Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trak taśmowy - dusi silnik

shiza34 29 Maj 2016 09:20 3051 33
  • #1 29 Maj 2016 09:20
    shiza34
    Poziom 9  

Witam posiadam trak taśmowy od niedawna, problem polega na tym że silnik mi dusi przy większym drzewie i go grzeje nie wiem czy nie mam złych kół pasowych założonych.A wiec tak piła prędkość 30 m/s , piła pracuje na kołach o średnicy 48 cm silnik 7,5 KW obroty 1445 .Jakie najlepiej koła pasowe zastosować na silniku i wałku?

1 29
  • #2 29 Maj 2016 11:08
    RomanFilipecki
    Poziom 17  

Zmniejsz posuw i obserwuj prąd silnika. Sprawdź także poprawność rozruchu, może nie jest włączony w trójkąt?

0
  • #3 29 Maj 2016 11:18
    shiza34
    Poziom 9  

No problem taki że na minimalnym posuwie też dusi.Silnik był podmieniany na identyczny i dalej dusiło.Bardziej bym obstawiał że obroty mam nie odpowiednie.

0
  • #4 30 Maj 2016 20:55
    shiza34
    Poziom 9  

Mam założone koło pasowe 18 na silniku a 20 na wale napędzającym koło.Myślicie że to złe przełożenie?Jutro będzie elektryk sprawdzi podpięcie silnika,więc sprawdzi ten wątek;)

0
  • #6 30 Maj 2016 21:12
    shiza34
    Poziom 9  

Zmieniałem koła prowadzące piłę wtedy było wszystko rozpinane i składane zmieniłem koła pasowe i od tego momentu silnik dusi silnik jest dobry podmieniałem na identyczny zauważyłem dziś że silnik się bardzo grzeje,

0
  • #8 30 Maj 2016 21:35
    shiza34
    Poziom 9  

Koła prowadzące piłę były dużo większe i gość (magik)który pomagał powiedział żeby zmienić i teraz się dogadać z tym nie mogę.Stare koła poszły do żyda.

Dodano po 8 [minuty]:

Poza tym koło prowadzące piłę było scalone z kołem pasowym teraz jest wałek.

0
  • #9 30 Maj 2016 23:22
    RomanFilipecki
    Poziom 17  

W związku z tym spróbuj sięgnąć do dokumentacji jakiejś taśmówki, odszukaj informację o prędkości piły. Dostosuj swoje przełożenia dla uzyskania podobnej prędkości. Pamiętaj że zawinięcie piły na kole o dużo mniejszym promieniu zużywa dużo więcej mocy i ona przyrasta szybciej niż prędkość liniowa piły. Może tak być że silnik w tym układzie ma zbyt małą moc. Pomocny będzie pomiar prądu.

0
  • #10 01 Cze 2016 14:31
    kosmos99
    Poziom 34  

shiza34 napisał:
    Koła prowadzące piłę były dużo większe

Czyli obroty piły mniejsze i zapotrzebowanie na moc też. Trzeba zmniejszyć posuw lub zwiększyć moc silnika.

0
  • #11 01 Cze 2016 14:49
    Dobromir pomysłowy
    Poziom 18  

shiza34 napisał:
    problem polega na tym że silnik mi dusi przy większym drzewie i go grzeje
    -:) Silnik :), czy drzewo :) A może piła kiepska ,drewno mokre itd.:)

0
  • #12 01 Cze 2016 16:10
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Ok popisali, teraz pytanie o ile obroty się zmieniły i w którą stronę w górę czy w dół.?

0
  • #13 01 Cze 2016 17:22
    shiza34
    Poziom 9  

Piły posiadam firmu KORONET czas pracy piły jest przestrzegany naciąg piły też ustawiany hydraulicznie posuw 2-8 m/min też przestrzegany.Drzewo najczęściej jodła rzadko sosna świerk. Silnik który podmieniałem był z własnym już podpiętym włącznikiem wpięty tylko do wtyczki tez go dusiło.Nie wiem jak obliczyć jakie koła pasowe bo bym zaryzykował i wymienił.Elektryk miał być i cisza dzwonie nie odbiera.Na razie idzie ciękie drzewo a silnik i tak ciepły.

0
  • #14 01 Cze 2016 18:27
    Dobromir pomysłowy
    Poziom 18  

shiza34 napisał:
    A wiec tak piła prędkość 30 m/s

Tak jak koledzy wcześniej pisali sprawdź prędkość piły

0
  • #15 01 Cze 2016 18:37
    shiza34
    Poziom 9  

a jak sprawdzic predkosc piły?musi byc 30 m/s

0
  • #16 01 Cze 2016 18:41
    kosmos99
    Poziom 34  

Jeśli jest dana prędkość silnika, przełożenie i średnica piły to prędkość można obliczyć

0
  • #17 01 Cze 2016 18:59
    Dobromir pomysłowy
    Poziom 18  

Pewnie jak zaznaczysz np. farbą , pisakiem - to się błyskawicznie zmaże ale spróbuj . Oczywiście bez drewna:). Nagraj film , dobre światło :). Puść w zwolnionym tempie. oblicz ile razy przewinęła się kreska z ciągu np. 3 s. Jaką masz dł. piły?

