Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka HOBART -bierze za dużo wody

30 Maj 2016 19:00 4380 8
  • Poziom 9  
    Potrzebna pomoc.Pokrótce opisze problem.Zmywarka hobart , model z dużym trzykololorowym przyciskiem "start" podzielonym na cztery ćwiartki zapalające sie wraz z postępującym procesem mycia.Generalnie awaria polega na tym że zmywarka pobiera za dużo wody(ale nie osiąga stanu gotowości do pracy),w wyniku czego ten nadmiar przelewa się przez przelew i do węża odpływowego.Czyli cały czas próbuje napełnić zbiornik komory myjącej , ale nie może ,bo nadmiar wody idzie w przelew.Taki stan zastałem po przybyciu do klijenta.Postanowiłem podnieść końcówkę węża odpływowego powyżej poziomu lustra wody w komorze myjącej i o dziwo zmywarka nabrała wody (poziom jest sporo za wysoki) zawór napełniający się wyłączył - zmywarka gotowa do pracy.W tych zmywarkach nie ma zwykłego hydrostatu , pracuje tam przetwornik ciśnienia dający na wyjściu napięcie proporcjonalne do ilości wody w komorze myjącej.Posiadam skrót instrukcji serwisowej , wynika z niej że przy napięciu wyjściowym równym 0,9V zmywarka powinna osiągnąć górny poziom wody.W moim przypadku zbiornik napełnia się aż do napięcia 2V,czyli sporo za dużo.Po osiągnięciu tego napięcia (czyli poziomu wody)jest gotowa do pracy.Hydrostat jest sprawny bo według instrukcji "na pusto" powinien "dawać napięcie na poziomie 0,5V i tak właśnie jest.Dla pewności podmieniłem hydrostat z innej sprawnej zmywarki HOBART.Wynika z tego że w programatorze pozmieniały się progi napięcia przy których zmywarka ma zaprogramowane poziomy wody.Z mojej niepełnej instrukcji serwisowej wynika że programuje się w sterowniku te progi oddzielnie dla bojlera i dla komory myjącej (są dwa przetworniki ciśnienia).
    Poszukuje pełnej dokumentacji programowania sterownika.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 13  
    To jest zmywarka z pompą kanalizacyjną więc wysokość węża odpływowego nie ma nic wspólnego z poziomem wody utrzymywanym w komorze mycia.
    Zmywarka ta powinna pobrać wodę do bojlera, tam ją zagrzać i za pomocą pompy wyparzającej przepompować ją do komory myjącej. Sekwencja ta powtarza się aż do momentu kiedy poziom wody w komorze mycia zostaje osiągnięty.
    Czy zmywarka właśnie w taki sposób pobiera wodę czy po włączeniu leci ona od razu do komory myjącej?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 9  
    Witam.
    Wiem , że jest tam pompa odpływowa , podniesienie węża ponad lustro wody pomogło.Za pompa jest niewielki syfon przymocowany do komory myjącej (od spodu) ponad zbiornikiem wody myjącej , jeżeli jest prawidłowa ilość wody nic sie nie dzieje , gdy jest jej za dużo zaczyna przez ten syfon spływać do kanalizacji.Sekwencja pobierania wody jest prawidłowa.Pobiera wodę do bojlera , podgrzeje ja , a potem do zbiornika wody myjącej.
  • Poziom 15  
    Jaki model?
  • Specjalista - Urządzenia Przemysłowe
    nie wiem czy to ten model, lecz jako literatura się przyda. Sprawdziłbym przekaźniki ciśnienia zbiornika, Filtr siatkowy czy prawidłowo jest ustawiony i czy nie odpadł magnes, czy kontaktron jest we właściwej pozycji. Sprawdziłbym flipera w zespole pompy, czy nie jest blokowany(winien być ruchomy). Mało danych dotyczących modelu. Załączam serwis od FX/GX oraz FP/GP.
  • Poziom 9  
    Model zmywarki to UX-10N - jest zmywarka do garnków.Wszystkie elementy współpracujące są sprawne.Zajmuje się serwisem urządzeń gastronomicznych , w swojej "opiece" mam 9 zmywarek , różnych firm.Wiem jaj są zbudowane i jak maja działać.Pierwszy raz mam problem , z którym nie mogę sobie poradzić.
    Ale wracając do tematu.Dowiedziałem się ,że zmywarki HOBART mają wpisane w procesor kilka programów , które wybiera się (robi to serwis) w zależności od modelu zmywarki.Być może w "mojej" zmywarce "włączył" się inny program - przeznaczony do innego modelu zmywarki.

Dodano po 9 [minuty]:

Jeszcze jedno.W środku zmywarki była jednokartkowa dokumentacja z tabelą do wpisania ewentualnych zmian w programie zmywarki.Tabela jest pusta , ale na górze tabeli jest wpis odręczny PROG.-NR.:1.Wynika z tego jak pisałem w poprzednim poście że w sterowniku jest kilka programów.
    DEDEK57 dzięki za dokumentacje ,ale posiadam coś takiego.Potrzebna mi pełny spis parametrów ,a są takowe (wynika to z tej właśnie dokumentacji).
  • Specjalista - Urządzenia Przemysłowe
    Masz rację, lecz UX są nowymi modelami i dokopać się do tych parametrów graniczy z "fartem". Na stronce:
    http://cearcommercial.co.uk/service-manuals/hobart-manual-downloads/
    masz przykłady do starszych wersji.
    Do serii GC (podaję w pdf) już jako ciekawostkę i z numerami pin by wejść w program serwisowy. Hobart posiada program serwisowy do testowania i wgrywania dla serwisantów. Zarejestrowałem się na ich stronach i czekam na odp. Mam jednak obawy że to zignorują. Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Dzięki za dokumentacje - zawsze to coś.Ale tak na marginesie,to strasznie skomplikowane i mało przejrzyste menu programowania.Posiadam pełną dokumentacje serwisową do pieców RATIONAL serii SCC w wersji gazowej i elektrycznej i prawdę mówiąc zdjagnozowanie uszkodzenia i ewentualna regulacja pieca to "pikuś" w porównaniu z ta nieszczęsną zmywarka HOBART.
    Tak na marginesie,komplikowanie tak prostego urządzenia jak zmywarka gastronomiczna to jest chyba wybieg producentów mających na celu ograniczenie możliwości naprawy.Często mam taka sytuacje ,ze zmywarka "padnie" i trzeba uruchomić "już" w tej chwili.Czym więcej elektroniki (w każdym urządzeniu) tym trudniej "obejść" uszkodzony element.Pojawia się komunikat "błąd" i nie ma możliwości pracy w przysłowiowym trybie awaryjnym.Wiadomo jak jest w kuchni gastronomicznej tam wszystko ma działać , bo nie zawsze urządzenia są zdublowane.
    dedek57 dzięki za dokumentacje,jakby wpadło coś nowego to proszę podeślij.
    Zmywarka na razie działa , bierze dużo wody ale najważniejsze że działa.
  • Poziom 5  
    witam,

już po czasie ale może komuś się przydać. sam mam fx40e i takie objawy pojawiają się jeśli niedokładnie albo krzywo zakręcisz pokrywę odkamieniacza. wystarczy niewielka nieszczelność .

pozdrawiam piotr