Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

MAN TGX - Budowa klimatyzacji postojowej.

Wisnia6 29 May 2016 12:45 4401 3
    Wisnia6
    Level 9  
    Witam, przed kolejnym upalnym latem postanowiłem zabrać się za budowę klimatyzacji postojowej. Ponieważ klimatyzacja sprężarkowa to koszt kilku tysięcy złotych, postanowiłem przeglądać internet w poszukiwaniu pomysłów.

1. Klimatyzator przenośny sprężarkowy (mam na stanie) + agregat prądotwórczy

2. Klimatyzer wodny ok 60w. (250zł)

3. Wentylator, wiatrak do przeróbki, ok (100zł)

1. Pierwszy sposób, na pewno najwydajniejszy ma spore minusy. Do klimatyzatora sprężarkowego potrzebujemy sporo prądu. Przetwornica o ile takową znajdziemy "zarżnie" akumulatory po jednym sezonie, najtańszy agregat prądotwórczy, który to uciągnie - 550zł + każde użycie na 7 godzin 25zł. Żebranie na stacji o prąd z przedłużaczem tez raczej nie wchodzi w grę. Pomijam drobny fakt taszczenia 30kg min raz w tygodniu z domu do ciężarówki.

2. Drugi sposób, gotowy klimatyzer wodny + przetwornica. Niski pobór prądu. Jednak przy upałach rzędu 40/50 stopni, woda w nim zrobi się ciepła i może niewiele dać.

3. Trzeci sposób znalazłem na YT. Wentylator typu wiatrak owijamy z przodu miedzianym przewodem hamulcowym, podłączamy pompkę do fontanny i zanurzamy ją w zimnej wodzie.

Jestem o tyle w lepszej sytuacji, że posiadam oryginalną lodówkę sprężarkową, którą chciałbym wykorzystać do tego projektu.

Nie wiem w jaki sposób klimatyzer pobiera wodę ze zbiornika, jeśli dało by się podłączyć do niego wężyki i zainstalować w lodówce to ta opcja była by najszybsza.

Do trzeciego sposobu też można zainstalować wężyki + woda w lodówce. Sposób bardzo ciekawy, podobno można uzyskać nawet 10,9 stopni nawiewu.
    https://www.youtube.com/watch?v=5NuvzWaBulw

Może ktoś konstruował coś podobnego i może doradzić.
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    piotrek22101
    Level 39  
    Ten ostatni z wentylatorem najlepszy, wodę może ciągnąć pompką taką jak do spryskiwaczy lub z kampingów do zlewu.
    Robiłem ze znajomym kiedyś coś takiego do przyczey kampingowej , działało dobrze.
    hubiwit
    Level 25  
    To może sprężarkę samochodową napędzać silnikiem spalinowym np. takim jak od agregatu? Albo dorobić osoby układ, albo znaleźć jakiegoś magika od klimy, który jest wstanie to podpiąć pod istniejący, z możliwością przełączenia sprężarek elektrozaworami.
    Wisnia6
    Level 9  
    Jeżdżę z naczepą typu chłodna. Silnik mam za plecami. Jednak nie chciał bym poważnie ingerować w układ elektryczny zestawu, nie jest mój.