Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MEGGER MFT1825 - Pierwszy pomiar proszę o wskazówki

Mateusz767 31 Maj 2016 19:38 3429 9
  • #1 31 Maj 2016 19:38
    Mateusz767
    Poziom 4  

Proszę o pomoc w przeprowadzeniu pomiarów, mianowicie
    mam do dyspozycji miernik marki MEGGER MFT1825 MEGGER MFT1825 - Pierwszy pomiar proszę o wskazówki

i mam do wykonania Pomiary dla instalacji dźwigu (potocznie windy) na wzór tych pomiarów:
    MEGGER MFT1825 - Pierwszy pomiar proszę o wskazówki

to będzie mój "pierwszy raz", gdyż do tej pory zajmowałem się tylko i wyłącznie szafami sterowniczymi, rzadziej serwisem, więc chciałbym być pewny na 100% tego co robię. Proszę mnie poprawić jeśli piszę źle:

pkt 6) Skuteczność ochrony przeciwporażeniowej: Do gniazdka wkładamy "końcówkę z wtyczką" przy WŁĄCZONYM napięciu z sieci?? Rozumiem że miernik sam wyliczy Prąd zwarciowy i Impedancję pętli zwarcia? Wyłącznik powinien zadziałać. Pomiar jest ważny jeśli jest perzeprowadzony prądem 1xI.

pkt 7) pomiar rezystancji izolacji: Zasilanie z sieci wyłączone, mierzymy kolejno między przewodami każdy z każdym napięciem 250V dla sieci U=230 i 500V dla przewodów siłowych?
    W którym miejscu należy przyłożyć sondy/krokodylki?

Nie rozumiem tabelki 7b) będę wdzięczny za wyjaśnienie.

pkt 8) badanie różnicówki czyli rozdział "pomiar prądem 1xI (test z wyzwoleniem dla 30mA RCD) jak przykładamy sondy/wtyczkę ?

Serdecznie dziękuję za pomoc

0 9
  • Szkolenia SEP
  • #2 31 Maj 2016 21:23
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Kto ten protokół stary pisał kabareciarz kpiny .

0
  • Szkolenia SEP
  • #3 01 Cze 2016 06:47
    olejopalacz2
    Poziom 23  

Krzysztof Reszka napisał:
    Kto ten protokół stary pisał kabareciarz kpiny .

A jak powinien wyglądać?

0
  • #4 01 Cze 2016 14:13
    taniam
    Poziom 19  

Mateusz767 napisał:
    Proszę o pomoc w przeprowadzeniu pomiarów, mianowicie
    mam do dyspozycji miernik marki MEGGER MFT1825 ....

Miernik jest najmniej ważny....

Cytat:
    ....to będzie mój "pierwszy raz", ....

Jak nie masz nikogo, kto Ci pokaże i wytłumaczy co i jak, to polecam lekturę:
    Książka

0
  • #5 01 Cze 2016 15:39
    Mateusz767
    Poziom 4  

Chodzi o wynik pomiarów wpisany jako "większy niż" ? Też zwróciłem uwagę. A jeśli chodzi o konkretne badania to taki jest wymóg UDT. Podrzucisz jakieś uzupełnienie/sprostowabie tego co napisałem?

taniam napisał:
    Jak nie masz nikogo, kto Ci pokaże i wytłumaczy co i jak, to polecam lekturę:

doskonale wiem jak jest zbudowany mostek Wheatstona, albo jak wykonać pomiary metodą techniczną. Jednak nikt już tak dziś nie mierzy. Posiadam miernik (taki jak wyżej opisałem) i mam problem z przeprowadzeniem ich w sposób właściwy, gdyż nigdy tego nie robilem. Jest ktoś na forum kto robi pomiary choć sporadycznie?

0
  • #6 01 Cze 2016 20:42
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Kolego nie obraź się ale po przeczytaniu tego wątku: Link uważam, że wykonywanie przez Ciebie pomiarów i wydawanie opinii o stanie instalacje byłoby kpiną.
    Brakuje Tobie podstawowej wiedzy, a chcesz wykonywać pomiary dźwigu. Strach jeździć windą jeśli firma zatrudnia tak wykwalifikowany personel.
    Nauka, potem praktyka u boku pomiarowca, a dopiero potem rzucaj się na głęboką wodę.

0
  • #7 01 Cze 2016 21:22
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Wynik >50 sugerował by że miernik miał max wskazanie 50MΩ i z tond >50
    Jak mierze izolację i mam zakres 2GΩ i miernik wskazuje powyżej to się pisze >2GΩ.
    W protokole powinna być wzmianka o użytych miernikach. Typ producent i nr seryjny.

Zaś co do protokołu to masa wzorów wszelakich.
    Najbardziej czytelne to takie gdzie każdy rodzaj pomiaru to oddzielny protokół.
    Nie wiem jakie dla wind są.
    Czasem tylko tak mały przegląd jest że można zmieścić na jednej kartce.

Tu brakuje badania połączeń ochronnych CC.
    Układ sieci też jakoś dziwnie opisany bo wychodzi ze mamy aż trzy. Prawdopodobnie tylko mamy TN-C-S.
    Nie znam zasad tu panujących ale chyba by grzebać przy windzie trzeba być jej konserwatorem. Ale tego nie jestem pewny na 100% nie moja bajka.

0
  • #8 04 Cze 2016 00:17
    gogi20
    Poziom 24  

Protokół taki standardowy do dźwigów. Każdy dźwig w swojej instrukcji eksploatacji ma wytyczne do przeprowadzania okresowych pomiarów elektrycznych. Nie jest to łatwe, ponieważ przy każdym typie dźwigów należy wykonać różne czynności łączeniowe. Z tego co wiem, a raczej dobrze wiem nie trzeba mieć uprawnień konserwatora dźwigów, aby wykonywać pomiary elektryczne, jednak z racji tego, że do maszynowni dźwigu nikt nie ma prawa wejść bez konserwatora dźwigów musi być on obecny przy pomiarach.

0
  • #9 04 Cze 2016 00:20
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

gogi20 napisał:
    jednak z racji tego, że do maszynowni dźwigu nikt nie ma prawa wejść bez konserwatora dźwigów musi być on obecny przy pomiarach.

Jeszcze trzeba wejść do szybu i jechać rewizją.

0
  • #10 04 Cze 2016 00:40
    gogi20
    Poziom 24  

Ok:) Wszystko z konserwatorem dźwigów ale pomiarowec nie musi mieć tych uprawnień. Przynajmniej w firmie, w której pracuje tak robimy i UDT zastrzeżeń nie miało. Wiem również jak wyglądają pomiary dźwigow w różnych firmach, ale chyba nie muszę pisać:) Zaocznie... Znacznie prościej jest wykonywać pomiary starych dźwigów gdzie tablica sterowa to same styczniki i przekaźniki. Niestety w nowych jest dużo elektroniki i dlatego niewłaściwe przeprowadzenie pomiarów może doprowadzić do jakiś strat materialnych.

0