Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- - Piec CO gazowy w połączeniu z kotłem węglowym

vhubi 31 Maj 2016 00:21 1044 11
  • #1 31 Maj 2016 00:21
    vhubi
    Poziom 11  

Witajcie koledzy i koleżanki!

Stanąłem przed pewnym dylematem, otóż posiadam dom jednorodzinny wolno stojący. Akurat remontuję łazienkę, stąd przy okazji nadeszła pora wymiany starego kotła gazowego (Ariston - uległ awarii jakiś czujnik i grzeje sam kaloryfery, nawet jak są wyłączone, według serwisu wymiana jest nieopłacalna).

Po rozmowach w sklepach, ze znajomymi oraz ostatnio z serwisantami jestem lekko zakręcony, bo co człowiek to opinia. Chcę to zrobić porządnie, żebym miał spokój i porządne ogrzewanie na następne 10 lat minimum :) Ponadto teraz jednak ogrzewanie nie było perfekcyjne.

Dom ogrzewany jest na dwa sposoby, w piwnicy mam kocioł węglowy, opalany drewnem, rzadko (raczej tylko weekendy), niestety jest to dom poniemiecki, posiadający trochę za wąskie kominy, baz żadnej automatyki, zresztą instalacja w domu jest tak wykonana, że przy grzaniu pieca na ok 60 stopni (powyżej pkt rosy) w domu jest za gorąco - nie mam możliwości skręcenia temperatury, brak zaworu trój- czworodrożnego, hydraulik stwierdził że to nieopłacalne. Ja się nie tym nie znam, nie będę ukrywał.

Kocioł gazowy cały rok ma pracować jako podgrzewanie ciepłej wody, no i w sezonie grzewczym ogrzewanie domu (w tygodniu), planuję dołączyć do niego czujnik Euroster (ówczesny kocioł jest bez żadnej automatyki, reguluję jego pracę poprzez pokrętła na kotle).

Ogólnie to po rozmowach ze znajomymi, w sklepach na tapecie mam trzy kotły:
    1) Immergas Victrix 26 2i
    2) Junkers cerapur smart ząb 28-3ce
    3) Termet ecocondens gold 25 lub 35

Liczę na pomoc, przeczytałem "pół internetu" i mam jeszcze większy mętlik w głowie, każda uwaga będzie dobra, ewentualnie jakiś inny wybór dla mojej instalacji, bądź jej przeróbki żeby była jak najwydajniejsza, ja w temacie jestem zielony, a wiem że na forum jest wielu fachowców.

Pozdrawiam serdecznie
    Hubert

0 11
  • #2 31 Maj 2016 00:42
    Dobromir pomysłowy
    Poziom 18  

vhubi napisał:
    Dom ogrzewany jest na dwa sposoby, w piwnicy mam kocioł węglowy, opalany drewnem, rzadko (raczej tylko weekendy), niestety jest to dom poniemiecki, posiadający trochę za wąskie kominy, baz żadnej automatyki, zresztą instalacja w domu jest tak wykonana, że przy grzaniu pieca na ok 60 stopni (powyżej pkt rosy) w domu jest za gorąco - nie mam możliwości skręcenia temperatury, brak zaworu trój- czworodrożnego, hydraulik stwierdził że to nieopłacalne. Ja się nie tym nie znam, nie będę ukrywał.

Albo musisz się choć podstaw pouczyć albo zawierzyć jednemu dobremu fachowcowi ,który to będzie nad twoim grzewaniem czuwał do końca ... :). Inaczej jeszcze większy będziesz miał mętlik itd. Trzeba podjąc decyzję o tym czym będzie ogrzewany dom .A na to składa się szereg czynników! Przez forum trudno to ogarnąć , jak po jednej stronie jest niefachowiec. Może więcej opisz.

