Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie grzałki bez termostatu

ExplorerPvP 29 May 2016 23:11 1674 2
    ExplorerPvP
    Level 11  
    Witam. Posiadam grzałkę elektryczną z piekarnika wraz z termostatem. Chcę zrobić sobie płytę grzejną, zrobiłem tak wziąłem blachę aluminiową 2mm i obudowałem ją grzałkę od góry i dołu czyli całą ją zamknąłem bez żadnej przestrzeni wewnątrz, po włączeniu i rozgrzaniu blachy do takiej temperatury że rozlana woda błyskawicznie wyparowywała, zauważyłem że część grzałki ktora wystawała poza obudowę zrobila się blado czerwona a potem całkiem czerwona. W piekarniku chyba tak się nie żarzy.. posiadam opiekacz gdzie grzalka rozgrzewa się do czerwoności i nic jej nie jest. Nie chcę spalić tej grzałki. Myślałem też o tym żeby czujnik od termostatu umieścić na tej płytce aluminiowej i mógłbym regulować temperaturę od 50 do 250*C jednak żeby Np. Cos na tym szybko zagotować trzeba o wiele wyższej temperatury tak jak na kuchni gazowej ktora ma kilka set stopni i mimo tego też bardzo szybko tego nie robi. Moje pytanie jak by ktoś nie połapał się jest takie czy podłączenie takiej grzałki bezpośrednio do gniazdka (ew. Bym ją czasem wyłączal) nie spali jej podczas długiej pracy. Jakby co to ta wystająca część grzalki to jakieś 10cm. Pozdrawiam i proszę o szybką odpowiedź!
    RitterX
    Level 39  
    Jeżeli grzałka jest na 230V~ to nie powinna się uszkodzić. To normalne, że grzałka świeci na jasno czerwono. Problem by był gdyby kolorem świecenie był pomarańczowy a nawet żółty. W takim przypadku wcześniej popłynęłaby płytka aluminiowa ~660°C a skoro nie płynie to znaczy, że wszystko jest w dopuszczalnym zakresie.
    Nie zapomnij o uziemieniu płyty samoróbki.
    ExplorerPvP
    Level 11  
    Tak jest na 230v Uziemienie jest pod grzałkę ale pod płytę też dam skoro trzeba. Chyba zrobię tak że podłączę całość przez układ piekarnika czyli funkcje grzania godzina czasomierz termostat itd. Tyle że termostat odizoluję żeby nie mierzył a nawet by się przydał gdy chciałbym cos podgrzać do określonej temperatury poprzez wsadzenie go do Np pojemnika z ogrzewana cieczą. Apropo tego płynnego glinu to kiedyś podłączyłem wyjęta grzałkę z czajnika elektrycznego i stało sie tak jak opisałeś grzałka byla żółta a po chwil patrzę i nie wierzę że obok jest taka ladnie błyszcząca się kropla płynnego aluminium.Dzięki za szybką odpowiedź:)