Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprawdzenie grzałki w pralce

Krzyś91 30 Maj 2016 22:37 2160 5
  • #1 30 Maj 2016 22:37
    Krzyś91
    Poziom 2  

Witam forumowiczów,

mam problem z grzałką w pralce - nie grzeje wody. Poczytałem trochę forum, ale dzieje się coś dziwnego, czego nie rozumiem.

Otóż zmierzyłem opór między dwoma skrajnymi pinami i wyszedł ładnie 26 Ω. Następnie zacząłem sprawdzać napięcie. Po prawej mam prąd, po lewej masę i na środku do obudowy grzałki podłączone jest uziemienie. Napięcie pokazało mi się pomiędzy prądem a uziemieniem (nawet jeśli grzanie wody było wyłączone). Czy to normalne? Wydaje mi się, że może być tam przebicie. Prosiłbym o wytłumaczenie.
    Między prądem i masą nie ma napięcia. Rozumiem, że grzałka do wymiany. Czy powinienem jeszcze coś sprawdzić?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc :)

1 5
  • Pomocny post
    #2 30 Maj 2016 22:43
    elektryku5
    Poziom 37  

Opór grzałki ok, co do drugiego stwierdzenia, to mogłeś po prostu tak trafić, że akurat obwód był rozwarty na połączeniu N grzałki.
    Ciężko coś więcej powiedzieć bez żadnych danych na temat modelu pralki.

0
  • Pomocny post
    #3 30 Maj 2016 22:46
    kindlar
    Poziom 37  

Możesz odłączyć przewód N (przeciwległy do fazowego) pozostawić fazowy na miejscu i sprawdzić czy faza pokazała się na miejscu N. Jeśli masz woltomierz to sprawdź też napięcie na zaciskach grzałki.

0
  • Pomocny post
    #4 30 Maj 2016 22:57
    eldomek
    Poziom 17  

Pomiary miernikiem są często mylące. Najlepiej podłączyć do grzałki żarówkę i to będzie 100% pewności. Miernikiem sprawdzasz jedynie upływność na największym zakresie pomiarowym. Jeśli grzałka jest sprawna to wymień przekaźnik który ją włącza.

1
  • #5 31 Maj 2016 09:41
    POL02
    VIP Zasłużony dla elektroda

Krzyś91 napisał:
    mam problem z grzałką w pralce - nie grzeje wody.Poczytałem trochę forum, ale dzieje się coś dziwnego,
    czego nie rozumiem. zacząłem sprawdzać napięcie.Po prawej mam prąd, po lewej masę

Kto to tak sprawdza napięcie i co to są za pojęcia "Po prawej mam prąd po lewej masę"
    Pralka zasilana jest z sieci prądu przemiennego 230V 50Hz (jeden przewód to faza a drugi to zero) i takim napięciem zasilana jest grzałka,którą załącza przekaźnik.
    Jeżeli sprawdziłeś grzałkę i ma obwód 26om to jest OK.
    Przyczyną braku grzania może być:
    - uszkodzony przekaźnik
    - uszkodzony czujnik temperatury

1
  • #6 15 Cze 2016 19:04
    Krzyś91
    Poziom 2  

Uszkodzony przekaźnik, dzięki za rady :)

0