Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

delonghi magnifica 4000b - Zaparzacz przesuwa się w dół i zacina się.

ardiles 30 May 2016 22:15 7038 11
 • #1
  ardiles
  Level 9  
  Witam wszystkich!
  Otóż mam problem z w/w ekspresem. Po włączeniu do kontaktu i przełączeniu włącznika na 1, ekspres włącza na chwilę silnik przesuwa zaparzacz poniżej minimalnego poziomu, aż do zablokowania, przez chwilę jeszcze mieląc zablokowanym silniczkiem, następnie wyłącza się i zapala się lampka z wykrzyknikiem. Co może być uszkodzone? Podejrzewam, że coś na płytce głównej, ale niestety nie wiem. Po podłączeniu odwrotnie biegunów na silniku. Silnik przesuwa zaparzacz trochę do góry i też staje. Po całkowitym odłączeniu silnika, słychać takie samo kliknięcie jak przy załączaniu silnika i po około 2 sekundach(mniej więcej tyle samo czasu po jakim silnik staje), słychać drugie kliknięcie, jakby wyłączające silnik. Próbowałem zrobić reset, ale dzieje się dokładnie to samo. Ma ktoś może jakiś pomysł, co mogło się zepsuć? Z góry dziękuję.
 • #2
  BRum
  Level 21  
  Sprawdzić dolny mikrowyłącznik w napędzie.
 • #3
  ardiles
  Level 9  
  Zapomniałem napisać, że już sprawdzałem mikrowyłącznik i jest sprawny. Dzięki za odzew ;). Wciąż podejrzewam, że jest jakiś problem na płytce zasilającej, bo nawet gdy odłączę silnik i kable od mikroprzełączników wciąż słyszę charakterystyczne kliknięcia włączające silniczek. Zauważyłem, że po odłączeniu czujnika temperatury, nie słychać tych kliknięć, tylko po włączeniu ekspresu przyciskiem zapalają się lampki z błędem, filiżanką i filiżankami. Choć podejrzewam, że jest to spowodowane kolejnością procedury testowej. Czy ma ktoś jakiś pomysł co mogło się zepsuć?
 • #4
  BRum
  Level 21  
  Wejdź w tryb testowy i sprawdź czy zaparzacz chodzi góra-dół.Pozwoli to sprawdzić czy oba przekaźniki od ruchu góra -dół są dobre.
 • #5
  ardiles
  Level 9  
  Dzięki .
  W trybie testowym działa tylko ruch w dół. Wylutowałem oba przekaźniki, sprawdziłem i oba są sprawne. Co jeszcze powinienem sprawdzić?
 • #6
  BRum
  Level 21  
  Każdy przekaźnik jest sterowany 12V DC poprzez tranzystor wysterowany bezpośrednio z procesora.Ich oznaczenie na płycie to Q2 i Q3.Są dwie możliwości ,brak sygnału z procesora albo uszkodzony tranzystor.Sprawdź diody wpięte równolegle do cewek przekaźnika
 • #7
  ssss
  Level 35  
  Witam.
  Jaki mikro wylacznik ?.Jaka Plytka?.Takim sposobem mozna wszystko powymieniac a blad bedzie nadal :wiecej szczegolow.Nie wiem w polsce jak mowicie na Brühgruppe prosze ja wyciagnac i sprawdzic jak sie porusza czy z oporami czy nie .Nastepnie prosze sprawdzic naped bo to zawsze na99% jest problem.
  Czy byly wymieniane uszczelki? Czy byla nasmarowana odpowiednio.
 • #8
  ardiles
  Level 9  
  Diody są ok. Tranzystory Q1 i Q2 (chyba o nie chodziło, bo nie mogę znaleźć Q3) mierzone bez napięcia wydają się ok.

  Zaparzacz chodzi dość ciężko, ale bez zacięć, jak już pisałem wyżej, gdy podłączę odwrotnie przewody do silnika, podciąga bez problemu zaparzacz do góry, ale pracuje tylko przez tą samą chwilę dopóki przełącznik na płytce nie kliknie. Śruba i zaparzacz wydają się być dobrze nasmarowane. Uszczelki nie były wymieniane.
 • #9
  ssss
  Level 35  
  Witam
  Wiec prosze najpierw wymienic uszczelki
 • #10
  BRum
  Level 21  
  Jeden przekaźnik odpowiedzialny jest za ruch w dół ,drugi do góry.Sprawdź napięcia na cewkach przekaźnika /woltomierz podepnij równolegle raz do jednej raz do drugiej diody/. Jak są napięcia rzędu 12V DC tzn procek podaje sterowanie na tranzystory a one są ok.Wtedy coś jest ze stykami prądowymi przekaźnika od ruchu w górę.To możesz sprawdzić po podaniu 12V na przekaźnik i czy jest przejście na zwartych stykach.
 • #11
  ardiles
  Level 9  
  Bardzo dziękuję za podpowiedzi. Po sprawdzeniu okazało się, że przekaźniki są ok. Po kilkudziesięciu różnych kombinacjach, wpadłem na pomysł by odłączyć czujnik temperatury wody i zrobić reset i nastąpiła zmiana. Teraz po włączeniu ekspresu z zamkniętym zaworem pary mrugają trzy kontrolki równocześnie: filiżanka, dwie filiżanki, i para (czyli ekspres chce by otworzyć zawór). Po otworzeniu zaworu wylatuje woda z dyszy i zaczynają mrugać kontrolki: filiżanka, dwie filiżanki, para. Jednak teraz mrugają na przemian i dodatkowo mruga lampka wody. Po włączeniu przyciskiem "power" ekspres robi sobie test , zaparzacz przesuwa się góra -dół i ekspres wyłącza się. W trybie testowym wszystko działa bez problemu. Czy ma ktoś jakiś pomysł jak teraz z nim postąpić?
 • #12
  ardiles
  Level 9  
  Ekspres naprawiony :). Problem okazał się być bardzo błahy. Źle podłączony przepływomierz przez poprzedniego właściciela. Wielkie dzięki za pomoc. Temat do zamknięcia.