Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rurki do gazu dla ciśnienia roboczego 200 bar.

supchem 29 Maj 2016 19:01 1746 20
  • #1 29 Maj 2016 19:01
    supchem
    Poziom 21  

Witam
    Gdzie mogę kupić rurki z odpowiednimi złączami, które będą mogły pracować przy ciśnieniu do 200 bar lub czy można takie rurki samemu zrobić? Rurki mają służyć do połączenia 15 butli w wiązkę i następnie doprowadzić gaz do reduktora. Gazem będzie tlen. Średnica rurek jaką potrzebuję to ok. 6 mm. Rurki mają doprowadzić tlen od każdej butli do listwy zbiorczej zbudowanej z trójników używanych w hydraulice siłowej (ciśnienie robocze do 500 bar), następnie będzie zawór kulowy i wyprowadzenie do reduktora centralnego.
    Wiem że armatura do tlenu powinna być odtłuszczona ale stosowałem już dokładnie wyczyszczone, nowe elementy hydrauliki siłowej i nigdy nie było z tym problemu.
    Sam buduję wiązkę ponieważ oryginalne są bardzo drogie. Każda butla będzie wyposażona w zawór więc nigdy nie będę zostawiał ciśnienia w zrobionym przeze mnie układzie gdy wiązka nie będzie używana.
    Jeśli nie rurki to mogą być też przewody elastyczne ale one są chyba dużo droższe przy takich ciśnieniach, a zależy mi na w miarę przystępnej cenie.
    Jestem otwarty także na inne propozycje połączenia butli. Praca każdej z nich z reduktorem butlowym i połączenie ich po stronie niskiego ciśnienia odpada, ponieważ takie reduktory dają ciśnienie max 10 bar na wylocie, a ja potrzebuję do 20 bar.

0 20
  • Sklep HeluKabel
  • #2 29 Maj 2016 21:03
    Atreyu Makiavel
    Poziom 34  

O odległościach coś wspomnisz? Koszty chyba nie są obojętne.
    Stalowe rury nie przeszły przez głowę? Elastyczne połączenia moim zdaniem lepsze. Co miałeś na myśli z tym odtłuszczeniem?

0
  • #3 29 Maj 2016 21:27
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  
  • Sklep HeluKabel
  • #5 29 Maj 2016 22:22
    2761720
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 29 Maj 2016 22:38
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

Pytanie na marginesie - do czego ten tlen i jaki jego rodzaj ? Techniczny czy medyczny ? Co do rurek stalowych - zgoda, co do hydraulicznych przewodów giętkich (węży) do tlenu, nawet nowych - zgłaszam do Moderatora, bo szykujecie sobie katastrofę.

Dodano po 4 [minuty]:

Atreyu Makiavel napisał:
    Co miałeś na myśli z tym odtłuszczeniem?
    A jak myślisz ?? :cry:

0
  • #7 30 Maj 2016 00:26
    supchem
    Poziom 21  

Atreyu Makiavel napisał:
    O odległościach coś wspomnisz?

Odległości myślę że do 1 m. Jest to wiązka butli o "wymiarach" 3 x 5 butli, wszystko nie przekracza rozmiarów euro palety.
    Atreyu Makiavel napisał:
    Stalowe rury nie przeszły przez głowę?

Przeszły ale to muszą być cienkie stalowe rurki z wykonaną spiralą kompensującą zmiany długości. Nie mogę zastosować zwykłych rur np. 1/2 cala bo butle nie zawsze są takiej samej wysokości, nie ustawię ich tak równo, w trakcie transportu się ruszają i oczywiście wydłużają pod wpływem ciśnienia, powstawałyby niekorzystne naprężenia.
    Atreyu Makiavel napisał:
    Co miałeś na myśli z tym odtłuszczeniem?

