Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Inne] Potrzebuje schemat do inwertera Samsung SyncMaster 172X - BN44-00103A

Glica 06 Lip 2016 17:50 4383 47
    mariuszw19640717
    Poziom 35  
    Glica napisał:
    ale tranzystorów nie można sprawdzić zamontowanych w układzie.

Można, parę lat tak sprawdzam, czasem jak inny element bocznikuje należy podnieść jedną nogę, lub ten bocznikujący element jedną stroną.
    Glica napisał:
    W układzie na zakresie dioda miał przebicie Emiter-Colektor w dwie strony, a po wylutowaniu okazał się dobry.

"Przebicie",czyli co miernik pokazywał zwarcie?
    Glica napisał:
    Czyli B-E-C jest jakieś wskazanie lecz brak przebicia i na odwróconych końcówkach brak wskazań między B-E-C.

Jak miernik pokazuje prawidłowe wartości to, tranzystor jest sprawny, a nie jak pokazuj ,,jakieś wskazania".
    Glica napisał:
    Muszę więc wylutować wszystkie podejrzane tranzystory i diody ponieważ są podwójne i mogą łapać lewy sygnał.

Jak wolisz demontować to, demontuj, tylko czy płyta to wytrzyma.
  • TermopastyTermopasty
    Glica
    Poziom 8  
    Wydaje mi się że twoja metoda sprawdzi się na elementach starszego typu. Bo jak mam podnieść jedną nogę np. tranzystora smd którego nóżki trzeba szukać pod lupą? - no wybacz ale chciałbym to zobaczyć. Nie jestem elektronikiem i nie znam sposobów na takie operacje aby czegoś nie uszkodzić.
    Natomiast wyjaśniam wcześniejszy wpis. Robiąc pomiar w zakresie dioda z buzerem na wyświetlaczu pokazuje wartość '1' - przy robieniu pomiaru tranzystora pokazuje wartość np. między B-E 1025 na krótko i spada do wartości '1' - między B-C od razu buzer i po odwróceniu końcówek pomiarowych B-C też od razu buzer, a po wylutowaniu zachowywał sie prawidłowo,
    a przebicie jak to nazwałem to sygnał buzera.
    mariuszw19640717
    Poziom 35  
    Glica napisał:
    Wydaje mi się że twoja metoda sprawdzi się na elementach starszego typu.

Tak, przy montażu przewlekanym jest łatwiej.
    Glica napisał:
    Bo jak mam podnieść jedną nogę np. tranzystora smd którego nóżki trzeba szukać pod lupą?

Odessać cynę i delikatnie podnieść nóżkę np. igłą.
    Glica napisał:
    między B-E 1025 na krótko i spada do wartości '1'

Jak przy odwrotnym podłączeniu sond są prawidłowe wskazania to, tranzystor sprawny.
    Glica napisał:
    między B-C od razu buzer i po odwróceniu końcówek pomiarowych B-C też od razu buzer, a po wylutowaniu zachowywał sie prawidłowo,

Tu należy ustalić jaki element powoduje działanie buzera i dlaczego, czyli analiza połączeń i wartości elementów, można rozrysować fragment schematu.
    000andrzej
    Poziom 37  
    Ja tylko dodam do przedmówcy, że tzw "buzer"wskazuje zwarcie w przypadku małej rezystancji. A to zależy od miernika. Jest to rząd wielkości kilkadziesiąt Om. W tym przypadku Omomierz wskaże, czy jest tam 0Ω czy np 40Ω. Sporo można wstępnie wyeliminować, aczkolwiek wiadomo, że nie wszystko. Trzeba też wziąć pod uwagę,że bipolarne inaczej wskażą na mierniku niż polowe.
    Glica
    Poziom 8  
    Sprawdzę jeszcze twoją metotą, choć mało prawdopodobne że uda mi się odessać wystarczająco lut aby moża było unieść nóżkę. Ok. ale spróbować można.
  • TermopastyTermopasty
    mariuszw19640717
    Poziom 35  
    Glica napisał:
    Sprawdzę jeszcze twoją metotą,

To nie jest moja metoda, tylko ją stosuję.
    Czy udało się ustalić, który element powoduje działanie ,,buzera"?
    Glica
    Poziom 8  
    Tak, to tranz 2F oznaczony na płycie jako Q213, wlutowany a wymontowany już nie - sorki ale jeszcze wszystkich elementów nie sprawdziłem. Mam tu diody i tranzystory w takich samych obudowach więc dużo czasu zabiera mi ich zdekodowanie ,a wiele czasu nie mam hmm(praca)
    Mam natomiast ważne dla mnie pytanie. Czy w trakcie badania tranzystora odczyt na wyświetlaczu powinien zatrzymać się, np. 820(na zakresie dioda) bo u mnie jest tylko chwilowy i zeruje się. Tzn. wyświetlacz pokazuje wartość 1.

Dodano po 46 [minuty]:

Hmm...za mało jest wiadomości w necie odnośnie sprawdzania elementów smd. Nie wiadomo jak powinny wyglądać odczyty pomiarowe np. multimetrem, zarówno tranzystorów jak i diod np. C3, B3
    mariuszw19640717
    Poziom 35  
    Glica napisał:
    Tak, to tranz 2F oznaczony na płycie jako Q213, wlutowany a wymontowany już nie

A jak dotykasz tych padów na płycie bez tranzystora ,,buzer", też działa, piszczy ?
    Glica napisał:
    Czy w trakcie badania tranzystora odczyt na wyświetlaczu powinien zatrzymać się, np. 820(na zakresie dioda) bo u mnie jest tylko chwilowy i zeruje się. Tzn. wyświetlacz pokazuje wartość 1.

