Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] ONKYO A-8850 - Ciche szumy i trzaski w lewym kanale

29 Maj 2016 22:37 636 3
  • Poziom 10  
    Witam. Panowie usłyszałem mały problem w moim ONKYO.
    Dzieje się coś w lewym kanale.
    Postaram się opisać problem jak najlepiej potrafię:
    - słychać delikatne szumy i w miarę systematyczne delikatne trzaski w lewym kanale;
    - zwiększenie głośności potencjometrem nie powoduje zwiększenia głośności szumów i trzasków;
    - regulacja barwą nie wpływa na zmiany w usterce;
    - zmiana źródła dźwięku nic nie wnosi;
    - wypięcie wszystkich kabli sygnałowych też nic nie wnosi w usterce;
    - podczas słuchania muzyki nic nie słychać, tylko ciche odcinki i przerwy w utworach ujawniają szumy.
    Domyślam się, że wina nie leży w części regulacji barwy tylko gdzieś na końcu, może w tranzystorach mocy.
    Ale nie mam doświadczenia w diagnozowaniu i naprawach takowego sprzętu.
    Chciałbym się sam zabrać za naprawę wzmacniacza, więc liczę na jakąś pomoc.
    Od czego miałbym zacząć?
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    pat_sy napisał:
    Od czego miałbym zacząć?

Od opukania okolic lewego wzmacniacza mocy. Jeśli opukanie nie przyniesie wskazania zminych lutów to przelutować wszystkie. Jeśli nadal brak skutku - podejrzane kondensatory (ferroelektryki, elektrolity) dalej półprzewodniki.
  • Poziom 10  
    Opukanie elementów nie przyniosło żadnego odkrycia. Na razie przelutowałem wszystkie punkty na płytce od zasilania tam gdzie są te wielkie elektrolity. W między czasie jak słuchałem dość głośno muzykę wzmacniacz kilkukrotnie wyłączył się (przekaźniki rozłączyły). Postanowiłem wylutować tranzystory z radiatorem, zmieniłem pastę bo było totalnie luźno między tranzystorami a radiatorem. Teraz wydaje mi się że wszystko ok. temperatura tranzystorów i radiatora taka sama. Tylko czy to możliwe żeby przy naprawdę głośnym słuchaniu muzyki nie dało się dotknąć radiatora. Temperatura tak na to dotyk 70oC. Prąd spoczynkowy wyregulowałem zgodnie z serwisówką na 15mV.
    Szumy jednak są w obu kanałach. Może coś jest z kondensatorami odsprzęgającymi w zasilaniu, po tylu latach może warto było by je po prostu wymienić?
  • Poziom 10  
    Problem okazał się prozaiczny. Zakłócenia powodował router WI-FI postawiony tymczasowo przy wzmacniaczu.