Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Likwidacja obwodu w domu jednorodzinnym - zakres prawny

kashue 02 Cze 2016 18:03 3081 48
  • #31 02 Cze 2016 18:03
    kashue
    Poziom 9  

zbich70 napisał:

Wkraczamy w tematy nieelektryczne. Ale skoro jest wyrok eksmisyjny, to chyba ów lokator nie ma już żadnych praw do tego lokalu. (?} Ma się wynieść, i tyle..

Niestety życie nie jest takie piękne i osoby które próbują eksmitować kogoś ze swojej własności bardzo szybko dowiadują się jak przepisy są krzywdzące dla właściciela. Osobę eksmitowaną do momentu wyprowadzenia się, chroni ustawa o ochronie praw lokatorów, więc ma bardzo duże prawa mimo, że nie jest właścicielem obiektu ale rzeczywiście należy wrócić do części elektrycznej wątku, bo zbaczamy mocno z tematu.

• #32 02 Cze 2016 18:05
    vodiczka
    Poziom 42  

zbich70 napisał:
    Ale skoro jest wyrok eksmisyjny, to chyba ów lokator nie ma już żadnych praw do tego lokalu.
    Jeżeli nie jest to eksmisja na bruk a do lokalu zastępczego/socjalnego to do czasu przydzielenia mu takiego lokalu nadal mieszka legalnie.

• #33 02 Cze 2016 18:34
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

vodiczka napisał:
    to do czasu przydzielenia mu takiego lokalu nadal mieszka legalnie.

Może nie do końca legalnie, ale zajmowany lokal ma mieć odpowiednie instalacje. Obliguje do tego zarządcę PB . I dlatego powołując się na art owego prawa NB żąda tego papierka od właściciela .

• #34 02 Cze 2016 18:44
    zbich70
    Specjalista elektryk

vodiczka napisał:
    Jeżeli nie jest to eksmisja na bruk a do lokalu zastępczego/socjalnego to do czasu przydzielenia mu takiego lokalu nadal mieszka legalnie.

Obojętnie. Za nieruchomość (w tym instalację elektryczną) odpowiada właściciel (zarządca) nieruchomości. Lokator (czynszowy) - nie własnościowy nie ponosi żadnej odpowiedzialności.

• #35 02 Cze 2016 18:45
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

A jak ma doprowadzić instalacje do ładu i składu oraz wykonać pomiary skoro lokator nikogo nie wpuszcza?
    Nie jest w stanie sprawdzić jej stanu to odłączył trwale spod napięcia dla bezpieczeństwa - do czasu jej zbadania.

• #36 02 Cze 2016 18:53
    freebsd
    Poziom 34  

Za stroną:
    http://www.pinbsw.pl/index.php?option=com_con...i-elektrycznej-&catid=1%3Aaktualnoci&Itemid=1

Definicja:
    Instalacja elektryczna - układ przewodów i kabli w budynku wraz ze sprzętem i osprzętem elektroinstalacyjnym, urządzeniami, aparaturą rozdzielczą i sterowniczą, układem pomiarowo-rozliczeniowym, urządzeniami zabezpieczającymi i ochronnymi oraz uziemieniami, mający początek na zaciskach wyjściowych wewnętrznych linii zasilających w złączu i koniec na gniazdach wtyczkowych, wypustach oświetleniowych i zainstalowanych na stałe odbiornikach zasilanych energią elektryczną.

Kable w ścianach, nawet zakończone gniazdkiem nie spełniają ww. definicji instalacji elektrycznej. Wprost więc nie podlegają żadnym badaniom.

Jeżeli jednak przyjmiemy, że donos dotyczy instalacji elektrycznej, to jest też i taki obowiązek:
    W czasie użytkowania instalacji elektrycznej w lokalu użytkownik lokalu powinien:
    1) udostępniać lokal dla wykonania obowiązków obciążających właściciela budynku oraz dostawcę energii elektrycznej.

Oraz:
    Do obowiązków właściciela budynku w zakresie właściwego utrzymania stanu technicznego instalacji elektrycznej należy:
    5) odłączenie z użytkowania instalacji elektrycznej w lokalach, w których w wyniku kontroli stwierdzono występowanie zagrożeń.