0
  • #3 31 Maj 2016 00:49
    TAAG
    Poziom 15  

Nie jestem fachowcem, ale jak podliczyłem koszty to zamiast gazu założyłem piec na ekogroszek, i nie narzekam.
    Dodam że parter to podłogówka, pierwsze piętro dodatkowe grzejniki, razem ok 110m2 do ogarnięcia.

0
  • #4 31 Maj 2016 00:55
    vhubi
    Poziom 11  

Ja mam 120 m2, parter to kuchnia, łazienka, korytarz podłogówka, 2 pokoje z deskami na podłodze, więc zwykłe grzejniki, góra jest w grzejnikach, dom ocieplony (10 styropian + niemiecki żwir w podwójnych ścianach, na stropie wełna i blacha), ogólnie to nastawiam się na gaz, palenie drzewem to taki dodatek, mieszkam ze starszą osobą, która po prostu nie zejdzie na dół i nie dorzuci do ognia, a nikogo innego nie ma w domu od 7 do 18. Wiem że istnieją różne sprytne połączenia tych dwóch instalacji, ale niestety nie trafiłem jeszcze na fachowca, który byłby w stanie mi to zrobić :)

0
  • #5 31 Maj 2016 01:06
    TAAG
    Poziom 15  

Czyli dość podobnie, u mnie styropian 12cm.
    Dół to 2 pokoje kuchnia, łazienka, przedpokój, góra 3 pokoje.
    Ja mam piec na ekogroszek - zasobnik 160 Kg.
    Przy łagodnych pogodach jak w tym roku wystarczało na ok 2 tygodnie.
    Raz na jakiś czas może można zatrudnić kogoś do znoszenia węgla?
    Poza tym jak patrzyłem (u siebie) po kosztach ogrzewania to było po kolei jakoś tak:

najtaniej - Ekogroszek - (najczęściej wymagający obsługi).
    później - olej opałowy (można tankować rzadko nawet na pół roku).
    potem prąd, bodajże na końcu gaz (blisko prądu).

1
  • #6 31 Maj 2016 01:25
    Dobromir pomysłowy
    Poziom 18  

TAAG napisał:
    To gaz sieciowy aż taki drogi???

0
  • #7 31 Maj 2016 06:47
    piotr_boncza
    Poziom 29  

TAAG napisał:
    Czyli dość podobnie, u mnie styropian 12cm.
    Dół to 2 pokoje kuchnia, łazienka, przedpokój, góra 3 pokoje.
    Ja mam piec na ekogroszek - zasobnik 160 Kg.
    Przy łagodnych pogodach jak w tym roku wystarczało na ok 2 tygodnie.
    Raz na jakiś czas może można zatrudnić kogoś do znoszenia węgla?
    Poza tym jak patrzyłem (u siebie) po kosztach ogrzewania to było po kolei jakoś tak:

najtaniej - Ekogroszek - (najczęściej wymagający obsługi).
    później - olej opałowy (można tankować rzadko nawet na pół roku).

Wygląda na to, że masz mocno nieaktualne dane. Na pewno olejowe jest najdroższe. Ekogroszek to syf, hałas, koszty zdrowotne i konieczność starannego regularnego czyszczenia, bo sprawność brudnego kotła dramatycznie spada. Sprawdź przy okazji zużycie prądu :-)

Dodano po 12 [minuty]:

vhubi napisał:
    Witajcie koledzy i koleżanki!

Stanąłem przed pewnym dylematem, otóż posiadam dom jednorodzinny woln brak zaworu trój- czworodrożnego, hydraulik stwierdził że to nieopłacalne. Ja się nie tym nie znam, nie będę ukrywał.

Kocioł gazowy cały rok ma pracować jako podgrzewanie ciepłej wody, no i w sezonie grzewczym ogrzewanie domu (w tygodniu), planuję dołączyć do niego czujnik Euroster.

