Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór kierunku Technik Elektryk czy Elektronik

kukbakla 01 Cze 2016 01:53 984 5
  • #1 01 Cze 2016 01:53
    kukbakla
    Poziom 2  

Witam, mam 16 lat, wybieram się do Technikum, chciał bym prosić o pomoc w wyborze.

A) Elektryk- szkoła ma złą opinie, mój nauczyciel od matematyki(daje korepetycje ucznią) że jest dużo niższy poziom matematyki i fizyki niż w szkole B
    B) Elektronik- szkoła ma dość dobra opinię, złote odznaczenie w rankingu perspektyw

Wydaje mi się że łatwiej znaleść pracę jako elektryk, moim celem jest taka praca która zapewni mi utrzymanie. Czy idąc na elektronika będę miał duży problem z ogarnięciem elektryki? Jestem dość inteligentny, bardziej scislowiec. Zdaje sobie sprawę że szkoła nie równa się pracy. Na etapie technikum zakończę edukację, choć lubię się uczyć. Który kierunek da mi więcej możliwości rozwoju i szerszy rynek pracy?

0 5
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #2 01 Cze 2016 07:44
    kpodstawa
    Poziom 31  

Jako człowiek starej daty, a przy tym z jednym papierem "pseudo-elektronik", bardziej szanuję klasyczną elektrykę. Po marnej szkole możesz być materiałem na fachowca-średniaka, jeżeli włożysz własną pracę w wykształcenie.

Elektroniki i tak się douczysz, bo jej nie ominiesz w praktyce. Ponadto doradzam pójście w "trudne" profile elektryki - miernictwo lub energo-elektryka (we współczesnej praktyce czytaj: energo-elektronika - przetwarzanie, a zwłaszcza napędy są wszędzie).

Zastrzegam, że moja opinia jest subiektywna i oparłem ją o własne doświadczenia zawodowe z regionu, w którym żyję.

Krzysztof Podstawa

0
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #3 01 Cze 2016 09:16
    kukbakla
    Poziom 2  

Dziękuję za odpowiedź. Niestety nie mam w swoim mieście takich kierunków :/
    Czyli prościej ze słabego elektryka dokształcić się z elektryki, niż z dość dobrego elektronika dokształcić się z elektryki?

0
  • #4 01 Cze 2016 10:09
    zmyslonyy
    Poziom 26  

Uważam, że to jest kwestia Twoich własnych zainteresowań oraz predyspozycji a dodatkowo czy całą edukację chcesz zakończyć tylko na technikum czy w planach masz studia?
    Jeśli tylko technikum to być może właściwszy będzie kierunek elektryka ale jeśli zamierzał byś się dalej kształcić to z pewnością elektronik będzie bardzo dobrym wyborem.
    Niestety na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi i jedynej słusznej.

0
  • #5 01 Cze 2016 11:56
    kpodstawa
    Poziom 31  

Elektrotechnika jest trudniejsza od typowej elektroniki, ponieważ opiera się na praktyce warsztatowej i przemysłowej. Technik elektronik może w życiu nie spotkać się z "fabryką" (produkcja, naprawa, utrzymanie ruchu) i trafić do składactwa komputerowego w wynajętym lokalu lub trafić do hurtowni-marketu RTV-AV.

Oczywiście napisałem o stereotypwej drodze zawodowej. Są elektronicy przemysłowi, którzy "zjedliby na surowo" przeciętnego elektryka lub mechanika.

Pamiętaj jednak, że może zadziałać depresyjna wersja rzeczywistości: technik elektryk pracuje często jako "fizol" (upaprany dźwiga różne ciężary), a technik elektronik to "panisko", np. montujące telewizję kablową lub systemy alarmowe.

Krzysztof Podstawa

0
  • #6 24 Cze 2016 12:22
    kukbakla
    Poziom 2  

Zdecydowałem się na technika elektryka ponieważ uznałem że łatwiej będzie znaleść zatrudnienie, Niestety kierunek nie zostanie otworzony ponieważ było zainteresowanych tylko 5 osób. Więc najprawdopodobniej zostanę elektronikiem.
    Dziękuje za pomoc.

0
  Szukaj w 5mln produktów