Podstawa prawna:
    ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz. U Nr 74 poz.836).

• #37 02 Cze 2016 18:53
    Krzysztof Reszka

I dlatego pisałem ze sprawa nie jest łatwa . Jednym ze sposobów jest wyłączenie z użytkowania tego mieszkania ze względu na tą instalację. Na wstępie pisałem i prawnikach potrzebnych do tego właśnie z myślą o takim ruchu . Ale to jest ostateczność , może jedyna.
    Ps, dlaczego ten delikwent napisał do NB bo krążąc wokół tych przepisów PB można zmusić zarządcę do wykonania remontu i podłączenia instalacji u skarżącego .

• #38 02 Cze 2016 18:56
    freebsd
    Poziom 34  

Krzysztof Reszka napisał:
    można zmusić zarządcę do wykonania remontu i podłączenia instalacji u skarżącego
    Nie może zmusić - nie ma przepisów ograniczających długość trwania remontu. Za to może nakazać odłączenie... - ale przecież już jest odłączone :-)

• #39 02 Cze 2016 19:00
    Krzysztof Reszka

freebsd napisał:
    Nie może zmusić -

Może . W zeszłym miesiącu na mój wniosek do NB sąsiad został zmuszony przez ten urząd do zamurowania okien w pustostanie .
    freebsd napisał:
    nie ma przepisów ograniczających długość trwania remontu.

Na czas remontu musisz zapewnić mieszkanie zastępcze.
    Jego należy eksmitować i tu jest problem.

• #40 02 Cze 2016 19:10
    kashue
    Poziom 9  

freebsd napisał:
    Krzysztof Reszka napisał:
    można zmusić zarządcę do wykonania remontu i podłączenia instalacji u skarżącego
    Nie może zmusić - nie ma przepisów ograniczających długość trwania remontu. Za to może nakazać odłączenie... - ale przecież już jest odłączone :-)

Tu niestety trzeba być bardzo ostrożny ponieważ niedawno weszła ustawa która chroni lokatorów przed tzw. "czyścicielami kamienic" więc w przypadku udowodnienia, że remont jest wydłużony by wymusić na lokatorze jakieś zachowanie mogę być pociągnięty do odpowiedzialności przed sądem za nękanie.
    NB nie obchodzi, że nie mogę wykonać pomiaru, oczywiście mógłbym założyć sprawę cywilną przeciwko lokatorowi w tej kwestii ale ja naprawdę mam już dosyć sądów.
    W przypadku stwierdzenia zagrożenia, czy nieprawidłowości NB każe usunąć problemy i zapewne dałby mi na to określony czas.

Eksmisja jest wstrzymana do czasu zaproponowania przez gminę lokalu socjalnego (bo taki lokal orzekł sąd). Gmina nie ma lokali , więc osobą musi u mnie siedzieć chyba, że sama się wyprowadzi, ale to byłby raczej cud.
    Dodatkowo gmina powinna mi płacić odszkodowanie za to , że nie dostarcza lokalu, oczywiście tego nie robi więc muszę z tym iść do sądu, przy czym od tego roku zostały podniesione opłaty dla prawników i np. dla takiej sprawy dla kwoty do 10 000 zł jest 2 400...

• #41 02 Cze 2016 19:45
    freebsd
    Poziom 34  

kashue napisał:
    Tu niestety trzeba być bardzo ostrożny ponieważ niedawno weszła ustawa która chroni lokatorów przed tzw. "czyścicielami kamienic" więc w przypadku udowodnienia, że remont jest wydłużony by wymusić na lokatorze jakieś zachowanie mogę być pociągnięty do odpowiedzialności przed sądem za nękanie.
    Tu masz rację, jest takie prawo, ale to działa w dwie strony. Masz świadków (i na papierze potwierdzone), że lokator uniemożliwia podłączenie energii elenktycznej. Utrudnia, działając w złej woli.
    Również czym innym jest robienie dziur w dachu, by zalało mieszkanie lokatora, a co innego szukanie, nawet długotrwałe, lokalu zastępczego.

