Witam, to mój pierwszy post tak więc witam forum. Temat dość rozległy - dlatego chciałbym sobie trochę uporządkować to co już zdążyłem wyczytać, nie chciałbym też wymyślać koła i powielać błędów innych instalatorów
Pierwsza rzecz - na tym etapie nie interesują mnie, żadne gotowe rozwiązania typu Fibaro itp, nie interesują mnie też rozwiązania bezprzewodowe DIY, jak również gotowe rozwiązania typu KNX itp. Mam możliwość położenia kabli więc ilość syfu latającego po falach radiowych chciałbym ograniczyć do minimum. Oczywiście system powinien potrafić podłączyć takie gotowce bo na pewno o czymś zapomnę albo jakiś inny pomysł przyjdzie do głowy, a wtedy jeśli nie będę miał miedzi w pobliżu wykorzystam fale radiowe.
To co sobie zaplanowałem:
1) sterowanie oświetleniem w domu jak i na zewnątrz
2) sterowanie gniazdami 230V i obwodami gniazd)
3) sterowanie sprzętem Audio/Video
4) sterowanie temperatura w pokojach (podłogówka)
5) zewnętrzna stacja pogodowa
6) automatyzacja podlewania ogrodu
7) integracja z alarmem - np. Satel Integra albo coś podobnego - choć nie chciałbym aby centralka sterowała całością - raczej chciałbym wykorzystać czujki PIR, dymu etc.
8) sterowanie roletami zewnętrznymi
9) możliwość odcięcia zaworu głównego wody
10) kontaktrony w drzwiach - do akcji typu zapal światło, zgaś światło itp
11) na pewno o czymś zapomniałem
Pierwsza rzecz to wybór "rodzaju" systemu - rozproszony czy centralny.
Rozproszony ma swoje plusy ale ma tez i wady. Teoretycznie nie ma pojedynczego punktu awarii, z drugiej strony - jak poleci kilka modułów wykonawczych z mikrokontrolerami to już tak różowo nie jest. Tutaj rozmyślam o HAPCANie, tylko, że chyba jednak bez elementów dopuszkowych. Choć system ten ma trochę ograniczeń i z pewnością spiąłbym go z centralnym jakimś systemem, aby mieć możliwość rozbudowy.
Zresztą najpierw chciałbym zbudować normalną instalację a automatykę stopniowo wprowadzać np. z wykorzystaniem jakiś przełączników grupowych, które pozwalałyby przełączać sterowanie miedzy manualnym a "inteligentnym" obwodem.
Dlatego skłaniałbym się do okablowania typu gwiazda - czyli wszystkie obwody schodzą sie do jednej lub dwóch rozdzielni (jedna w garażu, druga na piętrze).
Tutaj kwestia czy będę miał miejsce na drugą by ją zrobić w takim miejscu by nie słyszeć "kłapania" przekaźników. Plus taki ze na parter leciałoby znacznie mniej przewodów - w zasadzie fazowe i sterujące aby spiąć elementy wykonawcze piętra z "centrala"
Całość sterowana np. Domoticzem + RFLink do tego co zapomnę i podłącze bezprzewodowo z wykorzystaniem gotowców czy np. z MySensors i DIY na jakiś arduino nano z modułami 433. Domoticz bo ma skrypty lua i pythona - a w zasadzie jeśli dobrze widziałem, można odpalić dowolny skrypt/program w shellu. To daje nieograniczone możliwości tak na prawdę.
Patrzyłem tez na HomeGenie, który wydaje się równie ciekawy, choć chyba trudniej wdrażać własne dodatki.
Co do czujek: temperaturowe DS18B20 w przełącznikach, przełączniki mono i bistabilne - w zależności od funkcji jaka mają pełnić, czujki PIR czy dymu chciałbym wykorzystać z alarmu, czujka zmierzchu, stacja pogodowa na zewnątrz, czujniki wilgotności gleby (to akurat pieśń przyszłości ;P) do wykorzystania przy automatyzacji ogrodu, czujki wilgotności o ile da się to wykorzystać do sterowania rekuperacji czy jakiś nawilżaczy
Co do wykonania tego wszystkiego
Ad1 - przekaźniki sterowane z centralnego systemu. Ktoś poleci jakieś warte uwagi ? Na banggood widzę np. zestawy 16 przekaźników z optoizolacja 230V/10A AC ,30V/10A DC w dość dobrej cenie. Pytanie czy to po 20 "klapnieciach" się nie rozleci.
