwód ?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    robert 792 napisał:
    Przekrój przewodu dobiera się do zabezpieczenia, i nie może być inny (to samo w przypadku gniazda) . Czym zabezpieczony jest istniejący obwód ?

Może lepiej kolega powstrzyma się przed podpowiadaniem?

Należy ustalić układ sieciowy, sprawdzić Riso, IPZ i wtedy ocenić co można, a co należy dostosować, żeby dołączyć nowe urządzenie.
  • Poziom 9  
    tak wyglądają u mnie bezpieczniki

Dodano po 4 [godziny] 36 [minuty]:

Mam pytanie , skłaniam się rozwiązania z długiem kablem od kompresora podłączanym do starego gniazda

Potem zrobię nowe gniazdko .
    Jaka średnica kabla kupić ?
    4 x 4mm2
    czy 4x 6 mm2 ?

Może przesadzam z tym kablem do 6A i starczy 2,5 mm (bo takiej stosje się do 16A) z drugiej strony ja chce zrobić min 10 m
  • Poziom 43  
    Kolego skoro silnik ci pobiera 6A ,nie wiem skad o tym wiesz, to podczas rozruchu pobiera ponad 20A i to też uwzględnij żeby ci w ogóle silnik ruszył pod obciążeniem.
    Chociaż 3 fazowe silniki generalnie nie mają z tym problemu.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Karenz napisał:
    tak wyglądają u mnie bezpieczniki

Dodano po 4 [godziny] 36 [minuty]:

Mam pytanie , skłaniam się rozwiązania z długiem kablem od kompresora podłączanym do starego gniazda

Potem zrobię nowe gniazdko .
    Jaka średnica kabla kupić ?
    4 x 4mm2
    czy 4x 6 mm2 ?

Może przesadzam z tym kablem do 6A i starczy 2,5 mm (bo takiej stosje się do 16A) z drugiej strony ja chce zrobić min 10 m

Ja mam bardzo proste i mało absorbujące rozwiązanie. Niech kolega wezwie elektryka, najlepiej takiego który może okazać się ważnym świadectwem kwalifikacji (E+pomiary jako minimum). Ów fachowiec niech podłączy urządzenie i wystawi protokół pomiarowy oraz oświadczenie o prawidłowym podłączeniu. To wystarczy w 100%.
  • Poziom 9  
    Strumien swiadomosci swia napisał:
    Kolego skoro silnik ci pobiera 6A ,nie wiem skad o tym wiesz, to podczas rozruchu pobiera ponad 20A i to też uwzględnij żeby ci w ogóle silnik ruszył pod obciążeniem.
    Chociaż 3 fazowe silniki generalnie nie mają z tym problemu.

ze strony producenta
    Zasilanie: 3x16A zabezpieczenie typu C.
    Pobór prądu: max ~ 6.12A.
    https://www.cormak.pl/kompresor-olejowy-cormak-sky-100-400v/produkt-469
  • Moderator
    Wiedza, którą prezentujesz, nie pozwala na stwierdzenie, iż to jest temat dla Ciebie. Nie rozumiesz podstawowych reguł rządzących wykonawstwem instalacji, a to nie jest kwestia obojętna dla bezpieczeństwa zarówno osób korzystających z niej, jak i przebywających w pobliżu. Dlatego dla dobra swojego jak i najbliższej rodziny, zleć wykonawstwo elektrykowi z odpowiednimi kwalifikacjami. To nie jest rzecz droga, nie będzie wiele kosztować, ale będziesz spał spokojnie.

Temat zamykam.