Podsumowując:
    - Nie ma mowy o żadnym remoncie, bez potwierdzenia stanu instalacji elektrycznej. Stan lokalu też zapewne nie predysponuje go do natychmiastowego remontu. Jeżeli sam lokator doprowadzi lokal do ruiny, to nie bój się sądu.
    - Nawet w przypadku konieczności przeprowadzenia remontu i konieczności znalezienie lokalu zastępczego (nie znam w tym względzie przepisów, opieram się na przedpiszących) to możesz szukać lokalu zastępczego co najmniej równie długo jak urząd państwowy, prawda?
    - Jak ktoś lubi trzymać się ściśle przepisów, to trzeba pamiętać, że działa to w dwie strony. Remont możesz rozpocząć od rozpisania swojego własnego przetargu na dokumentację remontową, firmę wykonawczą, anulować to ze dwa razy, ze względu na błędy, konieczność zmiany warunków, itp. Ja tu widzę 2 -3 lata nim kupisz pierwszą śrubkę, a to i tak kolejne 2 -3 lata nim ją ktokolwiek ją wkręci. Wszystko zgodnie z "papierami". Dura lex sed lex.
    - Wiele osób wynajmujących mieszkanie samodzielnie zapewnia sobie samodzielnie podłączenie do energii elektrycznej. Umowy z ZE są na nich, a nie na właściciela mieszkania. Wątpię więc, by prawo nakazywało Ci doprowadzenie energii do tego lokalu i płacenie za to. Lokator sam może podpisać umowę i otrzymać choćby licznik przepłacony.
    - I podstawowa sprawa. Druty w tym lokalu nie są instalacją elektryczną, zgodnie z definicją. Mało tego, to osobą łamiącą prawo jest sam donosiciel.

Dodano po 3 [minuty]:

Gminę jak najszybciej do sądu - i musisz mieć prawnika, inaczej nic przed sądem nie zrobisz. Może kilka osób jest tak poszkodowanych przez opieszałość gminy i uda się spróbować wystąpić z pozwem zbiorowym?

Dodano po 6 [minuty]:

kashue napisał:
    W przypadku stwierdzenia zagrożenia, czy nieprawidłowości NB każe usunąć problemy i zapewne dałby mi na to określony czas.
    Jak nie usuniesz, to musisz odłączyć, odłączony już obwód. Co mogą zrobić? Przymuszeniem jest nakaz odłączenia zasilania. Wykonane! Mandat nałożą? Nie przyjmiesz i niech się inspektor dalej męczy. Do tego skargę na niego napiszesz, że przepisów nie zna. To znaczy, Twój adwokat napisze :-) Zresztą za co mandat? Przecież odłączyłeś zasilanie, więc nie ma rażącego naruszenia przepisów bezpieczeństwa, nie ma też dostarczania energii bez pozwolenia.

• #42 02 Cze 2016 21:14
    retrofood
    Moderator

freebsd napisał:

Oraz:
    Do obowiązków właściciela budynku w zakresie właściwego utrzymania stanu technicznego instalacji elektrycznej należy:
    5) odłączenie z użytkowania instalacji elektrycznej w lokalach, w których w wyniku kontroli stwierdzono występowanie zagrożeń.

Podstawa prawna:
    ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz. U Nr 74 poz.836).

To jest dobry argument, znaczy ta podstawa prawna.

• #43 02 Cze 2016 22:09
    zbich70
    Specjalista elektryk

Chciałbym tylko przypomnieć post Autora...

kashue napisał:
    niestety lokator nie posiadał swojego licznika ani podlicznika, miał uiszczać zryczałtowaną opłatę dla mnie..

No i tu jest doopa blada, bo wszystko było "na gębę" - zarówno zasiedlenie lokatora, jak i jego rozliczenia za energię.

Ale jak się bierze cwaniaczków "na krzywy ryj", bez umów, bez niczego, ot tak po prostu, to trzeba się liczyć z tym, że ciężko będzie ich się później pozbyć...oj bardzo ciężko... :|
    Najdrudniej natomiast ocenić kto jest tym gorszym - loakator czy kamienicznik...

