Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung BQ1D6G144 - piekarnik zasmierdziało, strzeliło, świecą sie grzałki...

niwe 30 May 2016 20:19 4356 13
    niwe
    Level 15  
    Jak w temacie - piekarnik, a zaczęło się od tego, że śmierdziało topionym plastikiem, po kilkunastu minutach strzeliło, jak przy zwarciu prądowym. Dodatkowy objaw to grzałki przy wiatrakach po kilku minutach świecą jak żarówki. Oczywiście nie było tego wcześniej, bo raczej niemożliwe żeby to nie rzuciło się w oczy podczas czteroletniej eksploatacji. Czy objawy świadczą o typowej usterce któregoś z elementów, czy wzywać od razu speca?
    vodiczka
    Level 43  
    niwe wrote:
    Dodatkowy objaw - grzałki przy wiatrakach po kilku minutach świecą jak żaròwki
    Wygląda na to, że padły "wiatraki" i grzałki nie są chłodzone wymuszonym obiegiem powietrza.
    niwe
    Level 15  
    W tym modelu gòra ma oddzielny wiatrak i grzałke, a dòł oddzielny kpl. Użyzywana jest zazwyczaj czesc gòrna. Czy jest mozliwe, że padly oba wiatraki, czy jest to jakiś wpòlny sterownik? Teraz po uruchomieniu urządzenia wiatraki siê kręcą, ale fakt, że po wyłączeniu piekarnika zawsze działały jakis czas w celu wychłodzenia.
    niwe
    Level 15  
    Przepalony byl silniczek, ktory znajduje sie na gorze piekarnika, ten ktòry m.in wychładza piekarnik.
    Mam jeszcze pewna wątpliwość - teraz jak wlączam - bez znaczenia gòra, czy dòł - to zaczyna sie kręcić wiatrak wewnątrz okrągłej spirali, po jakimś czasie wiatrak zwalnia i kreci sie "od niechcenia", a w tym czasie spirala zaczyna świecić. Czy to normalne zachowanie?
  • Helpful post
    JONAIK
    Level 11  
    niwe wrote:
    Przepalony byl silniczek, ktory znajduje sie na gorze piekarnika, ten ktòry m.in wychładza piekarnik.
    Mam jeszcze pewna wątpliwość - teraz jak wlączam - bez znaczenia gòra, czy dòł - to zaczyna sie kręcić wiatrak wewnątrz okrągłej spirali, po jakimś czasie wiatrak zwalnia i kreci sie "od niechcenia", a w tym czasie spirala zaczyna świecić. Czy to normalne zachowanie?

Poza uszkodzonym górnym silniczkiemnajpewniej jest jeszcze wystrzelony przekaźnik AQG22212 znajduje się on obok gniazda CN202 na module, przy pinie neutral. Dostać identyczny w rozsądnej cenie nie jest łatwo, pozostaje ewentualnie podmiana na jakiś popularny w innej obudowie.
    niwe
    Level 15  
    Dziekuje za sugestie - zkupilem, czekam na dostawe, wymienie i zobaczymy. Moze nie bede musial spisac piekarnika na straty.
    JONAIK
    Level 11  
    niwe wrote:
    Dziekuje za sugestie - zkupilem, czekam na dostawe, wymienie i zobaczymy. Moze nie bede musial spisac piekarnika na straty.

Jeśli można wiedzieć - gdzie i za ile kupiłeś ?
    czmiel_t
    Level 11  
    Witam, podepnę się. Mam ten sam piekarnik, też ok. 4 lat. Podczas nagrzewania zaczął śmierdzieć. Zajrzałem do środka, wiatraki stały a grzałka za tylną ścianką rozgrzana do czerwoności. Po wyłączeniu grzania, po kilku minutach wystrzał i lekki dymek. Oddałem do serwisu, gdzie Pan stwierdził spalony wiatrak chłodzący oraz jakiś przekaźnik. Nie mógł dostać w oryginale więc kupił jakiś podobny po czym stwierdził, że chyba jednak padł procesor w module i należy wymienić cały moduł za 380PLN + wiatrak 105PLN + robocizna. Wyjdzie pewnie z 600-700PLN więc zastanawiam się nad sensem naprawy.
    Kolego niwe, czy Tobie udało się uruchomić piekarnik? Czy można dostać gdzieś cały nowy moduł w jakiejś rozsądnej cenie?
    JONAIK
    Level 11  
    czmiel_t wrote:
    Witam, podepnę się. Mam ten sam piekarnik, też ok. 4 lat. Podczas nagrzewania zaczął śmierdzieć. Zajrzałem do środka, wiatraki stały a grzałka za tylną ścianką rozgrzana do czerwoności. Po wyłączeniu grzania, po kilku minutach wystrzał i lekki dymek. Oddałem do serwisu, gdzie Pan stwierdził spalony wiatrak chłodzący oraz jakiś przekaźnik. Nie mógł dostać w oryginale więc kupił jakiś podobny po czym stwierdził, że chyba jednak padł procesor w module i należy wymienić cały moduł za 380PLN + wiatrak 105PLN + robocizna. Wyjdzie pewnie z 600-700PLN więc zastanawiam się nad sensem naprawy.
    Kolego niwe, czy Tobie udało się uruchomić piekarnik? Czy można dostać gdzieś cały nowy moduł w jakiejś rozsądnej cenie?

Jak zachowuje się obecnie piekarnik po tej naprawie w serwisie ? działają wentylatory termoobiegu ? działa górny wentylator chłodzący ?
    padł procesor - czyli nie ma żadnych oznak działania?
    Mnie się udało zreanimować taki piekarnik, lekko nie było ale działa jak należy.
    czmiel_t
    Level 11  
    @JONAIK nie zdecydowałem się na razie na naprawę bo wydaje mi się to nieopłacalne. Wolę dołożyć drugie tyle i kupić prostego Boscha (nigdy więcej Samsunga).
    Możesz napisać ile kosztowała Cię naprawa swojego piekarnika i co było robione?
    JONAIK
    Level 11  
    Wymiana wiatraka górnego chłodzącego i naprawa modułu.
    Jeśli wymiana samego przekaźnika półprzewodnikowego nie daje pozytywnego efektu tzn wentylatory termoobiegu działają, a nie działa górny wentylator, trzeba jeszcze dodatkowych ingerencji w module.
    Ja troszkę nad tym posiedziałem i działa jak należy.
    Nie wiem czy Twój przypadek jest taki sam nie napisałeś jak się obecnie zachowuje ten piekarnik.
    czmiel_t
    Level 11  
    Obecnie piekarnik nie załącza górnego wiatraka ponieważ uszkodzony jest i przekaźnik i procesor. Nie zdecydowałem się na naprawę. Kupiłem nowy piekarnik a ten zawiozłem do teścia jako dawcę części, bo ma taki sam. BTW miał również awarię samego wiatraka ale szczęśliwie jeszcze na gwarancji. Wszystkim którzy mają ten piekarnik radzę go obserwować bo może doprowadzić do pożaru. Tak jak pisałem wcześniej po awarii wentylatora tylna część piekarnika rozgrzała się do czerwoności i żadne zabezpieczenie nie zadziałało. Piekarnik w zabudowie. Firmie Samsung dziękuję. Omijać z daleka.
    niwe
    Level 15  
    Zebrałem sie w końcu za naprawę piekarnika, czyli wymianę przekaźnika wg sugestii kolegi JONAIK - koledze należy sie wielkie piwo - wszystko jest ok.
    Samsung BQ1D6G144 - piekarnik zasmierdziało, strzeliło, świecą sie grzałki...