Poczytaj w Internecie co się dzieje z tłuszczami w czystym tlenie. ;)
    Krzysztof Kamienski napisał:
    Pytanie na marginesie - do czego ten tlen i jaki jego rodzaj
    Tlen techniczny do palnika i lancy tlenowej.
    Co do rurek stalowych - zgoda, co do hydraulicznych przewodów giętkich (węży) do tlenu, nawet nowych
    Węży hydraulicznych do tlenu nawet bym nie próbował stosować, nie wiadomo co by się stało z gumą nie dobraną do tlenu, szczególnie przy takim ciśnieniu.
    hephaestus napisał:
    Skoro już stosujesz elementy hydrauliki siłowej to możesz zastosować nierdzewne rury, kształtki przeznaczone do tego samego celu:

Takie rury właśnie planowałem zastosować, tylko jak dospawać do nich odpowiednie złączki tak by spawy były odpowiednio wytrzymałe?
    Rurki do gazu dla ciśnienia roboczego 200 bar.
    Chodzi mi o coś podobnego jak na tym zdjęciu. Tu wydaje się że zastosowano trójniki do których rury są po prostu przykręcone, czy dobrze widzę?

0
  • #8 30 Maj 2016 00:34
    mychaj
    Poziom 30  

Takie samoróbki to proszenie się o wypadek. Jak chcesz przeskoczyć UDT na instalację wysokiego ciśnienia? Co z atestami na armaturę?
    Bez problemu można w firmie zamówić tzw. wiązki butlowe z dowolnym gazem już połączone w koszu z wszystkimi atestami i co najważniejsze - bezpieczne w uzytkowaniu.

0
  • #9 30 Maj 2016 01:12
    supchem
    Poziom 21  

mychaj napisał:
    Takie samoróbki to proszenie się o wypadek. Jak chcesz przeskoczyć UDT na instalację wysokiego ciśnienia? Co z atestami na armaturę?
    Bez problemu można w firmie zamówić tzw. wiązki butlowe z dowolnym gazem już połączone w koszu z wszystkimi atestami i co najważniejsze - bezpieczne w uzytkowaniu.

Skąd wiesz że potrzebuję papiery z UDT? Wiązka będzie użytkowana tylko przeze mnie więc ich nie potrzebuję, a butle w niej będę wymieniał każdą z osobna więc będą legalizowane.
    mychaj napisał:
    Takie samoróbki to proszenie się o wypadek.
    Nie wypisuj głupot, obecnie produkuje się wiele bubli, które jakimś cudem są dopuszczane do użytku ale już po chwili stają się niebezpieczne bo ulegają uszkodzeniu. Samoróbki często chociaż nie przeszły żadnych badań są znacznie lepiej wykonane i pewniejsze niż fabryczne.
    mychaj napisał:
    Co z atestami na armaturę?
    Przecież nie będę sam robił armatury tylko ją kupię, skoro ją sprzedają tzn. że ma atesty.
    mychaj napisał:
    Bez problemu można w firmie zamówić tzw. wiązki butlowe

Jak Cię na to stać to sobie zamów, ja dopiero zaczynam, nie stać mnie więc kombinuję.
    Poza tym wątpię by pęknięcie rurki od wiązki czy podobna awaria była jakoś specjalnie groźna, wiązka będzie trzymana i używana na wolnym powietrzu, pęknie to zakręcę butle i się naprawi. Nieodtłuszczona armatura to też nie zagrożenie, po dokładnym wyczyszczeniu zostanie w całości powiedzmy gram tłuszczu, jego wybuch w tlenie, rozłożony na takim dużym obszarze rur byłby nawet niesłyszalny.
    Jak chcesz mieć wszystko z atestami, dokumentacją UDT itd. to sobie za to płać i miej bo się nasłuchałeś że to gwarantuje bezpieczeństwo. Ja zadałem konkretne pytanie na forum jak coś zrobić i takich odpowiedzi oczekuję, a nie "kup nowe bo będzie mieć atest".