• #44 02 Cze 2016 22:14
    kashue
    Poziom 9  

zbich70 napisał:
    Chciałbym tylko przypomnieć post Autora...
    kashue napisał:
    niestety lokator nie posiadał swojego licznika ani podlicznika, miał uiszczać zryczałtowaną opłatę dla mnie..

No i tu jest doopa blada, bo wszystko było "na gębę" - zarówno zasiedlenie lokatora, jak i jego rozliczenia za energię.

Ale jak się bierze cwaniaczków "na krzywy ryj", bez umów, bez niczego, ot tak po prostu, to trzeba się liczyć z tym, że ciężko będzie ich się później pozbyć...oj bardzo ciężko... :|

Umowa była, następnie ją wypowiedziałem, narzuciłem opłatę za bezumowne korzystanie z lokalu i liczyłem, że osoba się wyprowadzi niestety znała się na rzeczy i postanowiła zostać. Teraz czeka na lokal od gminy.
    Poza tym nawet jeżeli bym miał z lokatorem umowę na wynajem okazjonalny to i tak skończyłoby się eksmisją z orzeczonym lokalem socjalnym, tylko nieco szybciej niż po standardowej umowie.

• #45 02 Cze 2016 22:17
    vodiczka
    Poziom 42  

zbich70 napisał:
    Ale jak się bierze cwaniaczków "na krzywy ryj", bez umów, bez niczego, ot tak po prostu, to trzeba się liczyć z tym, że ciężko będzie ich się później pozbyć...oj bardzo ciężko...
    Uważasz że jak weźmiesz na umowę to latwiej?
    Tu chyba jakaś umowa była bo inaczej właściciel nająłby dwóch osiłków i wystawił cwaniaczka za drzwi, zamiast zawracać głowę sądowi wnioskiem o eksmisję :)

• #46 02 Cze 2016 22:22
    kashue
    Poziom 9  

Gdybym wyrzucił lokatora, to on poszedłby mieszkać do hotelu, potem w sądzie udowodniłby mi, że tam mieszkał / przebywał ponad 3 miesiące i skończyłoby się dla mnie karą, nakazem przywrócenia stanu poprzedniego plus zwrotem kosztów zamieszkiwania lokatora w hotelu...więc nie polecam takiego rozwiązania.

Osoba która ma chociaż minimalne pojęcie o prawie, może zawsze powiedzieć, że miała ze mną umowę ustną która jest jak najbardziej dopuszczalna, ciężko udowodnić, że takiej umowy nie było.
    Obecnie umowa jedynie skraca drogę do eksmisji, reszta problemów po orzeczonej eksmisji jest taka sama...

• #47 02 Cze 2016 22:30
    retrofood
    Moderator

Zostawmy te sprawy, to nie forum prawne.
    Powtórzę więc. Chce NB oddzielny protokół? Daj mu go!

• #48 02 Cze 2016 22:45
    zbich70
    Specjalista elektryk

retrofood napisał:
    Zostawmy te sprawy, to nie forum prawne.

Ponadto porady elektyczne zostały juz udzielone - instalacja 230VAC odłączona skutecznie od sieci zasilającej nie stanowi zgrożenia.
    Dalsze dywagacje są zdecydowanie zbędne.

• #49 03 Gru 2016 14:44
    kashue
    Poziom 9  

Niestety mimo , rozłączenia, wyłączenia obwodu tak by pozostały w ścianie przewód nie spełniał definicji "instalacji elektrycznej" musiałem ten przewód usunąć ze ścian (kiedyś i tak planowałem to zrobić) tak by pozostały widoczne bruzdy po instalacji elektrycznej.
    Następnie wysłałem do nadzoru zdjęcia pokazujące te bruzdy i brak instalacji elektrycznej, lecz nadzór do mnie i tak przyjechał i zrobił własne zdjęcia ale zaznaczył , że to wystarczy do zakończenia sprawy...
    Obecnie czekam na powiadomienie o zakończeniu dochodzenia.