Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony DSC-H70 samoczynnie wysuwa obiektyw.

kasproo 30 Maj 2016 19:10 885 7
  • #1 30 Maj 2016 19:10
    kasproo
    Poziom 9  

Witam.
    Mój dsc-h70 wysuwa sam obiektyw, gdy jest w bezruchu. Po wciśnięciu przycisku on/off obiektyw wysuwa się i wszystko jest ok. Można robić zdjęcia, zoomować i każda funkcja działa jak powinna. Problem pojawia się, gdy nacisnę ponownie przycisk on/off celem wyłączenia aparatu. Obiektyw chowa się i gaśnie dioda żeby potem po mniej więcej trzech sekundach wysunąć się samoczynnie. Jest to o tyle uciążliwe, że przez samoczynne wysunięcie i pozostawienie aparatu czerpie się bateria. Dodam, że po dłuższym przytrzymaniu przycisku on/off aparat wyłącza się i już nie da się go ponownie załączyć dopóki nie wyciągnie się baterii. Po wyciągnięciu wszystko wraca do stanu poprzedniego czyli samoczynnego wysuwania się obiektywu po wyłączeniu aparatu.
    Sprzęt rozebrałem, doszedłem do obiektywu, ale czytając niektóre posty zrezygnowałem z jego wyciągania żeby nic nie zepsuć. Dodatkowo dzięki kondensatorowi przypomniało mi się jak bolesna może okazać się tego typu elektronika :). Podejrzewam bardziej elektronikę niż jakieś zabrudzenie lub uszkodzenie. Aparat nigdy nie spadł i raczej jest zadbany. Jakieś sugestie?

0 7
  • Pomocny post
    #2 31 Maj 2016 16:55
    gajmix
    Poziom 32  

Sprawa jest prosta, któryś z elementów obiektywu przy jego składaniu nie trafia na swoje miejsce lub elektronika aparatu dostaje mylne informacje z czujników dlatego aparat powtarza cykl włączania i wyłączania aparatu. Namierzenie tego co to jest niestety już takie proste nie jest.
    Tak poza tym rozładowanie kondensatora przed wszelkimi manipulacjami wewnątrz aparatu to podstawa bo jak wyładowanie pójdzie na płytki elektroniki to często już nie ma czego naprawiać.

0
  • Pomocny post
    #3 31 Maj 2016 19:28
    phantom48
    Poziom 27  

Proponuję wykonać mały test , mianowicie spowodować aby aparat wyłączył się automatycznie , a raczej tylko cofnął obiektyw co można ustawić w menu np. po minucie bezczynności.Jeżeli obiektyw nie wysunie się ponownie to usterka będzie poza nim.

0
  • #4 31 Maj 2016 20:29
    kasproo
    Poziom 9  

Pobawiłem się trochę w menu i ustawiłem auto wyłączanie. Obiektyw chowa się po minucie i cały czas mogę buszować po menu. Jak tylko wyjdę z menu do trybu robienia zdjęć to obiektyw znów się wysuwa. W tym momencie jest tak, że po wyłączeniu aparatu obiektyw się nie wysuwa, ale też nie da się aparatu włączyć przyciskiem. Dopiero po wyciągnięciu baterii da się to zrobić. Dziwne. Oddałbym do serwisu, ale mi ego nie pozwala :P. Czy rozebranie obiektywu to faktycznie taka straszna sprawa?

0
  • #5 31 Maj 2016 20:40
    phantom48
    Poziom 27  

Miałem aparat który się samoczynnie włączał ale nie zaraz po wyłączeniu tylko czasem po kilku godzinach, usterka była w elektronice.Obiektyw na tym etapie diagnozy to można by ewentualnie podstawić drugi , ale rozbieranie to tylko dla manualnych hobbystów z dużym nadmiarem energii i czasu.

0
  • #6 31 Maj 2016 20:59
    gajmix
    Poziom 32  

Wyciągnięcie baterii powoduje niejako zresetowanie błędu który już wystąpił, a wyłączenie aparatu powoduje że błąd pojawia się ponownie. Raczej odradzam samodzielne rozbieranie aparatu bo przy tego typu usterkach trzeba mieć sporo doświadczenia żeby zobaczyć co jest nie tak z mechaniką albo wykonać testy elektroniki.

0
  • #7 31 Maj 2016 21:16
    kasproo
    Poziom 9  

OK, dzięki za porady. W takim razie jak zabrać się za pomiary? Pojęcie o elektronice mam jako takie, obycie z multimetrem też. Czy tam są jakieś czujniki, które informują procesor o skrajnych położeniach obiektywu? Aparat już rozebrałem wcześniej i nie zauważyłem jakiś jednoznacznych objawów typu zimne luty na płytkach, przerwane tasiemki itp. Może wystarczyłoby wymienić tylko czujnik skrajnego położenia o ile takowy istnieje w aparatach...

0
  • #8 01 Cze 2016 10:10
    kowara
    Poziom 14  

Witaj ja zaczynam zazwyczaj od lektury 'service manuala' jeżeli jest dostępny, chyba że już to zrobiłeś.

0
  Szukaj w 5mln produktów