0
  • #18 01 Cze 2016 21:33
    2761720
    Użytkownik usunął konto  
  • #19 02 Cze 2016 01:37
    Dobromir pomysłowy
    Poziom 18  

Tu nie chodzi teorię bo mogą być błędy i to duże. Już nie wspomnę o silniku którego nie jesteśmy pewni. Lepiej praktycznie sprawdzić prędkość.

hephaestus napisał:
    masz 32m/s, czyli tyle ile być powinno
    -Wychodzi deczko więcej + może autor coś źle podał i zrobi się 20-30 % więcej .
    shiza34 napisał:
    Witam posiadam trak taśmowy od niedawna, problem polega na tym że silnik mi dusi
    Czy ciąłeś na tym traku bez kłopotów i czy masz doświadczenie? Czy ta piła jest od nowości u ciebie? Na pewno wszystko dobrze robisz z piłą, dobrze ją eksploatujesz ? Sprawdź u producenta konkretny model co masz . Niby to proste ale może mieć wpływ jeszcze coś innego . Prawdopodobnie wina piły. Zmień piłę

0
  • #20 02 Cze 2016 07:39
    Rezystor240
    Poziom 34  

Może silnik chwilowo nie ma trzech faz i dlatego dusi.
    Spadek napięcia w sieci energetycznej też może być objawem duszenia silnika, mniejsza moc i silnik nie uciągnie traku pod obciążeniem.

0
  • #21 02 Cze 2016 17:15
    shiza34
    Poziom 9  

piłe mam od prawie roku wcześniej ojciec miał tzw (ciapaka) taśm do ciecia mam około 20 i zmieniam co godzinę i 12 h odpoczynku według zaleceń producenta ostrzałke też mam taką jaką zaleca producent.Taśmy mam od nowości wcześniej żadnych problemów.Wcześniej koła były o rozmiarze 52 na zwykłym pasku klinowym teraz nowe koła maja paski płaskie.Na koła pasowe mam też paski nowe takie nacinane jak przy samochodach.

0
  • #22 02 Cze 2016 18:10
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Jako że z mechaniki słaby byłem wrzuciłem do kalkulatora.
    Trak taśmowy - dusi silnik

0
  • #23 02 Cze 2016 19:51
    2761720
    Użytkownik usunął konto  
  • #24 02 Cze 2016 19:57
    Krzysztof Reszka

hephaestus napisał:
    18 cm, to ma koło pasowe na silniku...

Ok , więc koło napędzane przy 200 mm będzie miało 15,33 m/s tak wychodzi .

0
  • #25 02 Cze 2016 20:34
    2761720
    Użytkownik usunął konto  
  • #26 02 Cze 2016 20:52
    Krzysztof Reszka

hephaestus napisał:
    Dalej kiszka,

Nie znam budowy tej maszyny z drewnem nie mam nic wspólnego . Podejrzewałem że te 480 było w starym napędzie . Ale przy 480 to będzie za dużo niż 30 m/s .

0
  • #27 02 Cze 2016 21:01
    Dobromir pomysłowy
    Poziom 18  

Wychodzi 10 % więcej niż powinno ale to w obliczeniach :(. A jak pomyłka autora czy inne błędy to wyskoczy + 15% ale to raczej nie powód dławienia. Skoro taśma ostra, rozwiedziona itd. to jednak elektryczna sprawa , koledzy powiedzieli dokładnie , można jeszcze sprawdzić stan połączeń i przewodów , napięcie przy wyłączonym , na luzie i pod obciążeniem jak dławi .. I zdjęcia.

0
  • #28 02 Cze 2016 21:07
    Krzysztof Reszka

Według mnie wykluczyć błędy silnika i napędu, a na końcu wymienić silnik na mniejsze obroty 1000 obr/min i dopasować przełożenie by wyjść tymi 30 m/s.

0
  • #29 02 Cze 2016 21:52
    shiza34
    Poziom 9  

Zdjęcia będą jutro.Połączenia są dobre zmieniałem silnik który posiada własny włącznik i jest identyczny zamocowałem go i włączyłem do wtyczki dusi tak samo.Mam nadzieje że mnie elektryk jutro nie wystawi to napiszę co z pomiarami.Byłem u gościa który ma podobny tartak i silnik ma 11KW i piłę szerokości 4.5 powiedział że silnik 7,5 KW nie uciągnie piły o szer 4 a ja mam 3.5.

0
  • #30 02 Cze 2016 23:24
    retrofood
    Moderator

Niemal same chaotyczne pomysły, zamiast jednego, konkretnego. Czy to jest forum techniczne, czy targ przekupek?
    Po pierwsze, jeśli jest to forum techniczne, to należy najpierw pomierzyć prądy fazowe w silniku i od tego zacząć analizę sytuacji. Na ile ja znam traki, to silnik 7.5 kW ma prawo być ciepły już po kilkunastu minutach intensywnej pracy. Ważne, aby jego temperatura ustaliła się później i już nie rosła! To można sprawdzić namacalnie.
    Po drugie, czy przestrzegasz reżimu i zaleceń eksploatacyjnych? Smarujesz piłę za każdym uruchomieniem? Czy posuw jest zadawany automatycznie, czy się zepsuł i ktoś go zastępuje na "pchanego"?
    Wyrzucenie pierwotnych kół było pomyłką, piły o drobnych zębach nie potrzebują aż tak wielkich obrotów, natomiast Ty zmniejszyłeś moment obrotowy, to też wpływa na temperaturę pracy. Powtarzam jednak, że miarodajny jest przede wszystkim pomiar prądu fazowego na zasilaniu, jeśli silnik nie ma czujnika temperatury. Można też sprawdzić wtedy obroty silnika pod obciążeniem, na ile odbiegają od znamionowych. Dopiero jak dysponujemy jakimiś danymi, zaczynamy analizować co i dlaczego się dzieje.
    Sprawdzaj też i czyść kanały chłodzące w obudowie, bo trociny potrafią je zapchać w kilkanaście sekund i nie będziesz miał wtedy chłodzenia.

0