Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zastąpienie baterii - symulowanie baterii

piotrekcrash 30 Maj 2016 13:07 594 6
  • #1 30 Maj 2016 13:07
    piotrekcrash
    Poziom 12  

Witam!

Mam moduł bluetooth audio z wbudowaną baterią 3,7V.
    Chciałbym pozbyć się baterii i używać jedynie zasilania przez microUSB.
    Niestety po odłączeniu baterii od urządzenia przestaje ono działać poprawnie (buczenie w podłączonych głosnikach itp)

Próbowął ktoś podmienić baterię jakimś układem elektronicznym który jedynie symulowałbym jej obecność?

Pozdrawiam

0 6
  • #3 30 Maj 2016 13:18
    piotrekcrash
    Poziom 12  

Zapomniałem dodać, że mój moduł ma microUSB służace do zasilania/ładowania bateri wbudowanej.
    Kiedy bateria jest odpięta od PCB i zasilanie pochodzi tylko z microUSB to wystepują problemy z jakością dźwięku.

0
  • #4 30 Maj 2016 13:22
    rafbid
    Poziom 32  

piotrekcrash napisał:
    Chciałbym pozbyć się baterii i używać jedynie zasilania przez microUSB.
    Baterii możesz się pozbyć, ale i tak najłatwiej jest zasilać urządzenie przez styki od baterii.
    piotrekcrash napisał:
    Próbowął ktoś podmienić baterię jakimś układem elektronicznym który jedynie symulowałbym jej obecność?
    Można zrobić tak na piny + i - podajesz napięcie odpowiadające baterii( gdzieś od 4,2 V do 3,4 V najlepiej zrób pomiar na naładowanej i rozładowanej baterii) , a trzeci łączysz przez rezystor który symuluje że bateria ma odpowiednią temperaturę.

piotrekcrash napisał:
    Zapomniałem dodać, że mój moduł ma microUSB służace do zasilania/ładowania bateri wbudowanej.
    Kiedy bateria jest odpięta od PCB i zasilanie pochodzi tylko z microUSB to wystepują problemy z jakością dźwięku.
    Próbowałeś zasilania inną ładowarką? Najlepiej laptopem...

0
  • #5 30 Maj 2016 13:33
    piotrekcrash
    Poziom 12  

Cytat:
    trzeci łączysz przez rezystor który symuluje że bateria ma odpowiednią temperaturę.

Bateria ma jedynie dwa piny + i - więc ten krok mógłbym pominąć.

Docelowo układ ma być zamontowany w samochodzie. Bateri chcę się pozbyć tak aby układ automatycznie wyłączał się po utracie zasilania z instalacji elektrycznej auta. w obecnej formie układ pozostaje włączony aż do rozładowania lub manualnego wyłączenia poprzez przytrzymanie przez kilka sekund przycisku power.

0
  • Pomocny post
    #6 30 Maj 2016 13:45
    stefan_marek
    Poziom 17  

Ja zasilanie zestawu rozwiązałem w sposób następujący:
    - w miejsce baterii włożyłem dopasowany kawałek płyty ze spienionego polistyrenu, w którym zamocowałem styki plus i minus. W moim urządzeniu trzeci styk baterii nie wymagał podpięcia żadnego rezystora - pozostał więc niepodłączony.
    - do zasilania użyłem przetwornicy na LM2596 (koszt 4 - 5 zł na znanym portalu aukcyjnym), którą umieściłem wewnątrz lampki oświetlenia wnętrza. Dochodzi tam przewód +12V. Ustawiłem na niej napięcie na 4,2V.
    - w płytce "udającej" baterię umieściłem kondensator elektrolityczny w bardzo płaskiej obudowie (grubość ok. 4 mm) dla wyeliminowania tętnień z przetwornicy.
    Urządzenie pracuje poprawnie już kilka miesięcy. Moje urządzenie wyłącza się automatycznie po kilku minutach braku łączności z telefonem.

0
  • #7 30 Maj 2016 14:30
    piotrekcrash
    Poziom 12  

Również spróbuje zastosować kondensator, może to rozwiąże problem.

0