0
  • #10 30 Maj 2016 01:19
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

supchem napisał:
    Nieodtłuszczona armatura to też nie zagrożenie, po dokładnym wyczyszczeniu zostanie w całości powiedzmy gram tłuszczu, jego wybuch w tlenie, rozłożony na takim dużym obszarze rur byłby nawet niesłyszalny.
    Ty tak na poważnie ?? Czy tylko kpiny z nas sobie urządzasz i jajca ?

1
  • #11 30 Maj 2016 01:34
    supchem
    Poziom 21  

Ty tak na poważnie ?? Czy tylko kpiny z nas sobie urządzasz i jajca ?

A co Twoim zdaniem stanie się gdy wybuchnie 1 gram tłuszczu znajdujący się na powierzchni kilku metrów rurki? Nie, nie robię sobie jaj, po prostu mam pewne doświadczenie.
    Bo widzicie, teoria jedno, a praktyka drugie. Miałem okazje widzieć jak zachowują się tłuszcze w czystym tlenie. By doszło do wybuchu muszą być spełnione dość specyficzne warunki. Same śladowe ilości tłuszczu znajdujące się np. na gwintach nie wybuchały, a tylko się utleniły, często nawet nie doszło do zapłonu.
    Dajmy z resztą spokój tym kwestiom skoro już stosowałem taką armaturę do tlenu i żyję, a wiązkę tak czy inaczej będę sam robił wiec chyba lepiej jak ktoś doradzi jak zrobić. Dokładnie ją czyściłem i nic się nie działo. Przecież sprzedawane w sklepach węże do tlenu i inne elementy też nie są trzymane w sterylnych warunkach, też nierzadko się coś do nich dostanie i użytkownicy palników masowo przez to nie giną.
    To jak z tym wykonywaniem połączeń? Czy lutowanie by się tu nadawało, czy stosować trójniki skręcane?

0
  • #12 30 Maj 2016 02:10
    Atreyu Makiavel
    Poziom 34  

supchem napisał:
    Poczytaj w Internecie co się dzieje z tłuszczami w czystym tlenie.

Ja wiem, tylko zastanawiało mi o jakim tłuszczu prawisz - że niby skąd miałby się wziąć.
    Skoro chcesz aby to było mobilne to wyobrażasz sobie to skręcać i rozkręcać, kilka butli ileś razy? Gdzie szczelność chcesz zachować na śrubunkach? Ile to czasu i zachodu. Rozumiem butlę wymienić jedną na jakiś czas ale cały zestaw rozkręcać i skręcać co jakiś czas?

0
  • #13 30 Maj 2016 02:13
    supchem
    Poziom 21  

Skręcanie i rozkręcanie tylko do wymiany butli. Nie jest to dla mnie jakiś specjalny problem. Wiązka będzie na przyczepce.
    Skupmy się na tym jaką armaturę zastosować i gdzie ją kupić.

0
  • #15 30 Maj 2016 07:08
    mychaj
    Poziom 30  

Cytat:
    Skąd wiesz że potrzebuję papiery z UDT? Wiązka będzie użytkowana tylko przeze mnie więc ich nie potrzebuję, a butle w niej będę wymieniał każdą z osobna więc będą legalizowane.

Cała wiązka podlega legalizacji przez UDT. Bez względu kto i gdzie z tego korzysta.
    Cytat:
    Nie wypisuj głupot, obecnie produkuje się wiele bubli, które jakimś cudem są dopuszczane do użytku ale już po chwili stają się niebezpieczne bo ulegają uszkodzeniu. Samoróbki często chociaż nie przeszły żadnych badań są znacznie lepiej wykonane i pewniejsze niż fabryczne.
    Lubię takich ludzi którzy generalnie maja w nosie zdrowie i życie innych ludzi bo uważają że wiedzą lepiej.A przepisy są dla matołków.
    Cytat:
    Wiązka będzie na przyczepce.