Ad2 - styczniki sterowane z centralnego systemu - teoretycznie są przekaźniki 16A ale nie chce ciągnąc każdego gniazdka do rozdzielnicy i chce sterować obwodami kilku gniazdek. Nie chce się zastanawiać czy lokówka żony i suszarka córki przypadkiem nie przekroczy dopuszczalnego obciążenia na obwodzie
Kilka gniazdek typu lodówka itp pewnie będą na własnym obwodzie (choćby aby móc wyłączyć wszystkie gniazdka oprócz tych które muszą być 24h "online").
Ad3 - tutaj Domoticz + Kodi (jako media center z NAS) - + ewentualnie nadajnik IR do sprzętu którego nie można sterować inaczej jak przez podczerwień
Ad4 - tego tematu póki co nie dotknąłem, aczkolwiek zdaje się że tam są po prostu elektrozawory... kwestia wiec dociągnięcia odpowiedniej ilości przewodów do rozdzielnicy aby moc nimi sterować...
Ad5 - tutaj od własnej opartej o np. arduino z 1wire itp do jakiegoś gotowca,który przekaże np. po 433 dane do mysensors czy rflink etc .
Ad6 - temat póki co nie dotknięty - jako temat odległy - ale kilka gotowych projektów na arduino czy raspberry pi widziałem więc będzie można coś podpatrzeć i pewnie wykorzystać.
Ad7 - to co jest pewne to nie chciałbym z alarmu robić centralki do sterowania domem. Raz , ze alarm ma głownie służyć do alarmowania ;P Dwa jakiekolwiek uszkodzenia powodują problem. Bez alarmu mogę żyć, reszta domu ma działać.
To co na pewno chciałbym wykorzystać to czujki PIR czy obecności, kontaktrony przy oknach itp Głównie do alarmowania ze np. okna otwarte jak deszcz pada itp, czy sterowanie w nocy oświetleniem jak do wc będę spacerował itp
Ad8 - tutaj zwykle przekaźniki uruchamiające silniki rolet. Uzależnienie od czujki zmierzchu, wiatru, temperatury itp.
Ad9 - tutaj chyba sprawa prosta - jakiś elektrozawór z bypassem - jakby prądu zabrakło, chyba ze UPS albo jakiś agregat prądotwórczy postawie dla obwodów które powinny zasilanie mieć 24/h
Ad10 - nie wiem czy to jest przydatne, to co mi przychodzi do głowy to tylko sterowanie oświetleniem, albo informacja ze np. drzwi od kotłowni na zewnątrz czy drzwi tarasowe są otwarte. Sterowanie oświetleniem można w teorii zastąpić pewnie czujkami obecności - pytanie na ile w praktyce taki czujnik robi "false positive" i zapali światło podczas nieobecności ?
Z drugiej strony pozostawione otwarte drzwi co jest pewnie norma również rozłożą system na łopatki ? Trzeba by to z czujka ruchu jeszcze integrować. To akurat chyba jest mało praktyczne ? Ktoś ma ? Może potwierdzić że się przydaje faktycznie ?
Ad11 - wiadomo wszystkiego sie nie przewidzi, to czego nie zrobię za pomocą kablologi już po tynkach będę chciał w razie co moc dodać za pomocą radia - czy 433 czy wyżej.
Najważniejsze czym to wszystko spiąć ?
Raspberry PI 3 - 40GPIO, Arduino Mega - 54 wejścia cyfrowe, zdaje się ze 16 pwm - idealne do sterowania choćby zestawami led, nawet ws2801 da rade prosto wysterować. To i tak będzie mało chyba takich wejść. Multiplexer jakiś ? Da rade coś takiego zrobić ? Czy po prostu kilka sztuk takich uC które zintegrowane będą z jednym głównym. Tylko wtedy pozostaje kwestia backupu - w przypadku maliny - kilka CF + jeden board i podmieni to osoba nie mająca zielonego pojęcia o elektronice. Arduino ? Tu już gorzej - nawet jeśli będę miał zaprogramowane procki z backupem konfiguracji. Z drugiej strony - cały czas myślę o głównym przełączniku - ktory po prostu odetnie inteligencje i zapewni manualne sterowanie głównymi funkcjonalnościami czyli oświetlenie + gniazda + ogrzewanie domu + rolety. Zresztą tak jak pisałem na wstępie - chce zacząć od domu "głupiego" a "inteligencje" dodawać w późniejszym okresie małymi kroczkami etc, wiec takie rozwiązanie byłoby dla mnie idealne.
