Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radeon x1950 - podłączenie

31 Maj 2016 14:02 471 9
  • Poziom 5  
    Cześć,
    Mam problem z podłączeniem starej karty graficznej Radeon x1950 do komputera "z odzysku" dla mojej mamy. Karta pracuje (włącza się wentylator), ale ani na moim monitorze, ani na telewizorze mamy nie ma sygnału. Nie słyszę też pikania wskazującego brak karty graficznej, więc tym bardziej wygląda na to, że karta powinna być nadal sprawna. Działała jeszcze 2 lata temu (na tym samym komputerze), ale później cały ten czas leżała w pudełku. Czy to możliwe, że zepsuła się przez nieużywanie? Czy może to inny problem?
    Do swojego komputera podłączyłam ją złączem z adapterem DVI-VGA, a do komputera mamy - nowym kablem DVI-HDMI.
    Wydaje mi się, że karta jest prawidłowo podłączona - włożona do slotu na płycie głównej, przykręcona do obudowy i podłączona przez PCI-E do zasilacza.
    Czy jest coś, czego jeszcze nie zrobiłam? Jak mogę sprawić, żeby komputer działał? Niestety płyta główna nie ma karty zintegrowanej.

Parametry:
    ASUS P5QL PRO
    Intel Core Quad 2,33GHz
    GeiL 4GB RAM
  • Moderator - Komputery Serwis
    Reset BIOS wykonałaś?
  • Poziom 5  
    BIOS się automatycznie resetuje przy każdym odłączeniu od zasilania, od lat tak jest. Zresztą ekran w ogóle się nie włącza, więc nawet gdybym chciała coś kombinować z BIOSem, to nic nie widzę :P
  • Poziom 30  
    A tak nie powinno być że za każdym razem po odłączeniu zasilania, może ci chodzi o wyjęcie baterii podtrzymującej bios ?
    No i zapytam zasilanie dodatkowym kablem do karty graficznej podpięte ?
  • Poziom 5  
    Tak, słyszałam już o tej baterii od kogoś, ale nadal nie do końca wiem, o co chodzi. Sama nigdy jej nie wyjmowałam, nawet nie wiem gdzie jest. Po prostu w którymś momencie zaczął się resetować przy każdym wyłączeniu listwy bądź odłączeniu zasilacza od prądu - zawsze datę i godzinę trzeba było ustawiać jeszcze raz.
    Wcześniej też się resetował, a różne karty graficzne, wraz ze wspomnianą tutaj, działały.
    Ta karta ma tylko jedno złącze PCI-E i jest ono podłączone do zasilacza.
  • Moderator - Komputery Serwis
    Do BIOS'u masz na płycie głównej baterię w kształcie monety jedno złotowej o oznaczeniu CR2032.
    Skoro BIOS sam się resetuje za każdym razem podczas odłączenia zasilania, to bateria do wymiany.
  • Poziom 30  
    Na samym rogu tej karty graficznej 1950 powinno być gniazdo do podłączenia zasilania.
    Jeżeli jest podłącz.
  • Poziom 36  
    Marticore napisał:
    Do swojego komputera podłączyłam ją złączem z adapterem DVI-VGA, a do komputera mamy - nowym kablem DVI-HDMI.

Jeżeli nie działa w dwóch komputerach to raczej padła.

Możesz jeszcze ew. przeczyścić styki karty graficznej (a dokładniej szynę pci-e) alkoholem izopropylowym albo chociaż zmywaczem do paznokci (jako dziewczyna nie powinnaś mieć problemu z dostępnością :D ) ale takim najzwyklejszym, bez żadnych dodatków! :)

Po takiej operacji daj jej chwilę odparować i spróbuj podłączyć do któregoś z komputerów.
  • Poziom 43  
    Marticore napisał:
    Jak mogę sprawić, żeby komputer działał?

Domyślam się że komputer będzie służył do internetu ewentualnie multimediów i pasjansa więc nie potrzebuje mocarnej karty. Jeśli sprawdzona na 2 maszynach i dwóch kablach nie daje obrazu to raczej padła. Jeśli faktycznie od leżenia to pewnie kondensatory ale sens naprawy jest wątpliwy. Sugeruje zwyczajnie kupić tanią kartę graficzną. Do takich zastosowań sugeruje kartę pokroju geforce 210. Używaną można kupić za mniej niż 40PLN, to słabe karty - mało prądu, mało ciepła za to raczej długo pracują bezawaryjnie.