Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szybkie i rozciągliwe układy przyszłością elektroniki noszonej

ghost666 30 Maj 2016 18:48 765 0
 • Szybkie i rozciągliwe układy przyszłością elektroniki noszonej
  Rynek elektroniki noszonej wręcz zalewany jest falą gadżetów, mających za zadanie monitorować nasze czynności życiowe, odtwarzać muzykę, monitorować np. nasłonecznienie lub inne czynniki środowiskowe.

  Zespół naukowców z uniwersytetu w Wisconsin-Madison opracował nowe, superszybkie układy elastyczne. Opracowane przez nich elementy są elastyczne, a przy tym dostatecznie szybkie, aby móc wykorzystać je w np. w układach transmisji bezprzewodowej.

  Projektem kieruje prof. Zhenqiang Ma. W jego ramach badacze stworzyli nowatorską platformę pozwalającą twórcom układów elektroniki noszonej na rozszerzanie i tak już szerokiego spektrum zastosowań tych układów - szczególnie w zakresie nadciągających technologii bezprzewodowej transmisji danych, takich jak systemy 5G.

  Fale elektromagnetyczne o długości pomiędzy milimetrem a metrem nazywane są mikrofalami (częstotliwość od 300 MHz do 300 GHz). Wykorzystanie fal radiowych i tak wysokiej częstotliwości jest koniecznością w sieciach 5G, aby możliwe było zapewnienie dostatecznie dużych zasięgów i prędkości przesyłu danych.

  Problemem z systemami pracującymi przy tak wielkiej częstotliwości, jest jednak to, że w większości przypadków nie są one zbyt elastyczne. W wielu aplikacjach jest to jednakże krytyczne. Na przykład w w szpitalach, naklejane na skórę sensory, które komunikowałyby się z lekarzem bezprzewodowo, mogłyby zwiększyć komfort pacjenta, redukując do minimum liczbę oplatających go kabli. Aby możliwa była konstrukcja tego rodzaju sensorów, konieczne jest stworzenie systemów które byłyby z jednej strony elastyczne, a z drugiej pozwalałyby na pracę z wysoką częstotliwością.

  Zadania tego podjął się właśnie zespół z Wisconsin-Madison. Zaprezentowali oni elastyczny układ elektroniczny z podwójnymi ścieżkami, zachowującymi się jak linia transmisyjna. Ścieżki takie naniesiono w kształcie litery S na elastyczny substrat. Dzięki wykorzystaniu podwójnej, skręconej ścieżki, zmiana jej geometrii podczas rozciągania nie wpływa na jej własności elektryczne. Jak zbadali naukowcy wytworzone przez nich układy pracować mogą z częstotliwością do 40 GHz.

  Odmiennie niż w przypadku większości linii transmisyjnych na elastycznych podłożach, które mają do około 640 mikronów, nowe struktury mają szerokość zaledwie 25 mikronów. Dzięki tak małemu rozmiarowi można zastosować je m.in. w systemach biomedycznych.

  Źródło: http://phys.org/news/2016-05-fast-stretchy-circuits-yield-wearable.html#jCp