Co do moich umiejętności, bo zaraz pewnie padną glosy o tysiącach projektantów, które siedzą nad Fibaro, KNX itp drogimi systemami. Tak wiem, ze płaci sie za gotowe sprawdzone rozwiązania, ale osobiście uważam, ze nazwa inteligentny dom - inteligentnie podnosi cenę rozwiązania
Proste rzeczy w AVR robiłem, Arduino tez się bawiłem, jestem w stanie sobie pewne rzeczy ogarnąć - ba nawet pewne rzeczy już sobie na biurku ogarnąłem. Nie wydaje mi się żeby w sterowaniu przekaźnikami czy stycznikami z poziomu uc na podstawie informacji z wejść było na tyle skomplikowane by nie dało się to zrobić DIY i by trzeba było płacić chore pieniądze. Choć fakt doświadczenia mi brakuje - ale głownie w kwestii: "których elementów użyć" - głownie dotyczy przekaźników czy styczników - bo te będą najbardziej eksploatowane. Choć sprawdzone czujki też chętnie poznam, bo jest tego na rynku sporo.
Inteligencje w postaci - jeśli czujka zmierzchowa wykryła zmierzch, zamknij rolety, włącz scenę wieczorna, włącz zraszanie trawnika, czy jeśli pada deszcz zgłoś otwarte okna, nie podlewaj trawnika, jeśli czujnik ruchu wykrył ruch a jest noc zapal przypodłogowe ledy awaryjne, jeśli alarm uzbrojony - wyłącz wszystkie gniazda, oświetlenie poza lodówka, akwarium itp. Większość tego typu inteligencji opiera się i tak na odczytaniu danych z jakiegoś czujnika i reakcje w postaci włączenia/wyłączenia jakiegoś wyjścia.
W zasadzie to jeśli nie będę mial urządzeń dopuszkowych a wszystko zamknę w rozdzielni i będę miał możliwość przełączenia na sterowanie manualne to czy to będzie magistrala w rozdzielni czy jedna centrala nie ma większego znaczenia. No możne poza tym, ze mogę miec sporo urządzeń wykonawczych przy magistrali, które mogą ulec awarii.
Uff, jak ktoś dotarł do końca to szacun - dużo treści choć szczegółów mało - ale ciężko ogarnac tak duzy temat w jednym poscie. Chcialbym sie skupic na poszczególnych elementach mniejszymi krokami. Nie oczekuje gotowych schematow, rozwiazan a raczej wskazowek czym sie zainteresowac aby zrealizowac te zalozenia.

Pierwsza rzecz - na tym etapie nie interesują mnie, żadne gotowe rozwiązania typu Fibaro itp, nie interesują mnie też rozwiązania bezprzewodowe DIY, jak również gotowe rozwiązania typu KNX itp. Mam możliwość położenia kabli więc ilość syfu latającego po falach radiowych chciałbym ograniczyć do minimum. Oczywiście system powinien potrafić podłączyć takie gotowce bo na pewno o czymś zapomnę albo jakiś inny pomysł przyjdzie do głowy, a wtedy jeśli nie będę miał miedzi w pobliżu wykorzystam fale radiowe.
To co sobie zaplanowałem:
1) sterowanie oświetleniem w domu jak i na zewnątrz
2) sterowanie gniazdami 230V i obwodami gniazd)
3) sterowanie sprzętem Audio/Video
4) sterowanie temperatura w pokojach (podłogówka)
5) zewnętrzna stacja pogodowa
6) automatyzacja podlewania ogrodu
7) integracja z alarmem - np. Satel Integra albo coś podobnego - choć nie chciałbym aby centralka sterowała całością - raczej chciałbym wykorzystać czujki PIR, dymu etc.
8) sterowanie roletami zewnętrznymi
9) możliwość odcięcia zaworu głównego wody
10) kontaktrony w drzwiach - do akcji typu zapal światło, zgaś światło itp
11) na pewno o czymś zapomniałem

Pierwsza rzecz to wybór "rodzaju" systemu - rozproszony czy centralny.
