Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

8level wrp-300, dlink dwr-921 - konfiguracja jako repater

29 Maj 2016 23:58 2247 11
  • Poziom 10  
    Mam problem z konfiguracją wrt-300, a chciałbym go wykorzystać jako repeater do wzmocnienia mojej sieci wifi, ale niestety poległem mimo przeczytania kilku poradników w sieci i tutaj na forum.

1. po pierwsze chciałem zrobić aktualizację firmware, bo w urzadzeniu mam z 2014 r. a jest z wersja z 2016, ale niestety nie udaje się tego zrobić. Próbowałem na linuksie i chrome, oraz na win xp z IE i Chrome, za każdym razem w trakcie upgradu, w zależności od systemu i przeglądarki po ok. 40% lub 75% pojawia sie komunikat że przerwano połączenie lokalne (po kablu) w przeglądarce proces upgrade idzie dalej, nie ma żadnego komunikatu o błedzie, kończy, robi restart i dalej jest firmware z 2014 r.
    na youtubie jest filmik jak to zrobić, robie dokładnie to samo, ale podejrzewam, że winne jest rozłaczenie i aktualizacja jest przeywana, mimo, że urzadzenie tego nie sygnalizuje. Jak rozwiązać ten problem ?

2. mam router d-link dwr-921 LTE podsieć 192.168.13.1 - router, cały czas kombinuje żeby ustawić te podsieci takie same w opcjach LAN, ale wtedy jak ustawie 192.168.13.X to sam zmienia na 192.168.12.X - juz się powoli zastanawiam czy to musze konfigurować ?

3. konfiguruje sam repeater, wybieram, moją sieć wifi, wpisuje hasło, restrat, i w urzadzeniu jest status connected ,zasięg sieci nieznacznie poprawiony, ale jak urządzenie się połączy z repeterem to jest komunikat brak dostępu do internetu.

siedze nad tym już kilka dni i nie mam pomysłu o co chodzi, czy coś konfiguruje źle, czy tez coś konfiguruje za mało lub za dużo, że nie działa tak jak powinno,
  • Moderator - Sieci, Internet
    bastard79 napisał:
    3. konfiguruje sam repeater, wybieram, moją sieć wifi, wpisuje hasło, restrat, i w urzadzeniu jest status connected ,zasięg sieci nieznacznie poprawiony, ale jak urządzenie się połączy z repeterem to jest komunikat brak dostępu do internetu.

Repeater wzmacnia SSID z głownego routera czy generuje swoje SSID? Dostajesz jakąś adresację po połączeniu się z repeaterem?
  • Poziom 10  
    Hej, mam wrp-300 Link

rozgłaszam SSID głównego routera. te poradniki czytałem, ale obawiam sie że może mam coś z urzadzeniem nie tak, skoro nie mogę przeprowadzić aktualizacji firmware.

dhcp na głownym routerze przydziela adresy x.100-150.

na wrp-300 sam nie wiem co ustawić, czytałem, że repeater nie przekazuje adresów z głównego routera i trzeba by na nim ustawić dhcp, ale nie wiem czy w przedziale np. 140-150 czy powyzej tego co daje głowny czyli np. 151-170 ? generalnie co bym nie ustawił to efekt jest ten sam.

podłączone urzadzenie zazwyczaj dostaje adres 101 lub 102 w zaleznosci ile urzadzen sie aktualnie zaloguje .
  • Poziom 10  
    chyba trzeba to wywalic na zlom, ustawiam mu podsiec taką jak w głownym routerze 192.168.13.2 restart i kazde urzadzenie które się podłaczy dostaje adres z podsieci 192.168.12.x - przez to zapewne nie ma internetu bo niby skad, skoro internet daje 192.168.13.1.

nie mam pomyslu jak to obejsc.
  • Specjalista Sieci, Internet
    A próbowałeś jak w Przypadku III czyli przydziel mu adres 192.168.13.254 . Jak masz ustawiony DHCP na DWR-921?
  • Poziom 10  
    hmm, nie próbowałem przydzielać 192.168.13.254, zaraz spróbuje.

DHCP w DWR-921 działa z automatu z puli 100-150 w tym kilka adresów stały ip po adresie MAC
  • Specjalista Sieci, Internet
    Czyli teoretycznie jak ustawiłeś 192.168. 13.2 to powinien działać jak w przypadku III.
  • Poziom 10  
    nie ma różnicy czy ustawie 192.168.13.2 czy 192.168.13.254.

co ważne zapomniałem wcześniej napisać, że zmiana adresacji na np. 192.168.13.x lub dowolna inną działa bez problemu i po kablu mogę się logować.

