Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo Y700 - Krótkie Freezy

29 Maj 2016 13:20 2367 36
  • Poziom 5  
    Witam.
    Od około 2 miesięcy jestem posiadaczem laptopa Lenovo Y700. Od jakiegoś czasu zauważyłem, że podczas gier czy przeglądania internetu komputer łapie krótkie freezy (zacięcia na 0,1-1s). Nie jestem pewny, ale wydaje mi się, że problem ten występuje od początku kupienia laptopa. Częstotliwość występowania zacięć występuje różnie, czasem jest to kilka razy w ciągu minuty, a czasem raz na pół godziny. Zaznaczę, że jakość grafiki w grach nie ma wpływu na ten problem (występują nawet gdy mam 300fps+). Temperatury są w normie (oscylują w granicach 50-65°C). Miał ktoś podobny problem lub wie co można z tym zrobić?
    Co robiłem by naprawić ten problem:
    -ustawienia fabryczne (do zera)
    -aktualizowanie sterowników
    -aktualizowanie systemu (Win10)
    -zmiany opcji zasilana
    -zmiany opcji graficznych NVIDIA
    -zmiana sposobu dostarczania aktualizacji Windowsa.
  • Poziom 36  
    Sprawdź dysk jakimś programem diagnostycznym.
  • Poziom 12  
    Być może masz zainstalowanego anty-virusa, który obciąża system.
    Pokaż zrzut ekranu z listą uruchomionych procesów.
  • Poziom 5  
    0 bad sektorów na dysku, dodaje parametry z hd tune:
    Spoiler:

Procesy:
    Spoiler:

Jeśli chodzi o anty-wira to z żadnego nie korzystam(jak miałem też byl ten problem).
  • Poziom 12  
    Ze screenu procesów widać, że masz zainstalowane oprogramowanie producenta laptopa Lenovo - tego typu aplikacje można odinstalować.

Pobierz sobie ten program:
    Process Explorer v16.12

Zainstaluj ten program i posortuj wszystkie procesy pod względem wykorzystania procesora(klik na kolumnę "CPU").
  • Poziom 5  
    Wynik:
    Spoiler:

Wygląda na to, że wszystko ok :/
  • Poziom 12  
    Na poprzednim screenie masz włączony proces "Microsoft Malware Protection..."
    Być może masz zainstalowane dwa anty-virusy tzn. domyślny Windows i coś jeszcze?

Na załączonym screenie masz uruchomione 116 procesów. Ja na swoim komputerze z Windows 7 mam tylko 52.
  • Poziom 5  
    Myślę że z tymi procesami to już kwestia systemu.
    Na komputerze działa jedynie Windows Defender. Wcześniej miałem McAfee.

Graf jak wygląda użycie kompa podczas gry:
    Spoiler:
  • Poziom 33  
    Gdy jest odpalona muzyka, w czasie zacięcia też zaczyna ona tak charakterystycznie się zacinać, czy gra dalej?
  • Poziom 5  
    Muzyka gra dalej bez żadnych zacięć dźwięku.

Dodano po 5 [godziny] 18 [minuty]:

Przed chwilą oglądałem film, również występowały zgrzyty. Czyli można wywnioskować, że te freezy pojawiają się ogólnie podczas działania komputera.

Co może być przyczyną?
    Stawiam tu na dysk, ale sprawdzić go nie mam jak :/
    Ewentualnie sam win10 wariuje...

Pewnie nic to nie da, ale wstawiłem filmik jak to wygląda w praktyce:
    Spoiler:
  • Poziom 10  
    Miałem podobny problem tylko że w Asusie K555LJ-XO666H, przy aktualizacji sterownika ze strony nVidia próbowałem najpierw najnowszego sterownika, skończyło się na chybił trafił i żaden nie podpasował zawsze wyszło to zacinanie się. Dopiero zainstalowanie sterownika oryginalnego który się instaluje razem z systemem przy przywracaniu systemu pomogło. Efekt zniknął właśnie po wgraniu sterownika jaki daje producent na partycji recovery.

Możesz spróbować takiej metody, sterownik możesz również ściągnąć ze strony producenta laptopa ale to na pewno nie będzie ten który jest na partycji recovery mogę się mylić ale tak podejrzewam. Sterowniki na stronie producenta laptopa są o wiele razy lepsze niż ze strony nVidii. A przekonałem się właśnie po tym że jak sam aktualizowałem sterownik ze strony to właśnie takie gówno wychodziło żaden sterownik nie podszedł do karty. Nawet jest tam ostrzeżenie na stronie nVidii żeby zrobić punkt przywracania systemu, bo nie ponoszą za to odpowiedzialność.

Edytowałem.
    Nie cytuj w całości postu poprzedzającego, nie ma takiej potrzeby.
    RADU23
  • Poziom 12  
    Moim zdaniem masz za dużo procesów w systemie. Możesz spróbować jeszcze tego:
    Finding CPU consumer

PS. Spróbuj wyłączyć anty-virusa.
  • Poziom 5  
    Odinstalowałem kartę graficzną, po restarcie kompa windows zainstalował domyślyny sterownik graficzny(z września 2015roku). Nic to nie zmieniło, więc zainstalowałem sterownik ze strony Lenovo również i to nie pomogło. W ostateczności również pobrałem najnowszy ster ze strony Nvidia i tak samo nic.