Rozproszony ma swoje plusy ale ma tez i wady. Teoretycznie nie ma pojedynczego punktu awarii, z drugiej strony - jak poleci kilka modułów wykonawczych z mikrokontrolerami to już tak różowo nie jest. Tutaj rozmyślam o HAPCANie, tylko, że chyba jednak bez elementów dopuszkowych. Choć system ten ma trochę ograniczeń i z pewnością spiąłbym go z centralnym jakimś systemem, aby mieć możliwość rozbudowy.
Zresztą najpierw chciałbym zbudować normalną instalację a automatykę stopniowo wprowadzać np. z wykorzystaniem jakiś przełączników grupowych, które pozwalałyby przełączać sterowanie miedzy manualnym a "inteligentnym" obwodem.
Dlatego skłaniałbym się do okablowania typu gwiazda - czyli wszystkie obwody schodzą sie do jednej lub dwóch rozdzielni (jedna w garażu, druga na piętrze).
Tutaj kwestia czy będę miał miejsce na drugą by ją zrobić w takim miejscu by nie słyszeć "kłapania" przekaźników. Plus taki ze na parter leciałoby znacznie mniej przewodów - w zasadzie fazowe i sterujące aby spiąć elementy wykonawcze piętra z "centrala"
Całość sterowana np. Domoticzem + RFLink do tego co zapomnę i podłącze bezprzewodowo z wykorzystaniem gotowców czy np. z MySensors i DIY na jakiś arduino nano z modułami 433. Domoticz bo ma skrypty lua i pythona - a w zasadzie jeśli dobrze widziałem, można odpalić dowolny skrypt/program w shellu. To daje nieograniczone możliwości tak na prawdę.
Patrzyłem tez na HomeGenie, który wydaje się równie ciekawy, choć chyba trudniej wdrażać własne dodatki.
Co do czujek: temperaturowe DS18B20 w przełącznikach, przełączniki mono i bistabilne - w zależności od funkcji jaka mają pełnić, czujki PIR czy dymu chciałbym wykorzystać z alarmu, czujka zmierzchu, stacja pogodowa na zewnątrz, czujniki wilgotności gleby (to akurat pieśń przyszłości ;P) do wykorzystania przy automatyzacji ogrodu, czujki wilgotności o ile da się to wykorzystać do sterowania rekuperacji czy jakiś nawilżaczy
Co do wykonania tego wszystkiego
Ad1 - przekaźniki sterowane z centralnego systemu. Ktoś poleci jakieś warte uwagi ? Na banggood widzę np. zestawy 16 przekaźników z optoizolacja 230V/10A AC ,30V/10A DC w dość dobrej cenie. Pytanie czy to po 20 "klapnieciach" się nie rozleci.
Ad2 - styczniki sterowane z centralnego systemu - teoretycznie są przekaźniki 16A ale nie chce ciągnąc każdego gniazdka do rozdzielnicy i chce sterować obwodami kilku gniazdek. Nie chce się zastanawiać czy lokówka żony i suszarka córki przypadkiem nie przekroczy dopuszczalnego obciążenia na obwodzie

Ad3 - tutaj Domoticz + Kodi (jako media center z NAS) - + ewentualnie nadajnik IR do sprzętu którego nie można sterować inaczej jak przez podczerwień
Ad4 - tego tematu póki co nie dotknąłem, aczkolwiek zdaje się że tam są po prostu elektrozawory... kwestia wiec dociągnięcia odpowiedniej ilości przewodów do rozdzielnicy aby moc nimi sterować...
Ad5 - tutaj od własnej opartej o np. arduino z 1wire itp do jakiegoś gotowca,który przekaże np. po 433 dane do mysensors czy rflink etc .
Ad6 - temat póki co nie dotknięty - jako temat odległy - ale kilka gotowych projektów na arduino czy raspberry pi widziałem więc będzie można coś podpatrzeć i pewnie wykorzystać.
Ad7 - to co jest pewne to nie chciałbym z alarmu robić centralki do sterowania domem. Raz , ze alarm ma głownie służyć do alarmowania ;P Dwa jakiekolwiek uszkodzenia powodują problem. Bez alarmu mogę żyć, reszta domu ma działać.