Problem pojawia się w momencie uruchomienia repetera, bo wtedy z podsieci 192.168.13.x robi mi się 192.168.12.x i na ten drugi adres mogę się zalogować po kablu i w panelu administracyjnym jest info o podsieci i urządzenia się łączą do 192.168.12.x a w ustawieniach widnieje że jest ustawiona sieć 192.168.13.x

dziwne zachowanie, nie ogarniam w czym może być problem. Jakieś pojęcie o sieciach mam, a rzecz którą powinienem skonfigurować w 5 minut, męcze już drugi tydzień...

screen z ustawień Link
  • Poziom 2  
    Mam dokładnie ten sam problem z WRP300 co kolega Bastard79.

Najlepsze jest to, że przed próbą aktualizacji firmware wszystko działało jak należy. Problemy zaczęły się kiedy z nudów postanowiłem wgrać najnowszy FW do WRP300. Oczywiście jak u poprzednika niby wszystko poszło ok, ale po restarcie wersja FW pozostała ta sama. Dałem sobie spokój z próbami aktualizacji i przystąpiłem do ponownej konfiguracji w trybie repeater. Ku mojemu zaskoczeniu dekodery Multiroom NC+, które wcześniej widziały się bez problemu (główny dekoder podłączony do routera, a mały do WRP300 przez gniazdo LAN) przestały się widzieć.

Analizując konfigurację też zauważyłem, że WRP300 przydziela inny zakres adresacji do LAN (192.168.0.x) i WAN (192.168.1.x).

Walczę z tym już 2 dzień i witki mi opadają. Również będę wdzięczny za wsparcie w poprawnej konfiguracji, no chyba, że aktualizacja felernego FW namieszała i nie da się już nic zrobić.

Dodano po 1 [godziny] 22 [minuty]:

Problem rozwiązany :)

Znalazłem na forum w innym wątku link do poradnika wg. którego przeprowadziłem konfigurację i wszystko działa jak należy. Dekodery się widzą, Internet mam na WRP300 przez WiFi i port LAN... czyli jest cacy.

http://digileaks.pl/3738-mini-poradnik-tryb-klient-ap-w-8level-wrp-300

Jednak w tego typu połączeniu powinno konfigurować się WRP300 w trybie AP, a nie repeater. A dałbym sobie paznokieć uciąć, że wcześniej miałem ten drugi ;)
  • Poziom 10  
    @smetler witaj, problemu niestety nie rozwiązałeś skoro chciałeś uruchomić w trybie repeatera a masz w trybie access pointa :D

Ja rozmawiam teraz z supportem 8level, który przygotował niby gotowca do wgrania, ale nie wierze ze zadziala, za chwile bede testował i dam znać.

Co ciekawe dowiedziałem się że przypisywanie adresów ip po mac w głównym routerze moze być powodem tych problemów, zaraz się przekonam

EDIT: config od supportu zadziałał, ale zamiast rozszerzać istniejąca sieć, tworzy nową siec pod inna nazwą - co jest bzdurą, bo repeater powinien zwiększać pole istniejącej sieci.

do tego kilka innych niedogodnień w tym, wyłączenie mapowania adresów IP po adresach MAC i w końcu urzadzenie wraca do sklepu, nie spełnia swojej roli, dodatkowo ogranicza inne funkcjonalności.
  • Poziom 2  
    @bastard79, wydawało mi się że zależało Ci na ustawieniu takich samych adresacji w LAN i WAN, a taką możliwość uzyskałem konfigurując WRP300 w trybie AP przez WiFi, wg. podanej wcześniej instrukcji, stąd moje domniemanie, że problem rozwiązany :) Ale zgadzam się oczywiście, że tylko częściowo ;)

bastard79 napisał:

2. mam router d-link dwr-921 LTE podsieć 192.168.13.1 - router, cały czas kombinuje żeby ustawić te podsieci takie same w opcjach LAN, ale wtedy jak ustawie 192.168.13.X to sam zmienia na 192.168.12.X - już się powoli zastanawiam czy to muszę konfigurować ?

Oczywiście minusem pozostaje brak możliwości wykorzystania wzmocnienia sygnału WiFi, którą daje funkcja repeater.
    Kiedy to piszę już jestem pewny, że przed pechową próbą aktualizacji FW mój WRP300 działał w trybie repeater i wszystko działało (Multiroom oraz rozszerzenie zasięgu WiFi). Obecnie mam tylko to pierwsze niestety, więc nadal będę liczył na to, że komuś uda się jednak taką działającą konfigurację ustawić.

Optymizmem nie napawa fakt, że nawet support producenta nie był w stanie Ci pomóc.