Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylacja "słoneczna"...

daman 01 Cze 2016 22:16 336 4
 • #1 01 Cze 2016 22:16
  daman
  Poziom 10  

  Jako że żyję w kraju w którym w zasadzie nikt nie ma pojęcia o wentylacji pomieszczeń mieszkalnych i moje mieszkanie przypomina saunę w dni słoneczne chciałbym zrobić "wspomaganie" wentylacji jakimś małym wiatraczkiem (np Noctua NF-A14) zamontowanym w dziurze "wentylacyjnej" (tak tu wygląda wentylacja - dziura w ścianie... Nie muszę chyba mówić że skutecznośc tego genialnego rozwiązania jest w mieszkaniu jednopoziomowym praktycznie zerowa).
  Chodzi po prostu wymuszenie choćby minimalnego ruchu powietrza... Chciałbym zasilać tenże wiatraczek tanią/chińską baterią słoneczną (pobór mocy wiatraczka jest maleńki)... I tutaj mam problem - mógłby mi ktoś doradzić jaki kontroler i jaką baterię do tego dobrać...? Dodatkowy problem z baterią jest taki że chciałbym żeby to wszystko (tzn wiatrak i bateria) "zmieściły się w dziurze w ścianie - nie wiem na ile to jest realne (bo nie wiem jakie baterie mogę zastosować)... Nie zależy mi na długim czasie pracy (w zasadzie tylko wtedy gdy jest słońce...).

  0 4
 • #2 01 Cze 2016 22:24
  kindlar
  Poziom 38  

  Podaj parametry silniczka, napięcie moc.

  0
 • #3 01 Cze 2016 22:28
  daman
  Poziom 10  

  Jak podaje producent:

  Max. Input Power: 0,48 W
  Max. Input Current: 0,04 A
  Voltage: 12 V

  0
 • Pomocny post
  #4 01 Cze 2016 22:39
  Xantix
  Poziom 40  

  To ma być ten model?

  daman napisał:
  Noctua NF-A14

  daman napisał:
  Nie zależy mi na długim czasie pracy (w zasadzie tylko wtedy gdy jest słońce...).

  To w sumie możesz zrezygnować z baterii i kontrolera ładowania - podepnij wiatrak przez przetwornicę DC-DC o odpowiednim napięciu i prądzie bezpośrednio do panelu słonecznego - układ będzie działał wtedy, gdy panel PV będzie oświetlony przez słońce - sama przetwornica o tak małej mocy będzie miała niewielkie wymiary - na pewno zmieści się w "dziurę w ścianie".
  Jeśli chcesz by układ działał bez baterii - tylko w czasie świecenia słońca (a przez to był mniejszy i lżejszy) wystarczy Ci panel słoneczny o mocy jakichś 10 W ( trzeba go mocno przewymiarować - wtedy nie będzie problemów z zasilaniem w pochmurne dni, a i silnik ruszy już przy słabszym świetle np. rano). Jednak, jeśli chcesz użyć mniejszego panelu (o mocy porównywalnej z mocą wiatraka) to musisz zastosować jakąś baterię w charakterze bufora energii.

  0
 • #5 02 Cze 2016 11:10
  daman
  Poziom 10  

  hmm... muszę spróbować. Chińskie panele 10W (18V) nie są duże i mam też TSR 1-24120 który powinien dać sobie radę i z wiatrakiem i z panelem...

  0