Jeszcze podpadasz po ADR.
    Samochodem też jeździsz bez OC i badań technicznych bo cię nie stać?
    Poszukaj złączek baryłkowych w firmach od gazów medycznych.
    Kiedyś kupowałem rurki stalowe do instalacji hydraulicznych - trochę było roboty z gięciem ale dawały radę. Może PONAR lub HYDRO Bielsko-b?
    Link
    Mają też złączki , na stronie domowej jak obliczyć wytrzymałość.

0
  • #16 30 Maj 2016 08:27
    cirrostrato
    Poziom 36  

Są sklepy z wyposażeniem spawalniczym (np. w Warszawie podjechał bym do PERUN-a na Grochowskiej) i tam bym załatwił temat od ręki, po co kombinować.

0
  • #17 30 Maj 2016 11:17
    2761720
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 30 Maj 2016 15:19
    supchem
    Poziom 21  

Dziękuję za odpowiedzi. Będę musiał pojechać do jednej z tych firm i tam załatwić sprawę bo przez internet to ciężki zrobić.
    Jeszcze pomyślałem że może jakaś firma oferuje reduktory butlowe z ciśnieniem wylotowym do 20 bar. Gdyby te reduktory były w cenie ok. 200 zł/szt. to zamiast kupować jeden centralny za 2400 zł kupiłbym 12 butlowych za tą samą cenę i zrobił wiązkę 12 butli. Przy takim rozwiązaniu połączenia byłyby poddawane ciśnieniu 20 bar, a to już nie problem.

0
  • #19 31 Maj 2016 13:51
    supchem
    Poziom 21  

Witam ponownie. Znalazłem jednaj inne rozwiązanie. Firma Perun oferuje reduktory butlowe RBT-3-z których ciśnienie max. wylotowe wynosi 30 bar. Ich cena to ok. 330 zł /szt. Planowałem zrobić wiązkę 12 lub 15 butli by nie rozkręcać jej często ale skoro są takie reduktory to kupię 4 szt. i zrobię taką małą wiązkę, być może poszerzę ją w przyszłości do 6 butli. Połączenia które będę wykonywał będą poddawane ciśnieniu do 30 bar, a to już nie kłopot.
    Dziękuję jednak za wszelką pomoc i pozdrawiam.

0
  • #20 31 Maj 2016 20:49
    piotr_boncza
    Poziom 29  

Zainteresowanym podobnymi eksperymentami polecam zapoznanie się z tym wątkiem: http://www.technikanurkowania.pl/forum/viewtopic.php?p=48519#48519
    Skutki niezachowania czystości tlenowej są zazwyczaj efektowne i tylko kwestią szczęścia pozostaje, czy ocalejemy. Czystość tlenowa to nie tylko smary, ale i właściwe materiały, uszczelki grzybków, oringi. Wszystkim prezentującym głos rozsądku dziękuję :-)

0
  • #21 31 Maj 2016 21:28
    supchem
    Poziom 21  

Widziałem ten film. Koleś podgrzewał podobno zawór butli palnikiem bo ciężko się zamykał.
    Jakie eksperymenty? Nierdzewnych nypli nie mogę do tlenu niby zastosować jak dokładnie wyczyszczę? Co to, niby węże tlenowe w sklepach są trzymane w sterylnych warunkach a jak ucinają to odtłuszczonym nożem?
    Pytałem jak zrobić, a nie czy to bezpieczne, poza tym już rozwiązanie znalazłem a za reduktorem zastosuję rozgałęźniki stworzone do tlenu. Wszystko więc będzie tak jak powinno. O to że nakrętki po stronie niskiegio ciśnienia dokręcę ja, a nie pracownik firmy produkującej sprzęt spawalniczy już się chyba nie przyczepicie?
    Zapewne tym Panom którzy się tak czepiali reduktor do butli po wymianie przykręca fachowiec z uprawnieniami i jeszcze potem sprawdza UDT.
    Co chciałem to sie dowiedziałem, temat zamykam.

1