To co na pewno chciałbym wykorzystać to czujki PIR czy obecności, kontaktrony przy oknach itp Głównie do alarmowania ze np. okna otwarte jak deszcz pada itp, czy sterowanie w nocy oświetleniem jak do wc będę spacerował itp
Ad8 - tutaj zwykle przekaźniki uruchamiające silniki rolet. Uzależnienie od czujki zmierzchu, wiatru, temperatury itp.
Ad9 - tutaj chyba sprawa prosta - jakiś elektrozawór z bypassem - jakby prądu zabrakło, chyba ze UPS albo jakiś agregat prądotwórczy postawie dla obwodów które powinny zasilanie mieć 24/h
Ad10 - nie wiem czy to jest przydatne, to co mi przychodzi do głowy to tylko sterowanie oświetleniem, albo informacja ze np. drzwi od kotłowni na zewnątrz czy drzwi tarasowe są otwarte. Sterowanie oświetleniem można w teorii zastąpić pewnie czujkami obecności - pytanie na ile w praktyce taki czujnik robi "false positive" i zapali światło podczas nieobecności ?

Ad11 - wiadomo wszystkiego sie nie przewidzi, to czego nie zrobię za pomocą kablologi już po tynkach będę chciał w razie co moc dodać za pomocą radia - czy 433 czy wyżej.
Najważniejsze czym to wszystko spiąć ?
Raspberry PI 3 - 40GPIO, Arduino Mega - 54 wejścia cyfrowe, zdaje się ze 16 pwm - idealne do sterowania choćby zestawami led, nawet ws2801 da rade prosto wysterować. To i tak będzie mało chyba takich wejść. Multiplexer jakiś ? Da rade coś takiego zrobić ? Czy po prostu kilka sztuk takich uC które zintegrowane będą z jednym głównym. Tylko wtedy pozostaje kwestia backupu - w przypadku maliny - kilka CF + jeden board i podmieni to osoba nie mająca zielonego pojęcia o elektronice. Arduino ? Tu już gorzej - nawet jeśli będę miał zaprogramowane procki z backupem konfiguracji. Z drugiej strony - cały czas myślę o głównym przełączniku - ktory po prostu odetnie inteligencje i zapewni manualne sterowanie głównymi funkcjonalnościami czyli oświetlenie + gniazda + ogrzewanie domu + rolety. Zresztą tak jak pisałem na wstępie - chce zacząć od domu "głupiego" a "inteligencje" dodawać w późniejszym okresie małymi kroczkami etc, wiec takie rozwiązanie byłoby dla mnie idealne.
Co do moich umiejętności, bo zaraz pewnie padną glosy o tysiącach projektantów, które siedzą nad Fibaro, KNX itp drogimi systemami. Tak wiem, ze płaci sie za gotowe sprawdzone rozwiązania, ale osobiście uważam, ze nazwa inteligentny dom - inteligentnie podnosi cenę rozwiązania

Inteligencje w postaci - jeśli czujka zmierzchowa wykryła zmierzch, zamknij rolety, włącz scenę wieczorna, włącz zraszanie trawnika, czy jeśli pada deszcz zgłoś otwarte okna, nie podlewaj trawnika, jeśli czujnik ruchu wykrył ruch a jest noc zapal przypodłogowe ledy awaryjne, jeśli alarm uzbrojony - wyłącz wszystkie gniazda, oświetlenie poza lodówka, akwarium itp. Większość tego typu inteligencji opiera się i tak na odczytaniu danych z jakiegoś czujnika i reakcje w postaci włączenia/wyłączenia jakiegoś wyjścia.
W zasadzie to jeśli nie będę mial urządzeń dopuszkowych a wszystko zamknę w rozdzielni i będę miał możliwość przełączenia na sterowanie manualne to czy to będzie magistrala w rozdzielni czy jedna centrala nie ma większego znaczenia. No możne poza tym, ze mogę miec sporo urządzeń wykonawczych przy magistrali, które mogą ulec awarii.
Uff, jak ktoś dotarł do końca to szacun - dużo treści choć szczegółów mało - ale ciężko ogarnac tak duzy temat w jednym poscie. Chcialbym sie skupic na poszczególnych elementach mniejszymi krokami. Nie oczekuje gotowych schematow, rozwiazan a raczej wskazowek czym sie zainteresowac aby zrealizowac te zalozenia.