Ogólnie to po rozmowach ze znajomymi, w sklepach na tapecie mam trzy kotły:
    1) Immergas Victrix 26 2i
    2) Junkers cerapur smart ząb 28-3ce
    3) Termet ecocondens gold 25 lub 35

Liczę na pomoc, przeczytałem "pół internetu" i mam jeszcze większy mętlik w głowie,
    Hubert

Do listy dołożyłbym cerapur compact. Ma możliwość zamontowania czujnika zewnętrznego, czyli zrobienia pogodówki niewielkim kosztem.
    Z niemożliwością przerobienia instalacji to jakaś dziwna sprawa. No chyba, że ciasnota i względy budowlane (koszty nowych płytek, czy coś podobnego) powodują nieopłacalność.
    Instrukcji przerabiania i łączenia obu systemów jest pełno. Na elektrodzie pisaliśmy o tym w wielu wątkach. Nie trzeba przeszukiwać całego netu, wystarczy tu.
    Np. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3205829.html

0
  • #8 31 Maj 2016 08:29
    ls_77
    Poziom 29  

A gaz to ziemny, czy z butli? Nigdzie nie mogłem doczytać :|

0
  • #9 31 Maj 2016 10:30
    vhubi
    Poziom 11  

Gaz ziemny, sieciowy.

0
  • #10 31 Maj 2016 11:23
    ls_77
    Poziom 29  

W takim wypadku (gaz ziemny) gdzie rzadko będzie się paliło węglem/drewnem to pieniądze przeznaczone na poprawne dołączenie kotła stałopalnego do gazowego nigdy się nie zwrócą.
    Co do kotłów to nie znam osoby zadowolonej tak na 100%. Niby tańsza eksploatacja, ale już nakład pracy jaki trzeba do tego dołożyć to nikt tego nie przelicza, a dochodzą jeszcze do tego często problemy z poprawnym wykonaniem całej instalacji. Nie mówię jeszcze o problemach podczas eksploatacji.
    Przy twoich 120m2 pozostał bym tylko na gazie. Kocioł kondensacyjny + dobre firmowe sterowanie pogodowe + ew. pokojowe.
    Ewentualnie dodatkowo jakieś ograniczenie strat ciepła - jakaś dodatkowa izolacja budynku - nie wiem na co pozwala sytuacja.

0
  • #11 31 Maj 2016 11:38
    Dobromir pomysłowy
    Poziom 18  

Zacznij od komina ( skoro było tak i chodziło to może nie trzeba poprawiać ale.. ). Niestety w Pl paliwa są za drogie ( dlatego minn. palą śmieci ), więc lepiej mieć ogrzewanie na min. 2 rodzaje paliw.Weź pod uwagę że może wkrótce nie będzie miał kto chodzić do pieca.Na kotłach gazowych nie znam się ale lepiej dołóż a kup oszczędnościowy i dobrej firmy. I weź inteligentnego hydraulika . Może jakieś zdjęcia?

0
  • #12 02 Cze 2016 00:05
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Jeśli masz juz przyłacze gazowe to tyko gaz. Będzie taniej jak węgiel, a czyste ręce i wolna przestrzeń w dotychczasowej kotłowni. Np. termet ecocondens gold 21kW kosztuje 3800 w tym jest już pompa elektroniczna i zawór 3D przełaczający CO/CWU, + komin 80/100 powiedzmy, ze z 1200= 5 tys. Instalacja w plastiku. Jeśli miejsce montażu pozwoli istnieje mozliwość montażu z wyrzutem spalin przez ścianę =4 tys( 1000 zł w kieszeni) Weglowiec z podajnikiem na taka powierzchnie to koszt ok 6-7 tys, jak masz marne kominy będzie problem z ciągiem, do tego 2 pompki ( 800-1000) miedź lub stal przy kotle, ochrona powrotu, naczynia wzbiorcze itd- wyjdzie znacznie drożej ( ok 10000 bez zbiornika cwu) + znacznie wiekszy pobór prądu na "chrupka", sterownik, dodatkowe pompy.

0