Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satel CA6+ a inteligentny dom

01 Cze 2016 19:59 870 5
  • Poziom 19  
    Mam tę centralę już kilkanaście lat. Sprawuje się świetnie. Teraz jednak chciałbym mieć dostęp on-line do jej ustawień - zwłaszcza kontroli stanu (np. czuwanie stref, linia telefoniczna, zasilanie itd), linii zgłaszającej alarm itd. Część sygnałów można wyprowadzić przez standardowe wyjścia, ale mam je już pozajmowane (dorobiłem kilka moich rozszerzeń). Oczywiście mógłbym zmienić na nowszy model Integry, ale skoro działa, to po co ruszać. Jak przyglądnąć się centrali, to wszystko można zrobić i odczytać z manipulatora, który komunikuje się dwoma liniami CLK i DATA. Na tych liniach jest wszystko co potrzebuję - niestety nie znam protokołu transmisji. Może ktoś to "rozgryzał"? Interesuje mnie:
    1. orientacyjna prędkość transmisji,
    2. sposób zatrzasku danych (na zboczu narastającym czy opadającym),
    3. czy transmisja jest kodowana (wtedy nie ma sensu takie rozwiązanie)
    4. jak rozwiązano problem kierunku transmisji i kolizji (nadawać może zarówno centrala jak i manipulator)
    5. może ktoś zna cały protokół?

Inne rozwiązanie - bardziej skomplikowane technicznie i mechanicznie to zakup dodatkowego manipulatora i podłączenie się do jego LEDów (odczyt stanu) i ewentualnie przycisków (programowanie).
    Z góry dziękuję za informacje.
  • OptexOptex
  • OptexOptex
  • Poziom 37  
    Witam,

Jeśli chodzi o moduł powiadamiania, możesz zastosować GPRS-T1. Poczytaj sobie o nim.

Pozdrawiam.

• Poziom 43  
    Tyle, że T1 to tylko powiadomienia o stanie sytemu i ciężko go powiązać z zachcianką

krzbor napisał:
    chciałbym mieć dostęp on-line do jej ustawień

i kompletnie nijak ma się do tematu

krzbor napisał:
    Satel CA6+ a inteligentny dom

Choć sam temat to lekka fantastyka ;)
  • Specjalista - Alarmy Stacjonarne
    krzbor napisał:
    CLK i DATA. Na tych liniach jest wszystko co potrzebuję - niestety nie znam protokołu transmisji. Może ktoś to "rozgryzał"?

Szczerze nie sądzę, że ktokolwiek to rozgryzał (a już na pewno nie z sensownym efektem). Transmisja jest na bank szyfrowana i jeżeli dane nie wyciekły z Satela (a nie sądzę, że wyciekły), to niestety nie wróżę temu przyszłości.

Jedyny protokół, który jest publicznie udostępniony w Satelu to RS-232 dostępny w manipulatorach od Integry oraz RS-232 po module INT-RS. Ten sam protokół dla ETHM-1.
  • Poziom 19  
    Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Jeśli transmisja jest szyfrowana lub w jakiś sposób zmiennie kodowana, to nie warto się nią zajmować. Jeśli jednak nie, jej rozszyfrowanie nie powinno stanowić problemu. CA6+ jest pod względem manipulatora bardzo prymitywna w porównaniu z Integrą. Bardzo dziękuję za informacje o INT-RS i ETHM-1 - widzę, że to co chcę zrobić to odpowiednik do INT-RS ale dla CA6+ - myślę jednak o układzie dekodującym na ATMEGA 8+ ESP-01 ewentualnie sam ESP-01(ma 2 wejścia uniwersalne). To drugie rozwiązanie umożliwia stworzenie manipulatora sterowanego przez wi-fi za 2$
    Może ktoś jednak analizował transmisję DATA+CLK?