Odinstalowałem trochę programów co zmniejszyło liczbę procesów, lecz nic to nie pomogło.
  • Poziom 36  
  • Poziom 5  
    Internet kablowy(ze słupa co telefon stacjonarny) z Netii. Łączę się nim za pomocą rutera. Bez względu czy jestem podłączony do niego bezprzewodowo czy RJ45 nie rozwiązuje to mojego problemu.

wg speedtestu śr ping - 23. Download 2,89Mb/s, upload 0,15Mb/s.
  • Poziom 10  
    ZWX360 napisał:
    Odinstalowałem kartę graficzną, po restarcie kompa windows zainstalował domyślyny sterownik graficzny(z września 2015roku). Nic to nie zmieniło, więc zainstalowałem sterownik ze strony Lenovo również i to nie pomogło. W ostateczności również pobrałem najnowszy ster ze strony Nvidia i tak samo nic.

Odinstalowałem trochę programów co zmniejszyło liczbę procesów, lecz nic to nie pomogło.

Nie usuwaj urządzenia, usuń sterownik przez dodaj/usuń programy. Później znajdź foldery nvidia przez szukaj pliki/foldery powiązane z nazwa nvidia i je usuń ręcznie. Tylko nie usuwaj z dysku C plików co są od lenowo. Musisz uważać przy usuwaniu, bo na C jest właśnie oryginalny sterownik rozpakowany przeważnie w folderze NVIDIA. Po usunięciu wszystkiego jak już opcja szukaj nic nie znajdzie zainstaluj z C/NVIDIA sterownik lub nawet ściągnij go ze strony producenta widziałem na ich stronie że jest jeden to go ściągnij i zainstaluj.
  • Poziom 5  
    Cytat:
    Nie usuwaj urządzenia, usuń sterownik przez dodaj/usuń programy. Później znajdź foldery nvidia przez szukaj pliki/foldery powiązane z nazwa nvidia i je usuń ręcznie. Tylko nie usuwaj z dysku C plików co są od lenowo. Musisz uważać przy usuwaniu, bo na C jest właśnie oryginalny sterownik rozpakowany przeważnie w folderze NVIDIA. Po usunięciu wszystkiego jak już opcja szukaj nic nie znajdzie zainstaluj z C/NVIDIA sterownik lub nawet ściągnij go ze strony producenta widziałem na ich stronie że jest jeden to go ściągnij i zainstaluj.

Nie pomogło :/

Cytat:
    Może to pomoże:
    How to fix windows 10 Freezing

To może być również wina sterowników:
    windows 10 freezing when playing games

Zaktualizowałem wszystkie sterowniki, dalej to samo.
  • Poziom 36  
  • Poziom 12  
    Podaj model karty graficznej.
  • Poziom 5  
    Cytat:
    ZWX360 napisał:

To jest stanowczo za mało.

Wiem że ten internet należy do szybkich lecz mam go już od dobrych 5-6lat i wcześniej nie miałem z nim problemów.

//
    Moja karta graficzna to gtx960m 4gbGB.

Dodano po 5 [minuty]:

Może to coś dyskiem, dziwi mnie ilość partycji na nim:
  • Poziom 36  
    [quote="ZWX360"]
    Cytat:
    ZWX360 napisał:

To jest stanowczo za mało.

Wiem że ten internet należy do szybkich lecz mam go już od dobrych 5-6lat i wcześniej nie miałem z nim problemów.

Momentami może być wolniej a mimo że średnia jest ok i z tego powodu frezy, posiadasz możliwość sprawdzenia na innym?
  • Poziom 10  
    Co ma internet do gry? przecież nie gra online tylko offline.

Edytowałem.
    Nie cytuj w całości postu poprzedzającego, nie ma takiej potrzeby.
    RADU23
  • Poziom 5  
    W domu mam 3 komputery i ten sam internet. Tylko ja mam problem na swoim laptopie.

Dodano po 1 [godziny] 41 [minuty]:

To jest nieco dziwne, ale zauważyłem że po wyłączeniu neta lagi jakby ustają.
    Zawsze wszystko testowałem z włączonym internetem o dziwo gdy grałem bez internetu ilość zcin zmniejszyła się jakby do 0.
  • Poziom 36  
    ZWX360 napisał:
    To jest nieco dziwne, ale zauważyłem że po wyłączeniu neta lagi jakby ustają.Zawsze wszystko testowałem z włączonym internetem o dziwo gdy grałem bez internetu ilość zcin zmniejszyła się jakby do 0.

No i powoli dochodzimy do sedna sprawy, prawdopodobną przyczyna pochodzi z sieci, proponuję przeniesienie tematu do pogotowia anty wirusowego.
  • Poziom 10  
    A mi jak oryginał się zainstalował nowy sterownik, przy instalacji wziąłem opcję zalecaną. 2/4FPS więcej w ETS2 :D i widać w grafice różnicę.

ZWX360
    Tak jak pisałem wcześniej, miałem taką awarię i sterownik grafiki był tego przyczyną. Nawet windowsa na nowo zainstalowałem i od razu zrobiłem kopie systemu(punkt przywracania sytemu) zanim zacząłem na nowo ze sterownikami się bawić.
    A ten z 23maja co teraz wyszedł dał efekt:D :shocked!: :shocked!: nvidia :spoko:
  • Poziom 5  
    Wyczyściłem cały dysk i zainstalowałem czystego windowsa bez oprogramowania Lenovo i programów śmieci. Już myślałem że problem ustąpi, niestety jak był tak jest :/

Zastanawiam się czy by samemu nie otworzyć go i nie posprawdzać. Takie przycinki może powodować niedokręcona śrubka np. przy procesorze.
  • Poziom 12  
    To zapewne wina sterownika albo samej gry...