W kierunku przewodzenia tak, w kierunku zaporowym ma być 1, inne wskazania tranzystor uszkodzony.
    Prawidłowy zakres wskazań w załączniku.
    Glica napisał:
    Hmm...za mało jest wiadomości w necie odnośnie sprawdzania elementów smd.

Zasada działania tych elementów jest taka sama i tak samo się je sprawdza, problemem jest tylko ich rozmiar.
    Glica napisał:
    C3, B3

Jaka obudowa?
    mariuszw19640717
    Poziom 35  
    Źle zapytałem dopytam co to jest, te C3, B3 tranzystor, dioda?
    000andrzej
    Poziom 37  
    Według kodu C3 w SOT23 to SST113 odowiednik to J113 swiching jfet
    D3 - BCW33 - tranzystor odpowiednik to BC108c
    Glica
    Poziom 8  
    Do OOOandrzej, dzięki za podpowiedz bo dowiedziałem się że C3 i B3 to tranzystory Jfet i chyba inaczej sprawdza się takie elem. Myślałem że jest inaczej bo na płycie ich oznaczenia to np. "D"230 i to jest dioda, a dla tranzystora to np. "Q"212.
    No i tyle że zamienników w tradycyjnych obudowach nie zamontuje bo za mało miejsca.
    mariuszw19640717
    Poziom 35  
    Glica napisał:
    Do OOOandrzej, dzięki za podpowiedz bo dowiedziałem się że C3 i B3 to tranzystory Jfet i chyba inaczej sprawdza się takie elem.

Link
    Link
    Link

000andrzej napisał:
    Myślałem że jest inaczej bo na płycie ich oznaczenia to np. "D"230 i to jest dioda, a dla tranzystora to np. "Q"212.

Oznaczenie ,,Q" to, tranzystor, a ,,D" to dioda.
    Nie bardzo rozumie dlaczego nie próbujesz ustalić co powoduje zwarcie na Q213.
    Glica
    Poziom 8  
    No tak, tylko że ja nie jestem elektronikiem, dlatego proszę o pomoc ...
    000andrzej
    Poziom 37  
    mariuszw19640717 napisał:

000andrzej napisał:
    Myślałem że jest inaczej bo na płycie ich oznaczenia to np. "D"230 i to jest dioda, a dla tranzystora to np. "Q"212.

Ja tego nie napisałem. Coś Ci się poknociło przy cytowaniu. :)
    mariuszw19640717
    Poziom 35  
    000andrzej napisał:

Ja tego nie napisałem. Coś Ci się poknociło przy cytowaniu.

Tak oczywiści, że nie przepraszam, coś się pomieszało.

Glica napisał:
    No tak, tylko że ja nie jestem elektronikiem, dlatego proszę o pomoc ...

Też nie jestem.
    Musisz ustalić, który element powoduje piszczenie buzera, na odległość bez schematu nie da się tego zrobić.
    Sprawdź, czy elementy połączone z Q213 mają prawidłowe wartości.
    dzimi
    Moderator
    Postów bez liku - a końca naprawy nie widać...
    Może od początku:
    - czy zewnętrzny zasilacz jest wydolny?
    - czy układy stabilizujące na płytce inwertera i logiki dają odpowiednie napięcie?
    - czy są napięcia zasilające procesor, pamięć itd?
    - czy pojawia się sygnał On/Off na inwerter...
    Glica
    Poziom 8  
    No tak, widzę że moderator jest niecierpliwy, ale może i racja że to długo trwa.
    Gdyby czytał też moje odpowiedzi to wziąłby pod uwagę że z elektroniką nie mam do czynienia i trudno wszystko od razu ogarnąć.
    Ale odpowiadam - do "dzimi" - Zasilacz sprawdzony pod obciążeniem, jest ok.
    Na inwerterze jest sygnał on/off i na wyjściu z trafo wysokie nap. ale po przyłożeniu sond od miernika w/n zanika.
    Do procka napięcie dochodzi od 12 o ile dobrze pamiętam - 14V. Na wyjściu też były różne wartości których teraz nie pamiętam.
    Co do pomiaru stabilizatorów i innych elementów to jestem zmuszony kupić inny miernik bo uważam że z tym co posiadam za wiele nie pomierze.
    Rezystor R277 przy Q213 na płycie wykazuje ciągłość, czyli buzer, a po wylutowaniu w/g jego parametrów 85B to 7.5kohm a mój miernik pokazuje takie wartości (wciąż zmienne)że nie jestem w stanie zrobić dokładnych pomiarów.
    Ponad to wiele innych rezystorów zachowuje się podobnie,czyli buzer ,więc muszę zaopatrzyć się w lepszy miernik.

Pozostaje mi na razie bardzo podziękować zainteresowanych za wszelką pomoc (bo wiele się dowiedziałem i nauczyłem) i jeżeli to możliwe temat zawiesić do momentu aż sprawdzę wszystkie wasze wskazówki.