Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napięcie a prawo kirhoffa.

Qjr 29 Maj 2016 18:42 486 7
  • #1 29 Maj 2016 18:42
    Qjr
    Poziom 5  

Witam.
    Projektuje swój pierwszy układ elektroniczny i poległem na prawie Kirchhoffa.
    Mam zasilanie 6 V które rozgałęzia się na 3 odnogi, do jednej z odnóg mam przypięty element wymagający 5 V.
    Prawo Kirchhoffa mówi o prądzie, czy napięcie też się zmieni i będzie wynosić 2 V na każdej odnodze?
    Gdy podłączymy szeregowo baterie to dostaniemy sumę napięć, logiczne jest, że gdy znów podłączymy jakieś odnogi do głównego węzła to napięcie w odnogach powinno spaść? Tak mi podpowiada intuicja, jak jest naprawdę?

Wiem że pewnie dla was jestem zielony ale pożądam wiedzy. :P

0 7
  • #2 29 Maj 2016 18:50
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

W ,,odnodze" wymagającej 5 V zastosuj rezystor i diodę Zenera 5 woltową. Tu Prawo Kirhoffa nie ma zastosowania.

0
  • #3 29 Maj 2016 19:07
    Xantix
    Poziom 39  

Qjr napisał:
    Mam zasilanie 6V które rozgałęzia się na 3 odnogi, do jednej z odnóg mam przypięty element wymagający 5V.
    Prawo kirhoffa mówi o prądzie, czy napięcie też się zmieni i będzie wynosić 2V na każdej odnodze?
    Gdy podłączymy szeregowo baterie to dostaniemy sumę napięć, logiczne jest że gdy znów podłączymy jakieś odnogi do głównego węzła to napięcie w odnogach powinno spaść? Tak mi podpowiada intuicja, jak jest naprawdę?

A możesz narysować to co opisujesz?

Dodano po 1 [minuty]:

Qjr napisał:
    Prawo kirhoffa mówi o prądzie

Pierwsze tak. Drugie Prawo Kirchhoffa mówi o napięciach w oczku obwodu.

0
  • #4 30 Maj 2016 14:38
    Qjr
    Poziom 5  

Cytat:
    zastosuj rezystor i diodę Zenera 5 woltową

A nie lepiej stabilizator napięcia na 5V?
    Cytat:
    A możesz narysować to co opisujesz?

Napięcie a prawo kirhoffa.

0
  • #5 30 Maj 2016 14:52
    Xantix
    Poziom 39  

Tu masz połączenie równoległe - w każdej gałęzi obwodu napięcie będzie takie samo i równe 6 V. Tylko prąd może się różnić w poszczególnych gałęziach (w zależności od obciążenia gałęzi).

Qjr napisał:
    Cytat:

zastosuj rezystor i diodę Zenera 5 woltową

A nie lepiej stabilizator napięcia na 5V?

Zwykły, popularny stabilizator w rodzaju 7805 się nie nadaje. On wymaga minimalnej różnicy napięć we-wy = 3 V, natomiast ty masz tylko 1 V - zatem stabilizator nie będzie pracował poprawnie.
    Jeśli już stosować stabilizator to LDO, np. taki:
    http://www.tme.eu/pl/details/lm2931az50r/stab...s/?brutto=pl&gclid=CP2sxJXrgc0CFebbcgodreoFiQ
    Chociaż jeśli prąd obciążenia będzie wynosił kilka/kilkadziesiąt mA to można zastosować po prostu prosty stabilizator na diodzie Zenera jak podał kolega wyżej.

0
  • #6 30 Maj 2016 16:26
    Qjr
    Poziom 5  

Ten stabilizator napięcia ma tolerancje 0.3V na każdym pinie
    http://www.tme.eu/pl/details/mcp1826s-5002ed/...ne-ldo/microchip-technology/mcp1826s-5002edb/
    Poza tym daje 1A prąd wyjściowy. Czyli będę miał duży zapas.

Myślę by go podpiąć zaraz za zasilaniem, dzięki temu będę przynajmniej wiedział jaki mam prąd wyjściowy, dzięki temu będę mógł dobrać odpowiednie rezystory dla odpowiednich układów.

Skoro będzie za zasilaniem a przed rozgałęzieniem to czy w każdej gałęzi będzie płynął prąd 0,3A czy też zależne jest to od poboru w każdej odnodze?

Dobrze rozumuje?

--- dop ---

Ten temat uzmysłowił jak to działa https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2415555.html

0
  • #7 30 Maj 2016 21:36
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

Chryste Panie, wszystko dwa albo i więcej razy trzeba powtarzać ! Masz trzy ,,odnogi" , wszystko zasilane z 6 woltow.(węzeł) W jednej ,,odnodze" potrzeb.ujesz 5 woltow, tak ?? Wiec w ta ,,odnogę" wepnij rezystor szeregowy, a za rezystorem do masy diodę Zenera 5V, na której ,,odłoży'' Ci się pożądane 5 woltow. Rozumiesz teraz ?? Na pozostałych ,,odnogach" pozostanie 6 woltów

0
  • #8 28 Cze 2016 20:59
    atom1477
    Poziom 43  

Qjr napisał:
    Ten stabilizator napięcia ma tolerancje 0.3V na każdym pinie
    http://www.tme.eu/pl/details/mcp1826s-5002ed/...ne-ldo/microchip-technology/mcp1826s-5002edb/

0.3V to nie jest "tolerancja na na każdym pinie."
    Nie wiem gdzie to dokładnie znalazłeś, ale domyślam się że znalazłeś to w tabelce absolute maximum ratings i podane tam jest napięcie ujemne -0.3V.
    Ale to nie ma nic wspólnego z napięciami podczas normalnej pracy stabilizatora.

0