Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uszkodzony monitor LG flatron W1942S, wymiana kondensatorów na inną wartość.

Victin 31 May 2016 08:52 813 7
    Victin
    Level 11  
    Witam.
    Szybkie pytanie.
    Monitor LG Flatron W1942S z typową usterką, czyli uszkodzone kondensatory.
    Sprawa prosta do zrobienia, jednak mam problem z dostępnością odpowiednich w mojej okolicy. Mianowicie kondensatory 470uf 35V.
    Przeleciałem wszystkie sklepy, nigdzie nie mają :(
    Kupiłem za to 470uf 25V, słyszałem że dobór kondensatorów jest mocno "elastyczny". Czy jeśli wlutuje te 25V monitorek ma szanse zadziałać, i nie wybuchnie?
    mariuszw19640717
    Level 35  
    Victin wrote:
    Kupiłem za to 470uf 25V, słyszałem że dobór kondensatorów jest mocno "elastyczny"

Tak, ale tylko na większe napięcie, nigdy na mniejsze.
    Kup na 50V, lub większe i będzie.
    Rzuuf
    Level 43  
    Witam!
    To nie jest dobry pomysł!
    Elektrolity potrafią się nieco 'doformować', ale przy tej okazji maleje im pojemność.
    Dostępna handlowo powinna być inna typowa wartość: 470uF/40V - te możesz zastosować bez obw.
    Przy okazji: na czym polegało uszkodzenie tych kondensatorów?
    mariuszp19
    Level 34  
    Ta elastyczność dotyczy bardziej pojemności. Natomiast napięcie kondensatora nie może być mniejsze niż zalecane. Powinieneś zakupić kondensatory zgodnie z uwagą mariuszw19640717
    Victin
    Level 11  
    Rzuuf wrote:
    Przy okazji: na czym polegało uszkodzenie tych kondensatorów?

Wybrzuszenia, i ślady elektrolitu.

Będę szukał 470uf/40V, mam nadzieje że takie będą.

Edit. Dodam że uszkodzona była większość z nich, również 1000uf/16V. Ale te już wymieniłem.
    Victin
    Level 11  
    Dzięki wszystkim za pomoc! Napiszę co nastanie, po wymianie :)
    Victin
    Level 11  
    Po wymianie kondensatorów monitor śmiga aż miło. Ostatecznie pan sprzedawca postanowił zamówić dla mnie kondensatory 470uf 35V, bo tylko takie były w hurtowni :)

Edit: Dodam jeszcze że domyślam się, iż powodem usterki mogło być wymuszenie przeze mnie pracy monitora w 75Hz. Przy czym zalecana wartość to 60Hz. Być może spowodowało to wzrost napięcia w układzie, i ostatecznie kondensatory nie wytrzymały presji.